Ale kosmos! Rok Lema w Konstancinie-Jeziornie

Ale kosmos! Jesteście gotowi na kosmiczną przygodę? To zapnijcie pasy, bo wkrótce startujemy! W ramach obchodów Roku Stanisława Lema Konstanciński Dom Kultury przygotował wiele kosmicznych atrakcji nawiązujących do twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej. W międzygalaktyczną podróż zabierzemy dzieci, młodzież i dorosłych. W naszym programie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!

We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpopularniejszych pisarzy tego gatunku literatury na świecie. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Dla każdego coś kosmicznego

W ramach obchodów zapraszamy Was na cykl różnorodnych wydarzeń pod hasłem: „Ale kosmos!”. Takiej akcji jeszcze u nas nie było! Przedstawimy postać pisarza i jego twórczość. Nie zabraknie także nieco mniej znanych faktów z biografii pisarza. Będzie mnóstwo naukowych ciekawostek. Zabierzemy Was w kosmiczną podróż. Planujemy zarówno wydarzenia online, jak i stacjonarne, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. Zaskoczymy was! Będzie dużo zabawy, nauki i sztuki. Odbędą się m.in. liczne warsztaty, spotkania z lemologami, pisarzami, popularyzatorami nauki i artystami, interdyscyplinarne konkursy dla dzieci i dorosłych, pokazy filmów, wystawy, pokazy w przestrzeni publicznej i spektakle. Nie zabraknie wspólnego czytania Lema i posłuchamy jego utworów w plenerze.

Z Lemem przez naukę i sztukę

Cała akcja będzie podzielona na cztery cykle, w ramach których odbędą się różnorodne wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W pierwszym odkryjemy tajemnice kosmosu, po którym oprowadzi nas oczywiście autor „Solaris”. W naszej międzyplanetarnej podróży poznamy niezwykle interesujące dziedziny, jakimi są kosmologia, astronomia czy astrofotografia. Dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik udowodnimy, że nauka to pasjonująca przygoda. Można ją zgłębiać, świetnie się przy tym bawiąc. Osobny cykl wydarzeń poświęcimy filozofii Lema, m.in. jego niezwykle trafnym spostrzeżeniom na temat postępu technologicznego, wynikającym z niego zalet i zagrożeń, mającym wpływ na różne aspekty ludzkiego życia. W kolejnym cyklu pokażemy Wam jak nauka współistnieje ze sztuką w myśl cytatu z „Bajek Robotów” Stanisława Lema „Nauka nie zajmuje się takimi własnościami bytu, do których należy śmieszność. Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”. Natomiast w cyklu „Widziałem przyszłość – Lem wizjoner” wspólnie prześledzimy te fragmenty prozy, w których pisarz przewidział powstanie wielu współczesnych wynalazków, jak choćby e-booki czy audiobooki. Może wspólnie uda nam się również „wyczytać” co nas czeka w przyszłości. Wyobraźnia Stanisława Lema wydaje się bowiem nieograniczona, jak wszechświat, a jego twórczość jest istną kopalnią niekończących się inspiracji.

Fantastyczna fantastyka i nie tylko

Książki Stanisława Lema wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy, przetłumaczono je na ponad 40 języków. Jego powieści i opowiadania od lat inspirują rozmaitych twórców literatury, sztuki, teatru i kina. Ekranizacje prozy Lema należą do kanonu światowej kinematografii, a motywy z jego utworów zadomowiły się w kulturze masowej. Autor „Solaris” w swojej twórczości łączył fantastykę z niezwykle trafną filozoficzną i społeczną refleksją na temat współczesnego świata, kondycji człowieka i postępu technologicznego. To sprawia, że proza Lema jest uniwersalna i ponadczasowa, a lektura jego dzieł to nie tylko rozrywka, lecz także niezwykłe, intelektualne doświadczenie.

Zapraszamy Was w tę pasjonującą podróż. Nie może Was to ominąć! To będzie kosmos! Śledźcie nasze zapowiedzi na Facebooku oraz na konstancinskidomkultury.pl. Wiosną startujemy!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status