17. Festiwal Otwarte Ogrody już w ten weekend!

W najbliższy weekend, 14 i 15 września zapraszamy na spacer po konstancińskich ogrodach, w których mieszkańcy przygotowali ciekawy i bardzo różnorodny program. W ramach 17. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody czeka aż 25 wydarzeń, a wśród nich m.in. wystawy, warsztaty, koncerty i spotkania autorskie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

To wspaniała okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowych twórców związanych z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Podczas 17. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody uchylą się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych domów i ogrodów. W pięknych i urokliwych miejscach spotkamy wyjątkowe osoby, które zaproszą do wspólnego, twórczego i miłego spędzenia czasu.

Każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. Czeka aż 25 różnych wydarzeń, w tym m.in. wystawy:

  • malarstwa: „Ogród akwarelowy” z pracami Hanny Kwiatkowskiej (ul. Henryka Sienkiewicza 11/13, Konstancin-Jeziorna), „Malowane poniedziałki” autorstwa grupy plastycznej działającej przy Konstancińskim Domu Kultury (ul. Kościelna 4, Konstancin-Jeziorna);
  • fotografii: „Australia po raz 15.” oraz „Projekt Adaś VI” autorstwa Andrzeja Krzyżanowskiego (ul. Wilanowska 37, Konstancin-Jeziorna), „Szlaki. Sieci. Połączenia – wystawa zdjęć Camino de Compostela” Jarka Skocznia (ul. Henryka Sienkiewicza 11/13, Konstancin-Jeziorna);
  • rzeźby: „Trzy wymiary zachwytu po 2004 r.” (ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 1, Konstancin-Jeziorna)

Ponadto podczas Festiwalu będzie okazja, by: odwiedzić Dom Stefana Żeromskiego, w którym pisarz spędził ostatnie lata życia (willa Świt, ul. Stefana Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna) oraz „Muzealny ogród Villi La Fleur” (ul. Szpitalna 14, Konstancin-Jeziorna), a także wziąć udział w Narodowym Czytaniu fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego w siedzibie Fundacji Ewdomend (ul. Piasta 21, Konstancin-Jeziorna) oraz poznać bliżej historię papierni w Jeziornie w „Ogrodzie historycznym” w willi Maria (ul. Józefa Piłsudskiego 50, Konstancin-Jeziorna).

 

Dla dzieci

Nie zabraknie także ogrodów przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i ich rodzicach, aby wspólnie mogli oddać się zabawie i edukacji. Będą to m.in.: „Ogród Bajkowych Klocków MuBaBao” (ul. Diamentowa 8, Czarnów), „Uroczy Ogród Harcerski” (Park Zdrojowy, okolice amfiteatru), a także „Tęczowa Pasieka” w Cieciszewie, gdzie na małych i dużych czeka spotkanie ze zwierzętami gospodarstwa rolnego – cielakami, kozami i kurami – oraz przejażdżki konne z instruktorem.

Koncerty

Ale to nie wszystko. Będzie można również odwiedzić „Ogród literacki i filmowy w Salonie Państwa Jaworskich” (ul. Romualda Traugutta 18, Konstancin-Jeziorna) czy wysłuchać plenerowego koncertu jazzowego (ul. Miriama Przesmyckiego 25, Konstancin-Jeziorna) i koncertu na „trzy żywioły” (ul. Jaworowska 12, Konstancin-Jeziorna). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Folder i punkt informacyjny

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia – Festiwal Otwarte Ogrody 2024 – Program. W wersji papierowej będzie on dostępny m.in. w Punkcie informacyjnym Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego (Park Zdrojowy, plac przy pomniku Jana Pawła II) – w sobotę w godz. 10.00-16.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-14.00.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami festiwalu są: Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Hanna Budnicka. Festiwal jest współfinansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń. Podczas tych dni nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Więcej na stronie: www.edd.nid.pl

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status