Empatyczny czerwiec w Gryfie

EMPATYCZNY CZERWIEC – cykl czterech spotkań, których motywem przewodnim jest komunikacja, połączenie, porozumienie, empatia, autentyczność. W kontakcie ze sobą, ze swoimi potrzebami i uczuciami. W słowie, w ruchu, w dotyku. Z szacunkiem i uważnością. Z ciekawością. W zgodzie ze sobą.

O empatii

Empatia, to po prostu pewien rodzaj zrozumienia. Jednak nie jest to zrozumienie intelektualne, kiedy pojmujemy, co druga osoba do nas mówi. Empatia, to coś głębszego, cenniejszego. Możemy ją nazwać rozumieniem serca, kiedy widzimy piękno w drugim człowieku.

Po pierwsze, empatia wymaga pełnej obecności: skupienia się na tym, czym żyje w danej chwili druga osoba, na jej uczuciach i potrzebach.

Po drugie, wymaga upewnienia się, czy dobrze rozpoznajemy te uczucia i potrzeby. Obie te rzeczy możemy zrobić w milczeniu… (M. Rosenberg/NVC)

O rezonansie empatycznym

to czucie, że inna osoba w pełni nas rozumie i patrzy na nas z emocjonalnym ciepłem i szczerością. To wiedza, że nasze uczucia i pragnienia są dla niej w pełni zrozumiałe… Gdy mowa o rezonowaniu, osoba, która odbiera, może powiedzieć: “Tak, jesteś ze mną. Rozumiesz mnie”. Może to być powiedziane wprost, ale może też być wyrażone przez  westchnienie i fizyczne odprężenie…Rezonowania doświadczają dwie osoby… Osoba odbierająca musi sama stwierdzić, czy czuje rezonowanie.(S. Peyton/RH)

O potrzebach

Wiele dyscyplin naukowych oraz szkół terapeutycznych wspomina o potrzebach; ich definicje i listy bywają bardzo różne…

Rosenberg (twórca NVC) określał potrzeby jako ”olej napędowy” (fuel of life). Są one motorem, motywatorem, a czasem nawet tlenem – gdyż decydują o przeżyciu… Dbanie o potrzeby wspiera nie tyle podtrzymanie życia, ile życie pełnią życia, cokolwiek to  dla każdego z nas znaczy.

Potrzeby są uniwersalne, to znaczy wspólne dla wszystkich dla wszystkich istot ludzkich lub ich ogromnej większości…

Tom Bond (uczeń i przyjaciel  M. Rosenberga) postrzega potrzeby jako „sposób, w który chcemy doświadczać życia” (frag. książki z A. Pietlicka /certyfikowana trenerka CNVC/- Bez kluczenia…)

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O SPOTKANIACH

 

czwartek 13 czerwca, godz. 18.30-21.00

Nauka / praktyka masażu Shiatsu

KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13

 

Zapraszamy na praktyczną naukę masażu Shiatsu.

Shiatsu jest japońską sztuką akupresury, polega głównie na uciskach kciukiem i dłonią wzdłuż kanałów energetycznych. Poprzez koncentrację na byciu w uważności i pełnej obecności przynosi równowagę i relaks zarówno masowanemu, jak i temu, kto masuje.

Spotkanie jest prowadzone w oparciu o autorski projekt Stefana Poprawy – Klub Shiatsu Family.

Masaż odbywa się w parach na macie i kocu, w ubraniu. Techniki są proste i tak dobrane, aby osoby bez wcześniejszego doświadczenia w masażu mogły bezpiecznie i bez trudu je opanować.

Podczas spotkania:

  • porozmawiamy o tym, czym jest masaż Shiatsu i jakie jest jego działanie
  • skontaktujesz się ze swoim ciałem
  • nauczysz się prostych i bezpiecznych technik masażu w roli osoby masującej i masowanej
  • prawdopodobnie doświadczysz spokoju, wyciszenia i relaksu.

Istotne informacje:

Prosimy o zabranie z sobą maty do jogi / karimaty oraz koca. Warto też wziąć małą poduszkę pod głowę i skarpetki na zmianę. Ubranie wygodne, najlepiej długie spodnie i długi rękaw.

Skontaktuj się z prowadzącą pod nr telefonu 606 327 835, jeśli masz wątpliwości, czy twój stan zdrowia umożliwia udział w zajęciach z masażu.

O prowadzącej:

Iwona Abramowicz – masażystka, refleksolog, pasjonatka świadomej pracy z ciałem i naturalnych sposobów dbania o fizyczny, emocjonalny i duchowy dobrostan. Poza praktyką masażu i refleksoterapii Iwona prowadzi spotkania z nauką masażu Shiatsu, których przesłaniem jest budowanie i wzmacnianie naturalnie dobrych relacji w rodzinie i w społeczeństwie.

Dla kogo: dorośli, młodzież, dzieci od lat 13. Możesz przyjść ze znajomym lub zabrać rodzinę. Możesz też przyjść sam/a i wtedy znajdziesz osobę do pary na miejscu. Można przyjść również w roli obserwatora.

Zapisy: iwona.abra@gmail.com

Wstęp: opłata dobrowolna*

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

SHIATSU FAMILY to autorski projekt Stefana Poprawy, absolwenta Międzynarodowego Instytutu Makrobiotyki i Shiatsu w Kiental w Szwajcarii (www.stefanvita.org).

Nadrzędnym przesłaniem projektu jest budowanie naturalnie dobrych relacji i komunikacji w rodzinie i społeczeństwie, zainicjowanych i utrwalanych w spotkaniu podczas masażu SHIATSU.

SHIATSU to dawna japońska sztuka profilaktyki i uzdrawiania zwana „akupunkturą bez igieł”.

Masaż SHIATSU wykonuje się łagodnym dotykiem i/lub naciskiem kciukami, dłonią, stopą i kolanem na punkty („tsubo”) na całym ciele wzdłuż linii przebiegu meridianów (kanałów energetycznych).

Masaż SHIATSU powoduje głębokie odprężenie, równowagę energetyczną, poprawę nastroju oraz wzmocnienie organizmu i odzyskanie zdolności naturalnego samoleczenia. Regularnie praktykowany, zapobiega gromadzeniu się stresu i napięć w ciele, zmniejszając tym samym możliwości rozwijania się wielu dolegliwości.

Masaż SHIATSU jest bezpieczny. Jest wykonywany w ubraniu, zwykle na macie na podłodze. Jest możliwy do wykonania przez wszystkich, bez względu na wiek, zawód, predyspozycje lub ogólne doświadczenie z masażem. Każdy może nauczyć się tej metody. Jest korzystny zarówno dla osoby masowanej jak i masującej.

Masaż SHIASTU to nie tylko skuteczna forma poprawy samopoczucia, zdrowia i harmonii, ale także poprawy relacji i komunikacji z innymi osobami. Każde spotkanie SHIATSU oparte na empatii, uważności, obecności i świadomości staje się czymś więcej niż tylko sesją masażu.

 

wtorek, 18 czerwca, godz. 18.00 – 21.00

Krąg Kobiet. Komunikacja wspierająca Porozumienie

KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13

 

Bazując na założeniach NVC (Porozumienie bez Przemocy) i korzystając z empatii oraz rezonansu empatycznego RH (Resonant Healing) będziemy operować słowem i ciszą, by towarzyszyć Sobie/Tobie z życzliwością. Z wielką radością, nadzieją i troską zapraszamy do odważania się, do od-samotniania w poufnej i intymnej przestrzeni dla Kobiet!

Tworzymy taką przestrzeń w Konstancinie i wołamy wszystkie Kobiety!

Bardzo zależy nam na porozumieniu społecznym i szukamy, bo lubimy i wierzymy we WSPÓŁ…

Krąg jest najstarszym znanym ludzkości pomysłem na spotkanie, takim, na którym chcemy być ze sobą w równości i poczuciu bezpieczeństwa. Krąg jest czymś najbardziej naturalnym. Nie trzeba się go uczyć. Każdy już to umie!

O czym będziemy mówić?

Kręgi kobiet zwykle nie mają ustalonego z góry tematu. Tematem kręgu jest to, co żywe dla kobiet, które zebrały się w danym kręgu. Do wypowiedzi zaprasza pytanie, np: co u Ciebie dzisiaj? Co teraz  zajmuje całą Twoją życiową przestrzeń, odbiera lub daje pełny, lekki oddech?  Jak przeżywasz Swoje życie… życie wewnętrzne (w Tobie)? Co chcesz powiedzieć Światu? Co chcesz powiedzieć Sobie?

Zwykle jest tak, że temat kręgu formułuje się sam po jego zakończeniu – najczęściej pojawiają się dwa-trzy główne wątki..

Spotkania w kręgu opierają sią na empatii i rezonansie empatycznym oraz potrzebach, w formularzu do zapisu opisujemy czym to jest dla Nas i umieściliśmy szczegółowe zasady.

WAŻNE: Krąg nie jest terapią, choć może mieć działanie uzdrawiające. Pamiętaj, jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, najpierw o to zadbaj.

Spotkania będą w grupie do 20 kobiet już od 15. roku życia, wg  planu:

  • zaczynamy od wyciszenia, łagodnej adaptacji, czyli chwili na rozbieg, oswojenie/aklimatyzację, (możesz znaleźć i dostosować sobie miejsce, przynieść swoje pomagacze czy drobne dekoracje),  zapoznanie i króciutką integrację z zasadami oraz ze Sobą, współuczestniczkami przez różne empatyczne i rezonansowe praktyki.
  • krąg właściwy
  • zakończenie, czyli dzielenie się wrażeniami z formy i przebiegu spotkania (świętowanie, opłakiwanie, nauka)

Skontaktuj się z prowadzącą pod nr telefonu 535 999 896, jeśli masz wątpliwości lub pytania.

Prowadząca: Kasia Romaniuk, Magdalena Chmielewska

Kasia Romaniuk – jestem mamą trójki nastolatków- w tym w spektrum autyzmu i ADHD i od 2022 r. prowadzę w grupę wsparcia dla takich rodziców, pasjonatką NVC i empatycznego rezonowania (Resonant Healing) oraz neurobiologii,  trenerką empatycznej komunikacji, mediatorką, facylitatorką kręgów: dialogowych, naprawczych. Otwartą na inne podejścia służące życiu i szukam  współ-…

Magdalena Chmielewska – jestem psycholożką, współautorką dziennikarskiej książki “Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia”, mediatorką, prowadzę kręgi kobiet, zajmuje mnie temat duchowości, medytacji oraz komunikacji w duchu NVC. Lubię zadawać sobie pytanie “Czy czuję się żywa?”. Gotuję dla swojej rodziny, słucham snów, ćwiczę jogę, utulam swój nerw błędny, kompostuję odpadki, maluję mandale i uprawiam kiełki.

Wiek: od 15. roku życia

Wstęp: opłata dobrowolna*

Jeśli chcesz dołączyć do spotkania lub jeśli tylko chcesz (dla nas to bardzo cenne!) dać znać, co umożliwiłoby Ci udział lub dałoby Ci więcej łatwości, wypełnij pasujące odpowiedzi w poniższym
formularzu.

ZAPISZ SIĘ

WIęcej informacji pod adresem mailowym: rodzicwdobrostanie@gmail.com

 

czwartek, 20 czerwca, godz. 18.00 – 21.00

Empatyczna integracja – zabawa, ruch, automasaż i wymiana myśli

KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13

 

Zapraszamy na otwarte spotkanie z możliwością przyjścia z dziećmi w wieku od 10 lat.

Podczas zajęć skontaktujemy się z własnym ciałem poprzez automasaż – ćwiczenia na podłodze na macie w łagodności i uważności.

Nauczymy się słuchania własnego ciała i zwracania uwagi na odczucia, jakie się w nas pojawiają. Będziemy też pracować nad miękkością, rozciąganiem, siłą, byciem tu i teraz – obecnością.

Na początku i końcu spotkania usiądziemy w empatycznym, wielopokoleniowym kręgu, będzie możliwość podzielenia się tym, z czym przychodzisz na spotkanie, co jest dla Ciebie cenne, ważne, interesujące, jakie spełnione lub niezaspokojone potrzeby dostrzegłeś_aś?

*Krąg jest najstarszym znanym ludzkości pomysłem na spotkanie, takim, na którym chcemy być ze sobą w równości i poczuciu bezpieczeństwa. Krąg jest czymś najbardziej naturalnym. Nie trzeba się go uczyć. Każdy już to umie!

W kręgu możemy doświadczyć wymiany, wspólnoty i poczucia połączenia oraz przyjęcia tego, jakie jesteśmy bez oceniania. Krąg to wyrażanie siebie oraz słuchanie siebie i innych. Krąg zaprasza do otwartości i uczciwości,  odważnego wyrażania swojej prawdy, często złożonej prawdy i wysłyszenia innych prawd!

Istotne informacje:

Prosimy o zabranie z sobą maty do jogi / karimaty oraz koca i wygodnego ubrania na zmianę najlepiej „na cebulkę” na przykład koszulka + leginsy i bluza z długim rękawem / dres. Można wziąć ulubiony wałek do rolowania, ale nie jest to konieczne.

Skontaktuj się z prowadzącą pod nr telefonu 606 327 835, jeśli masz wątpliwości, czy twój stan zdrowia umożliwia udział w zajęciach z automasażu.

Prowadzące: Kasia Romaniuk, Gosia Kostecka, Iwona Abramowicz

Kasia Romaniuk – jestem mamą trójki nastolatków- w tym w spektrum autyzmu i ADHD i od 2022 r. prowadzę w grupę wsparcia dla takich rodziców, pasjonatką NVC i empatycznego rezonowania (Resonant Healing) oraz neurobiologii,  trenerką empatycznej komunikacji, mediatorką, facylitatorką kręgów: dialogowych, naprawczych. Otwartą na inne podejścia służące życiu i szukam  współ-…

Małgorzata Kostecka – arteterapeutka, instruktorka dramy, trenerka ruchu rozwijającego wg W. Sherborne, trenerka metody pracy z ciałem i emocjami Living Dance Form. Współzałożycielka teatru tańca i improwizacji poRuszenie. Od wielu lat praktykuje różne formy pracy z ciałem i tańcem np joga, 5 rytmów, kontakt improwizacja masaż Lomi Lomi brała udział w preformacjach i spektaklach tanecznych.

Iwona Abramowicz – masażystka, refleksolog, pasjonatka świadomej pracy z ciałem i naturalnych sposobów dbania o fizyczny, emocjonalny i duchowy dobrostan. Dbając o kondycję sama również korzysta z masażu i eksploruje różne formy ruchu. Poza praktyką masażu i refleksoterapii Iwona prowadzi spotkania z nauką masażu Shiatsu, których przesłaniem jest budowanie i wzmacnianie naturalnie dobrych relacji w rodzinie i w społeczeństwie.

Wiek: dorośli, młodzież oraz dzieci od 10 roku życia

Wstęp: 50 zł od osoby

Zapisy: iwona.abra@gmail.com

 

wtorek, 25 czerwca, godz. 18.00 – 21.00

Życzliwe spotkania rodzicielskie + opieka nad dziećmi. Komunikacja wspierająca Porozumienie

KDK Gryf, ul. Sobieskiego 13

 

Radośnie zachęcamy na warsztatowe spotkania dla rodziców oraz opiekunów dzieci i do wspólnego poznawania i omawiania potrzeb, rozwijania przez doświadczanie naszych kompetencji w obszarze empatycznej komunikacji, dobrostanu i relacji wg NVC (Porozumienie bez Przemocy), RH (Resonant Healing) i SAP (Stosowana Analiza Potrzeb).

Zapewniamy opiekę nad dziećmi w wieku 3-9 lat w formie zajęć ruchowych i arteterapii poprzez sztuki plastyczne. Zajęcia prowadzone przez Gosię mają na celu rozwijanie świadomości własnego ciała oraz przestrzeni, budowanie poczucia bezpieczeństwa, zaufania, akceptacji i otwartości między uczestnikami w grupie, nabywanie umiejętności interpersonalnych, rozwijanie kreatywności, rozwijanie wrażliwości wyobraźni i twórczego myślenia, wzmacnianie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły, doskonalenie sprawności manualnej, na zajęciach ważny jest sam proces tworzenia niż efekt końcowy.

Skontaktuj się z prowadzącą pod nr telefonu 535 999 896, jeśli masz wątpliwości lub pytania.

Prowadzące: Kasia Romaniuk, Gosia Kostecka

Kasia Romaniuk – jestem mamą trójki nastolatków- w tym w spektrum autyzmu i ADHD i od 2022 r. prowadzę w grupę wsparcia dla takich rodziców, pasjonatką NVC i empatycznego rezonowania (Resonant Healing) oraz neurobiologii,  trenerką empatycznej komunikacji, mediatorką, facylitatorką kręgów: dialogowych, naprawczych. Otwartą na inne podejścia służące życiu i szukam  współ-…

Małgorzata Kostecka- Arteterapeutka, instruktorka dramy, trenerka ruchu rozwijającego wg W. Sherborne, trenerka metody pracy z ciałem i emocjami Living Dance Form. Współzałożycielka teatru tańca i improwizacji poRuszenie. Od wielu lat praktykuje różne formy pracy z ciałem i tańcem np joga, 5 rytmów, kontakt improwizacja masaż Lomi Lomi brała udział w preformacjach i spektaklach tanecznych.

Wiek: dorośli od 18 roku życia oraz dzieci w wieku od 3 do 9 lat

Wstęp: opłata dobrowolna*

Jeśli chcesz dołączyć do spotkania lub jeśli tylko chcesz (dla nas to bardzo cenne!) dać znać, co umożliwiłoby Ci udział lub dałoby Ci więcej łatwości, wypełnij pasujące odpowiedzi w poniższym
formularzu.

ZAPISZ SIĘ

Więcej informacji pod adresem mailowym: metta.kasia.romaniuk@gmail.com

——————————

* Co oznacza opłata dobrowolna? Wydarzenie jest naszym darem dla Was, nie jest objęte dofinansowaniem, nie ma też narzuconego kosztu za udział i jednocześnie potrzebny jest wkład oraz zaangażowanie w przygotowanie. Chcemy to robić i chcemy, aby wszyscy chętni mogli uczestniczyć niezależnie od zasobów finansowych, też zadbać o spełnienie naszych potrzeb: zrównoważonego rozwoju, wzrostu, wiedzy, tworzenia wspólnoty opartej na porozumieniu, życzliwości, empatii, współpracy. Chcemy wnosić w rzeczywistość ideę ekonomii daru; pokazywać sprawiedliwość finansową- że o pieniądzach możemy rozmawiać w oparciu o potrzeby (zaspokojone i niezaspokojone).

Pieniądze są formą wdzięczności od świata za to co robimy. Odpowiedzią na to co z siebie dajemy. Chcemy, aby przyczyniały się do rozwoju, wzrostu tego co wartościowe i służące życiu!

Jeśli poczujesz się obdarowaną i to co robimy  zaspokaja Twoje potrzeby, wzbogaca życie Twoje, lub/i chcesz, aby inni także mieli taką możliwość, po zakończeniu  spotkania możesz nas obdarować, w imieniu własnym lub/i innych uczestniczek dowolną kwotą i tylko wtedy, kiedy Twój dar/intencja płynie z głębi serca!

I jeśli obecnie nie masz, to też jest zupełnie OK. Może jesteś w stanie w inny- niematerialny sposób wesprzeć to działanie?

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status