Pomoc dla Ukrainy / Допомога Україні

Solidarni z Ukrainą

Łączymy się myślami z mieszkańcami Krzemieńca, miasta partnerskiego Konstancina-Jeziorny i wszystkimi mieszkańcami Ukrainy, wobec której zostało brutalnie złamane prawo międzynarodowe.

Jesteśmy wstrząśnięci atakiem na Ukrainę. Na razie możemy tylko wysłać słowa wsparcia i solidarności w tym trudnym momencie oraz zaapelować o udzielanie pomocy i wsparcie wszelkimi dostępnymi sposobami – od drobnych gestów po pomoc materialną i logistyczną.

Spotkania wsparcia

Zapraszamy rodziny z Ukrainy i goszczące ich rodziny z Polski na spotkania integracyjno-wspierające. Czekamy na Państwa w Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka przy ul. Mostowej 15 w każdy wtorek i czwartek w godzinach 11.00-15.00. Podczas spotkań będzie na Państwa czekać również ukraińska psycholog Pani Anastazja Lutak.

Serdecznie zapraszamy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 marca o godz. 11.00.

Початок зустрічей підтримки – початок 10 березня о 11.00 ранку
Запрошуємо сім’ї з України та приймаючі сім’ї з Польщі на зустрічі інтеграції та підтримки. Чекаємо на вас у Будинку культури імені Констанцінського щовівторка та четверга з 11.00 до 15.00. Під час зустрічей на вас також чекатиме український психолог пані Анастасія Лутак.
Ласкаво просимо. Перша зустріч 10 березня Констанцинський будинок культури Гугонівка вул. Мостова 15, Констанцин-Єзерна

Spotkania z psychologiem dla Wolontariuszy i mieszkańców goszczących osoby z Ukrainy

Zapraszamy na spotkania w formie indywidualnych sesji trwających 50 minut, będą odbywały się we wtorki i czwartki o godz. 18.00 i 19.00 w Willi Gryf, ul Sobieskiego 13. Na spotkania prosimy umawiać się pod numerem telefonu 607934592.

Najważniejsze informacje dotyczące lokalnej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Szczegóły o aktualnych zbiórkach, noclegach i ważne informacje praktyczne dla przyjeżdżających znajdują się w linkach udostępnionych poniżej.

Gmina Konstancin-Jeziorna, w związku z trwającą inwazją wojskową Rosji na Ukrainę, uruchomiła mechanizm koordynacji zbiórek i ekspedycji darów oraz zakwaterowania przybywający do naszej gminy uchodźców. Pieczę nad wszystkim sprawuje Ryszard Machałek, drugi zastępca burmistrza. Z gminnym koordynatorem zbiórek i ekspedycji darów można się skontaktować telefonicznie pod numerem: 22 484 23 12 (w godz. 8.00–16.00).
Szczegóły o aktualnych zbiórkach, noclegach i ważnych informacjach praktycznych dla przyjeżdżających znajdziecie >>TU KLIKNIJ<<

Ważne! Prosimy zwrócić uwagę na wytyczne dotyczące darów. W przypadku żywności, by były to produkty nadające się do transportu i z długim terminem ważności.

Jak uzyskać PESEL

WIĘCEJ

W związku z dużym zainteresowaniem obywateli Ukrainy uzyskaniem numeru PESEL oraz w trosce o skrócenie terminów oczekiwania Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna od wtorku (22 marca) czasowo zawiesza wyznaczanie nowych terminów na złożenie wniosku. Zapisy na majowe wizyty zostaną wznowione po uruchomieniu nowych stanowisk obsługi. Za utrudnienia przepraszamy.

Увага! У зв’язку з великим інтересом громадян України до отримання номера PESEL та з метою скорочення періодів очікування, уряд міста та гміни Констанцин-Єзерна з вівторка (22 березня) тимчасово призупиняє запис на подання заявки для отримання номера PESEL. Записи відновляться, щойно запустять нові місця для обслуговування.

WIĘCEJ

Punkt przyjmowania wniosków PESEL na Stadionie Narodowym / Пункт прийому заявок PESEL на Національному стадіоні

WIĘCEJ

Punkt wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy / Пункт роздачі подарунків для біженців з України

Punkt wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy, którzy w ostatnich dniach przyjechali do naszej gminy, od soboty (5 marca) mieści się w pomieszczeniach Konstancińskiego Domu Kultury Grapa przy ul. Sobieskiego 6 w Konstancinie-Jeziornie. Dary są wydawane od poniedziałku do piątku w godz. 17.00–20.00 oraz w soboty w godz. 10.00–15.00. W niedziele punkt jest zamknięty. W tych godzinach można też przynosić dary. Obecnie najbardziej potrzeba m.in.: suchej żywności i środków czystości.

Подарунки видаються з понеділка по п’ятницю з 17.00-20.00 та по суботах з 10.00-15.00. По неділях пункт не працює.

WIĘCEJ

Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy

W Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna rozpoczął działanie punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Osoby, które znalazły w naszej gminie bezpieczne schronienie, otrzymają w nim podstawowe informacje na temat pobytu w Polsce – także w ojczystym języku.

Od środy (23 marca) punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, funkcjonujący w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77, zmienia godziny pracy. Teraz będzie on czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00.

З середи (23 березня) в інформаційному пункті для біженців з України, який працює в уряді міста та ґміни Констанцин-Єзерна за адресою: вул. П’ясечинська 77, змінюється графік роботи. Наразі він відкритий з понеділка по п’ятницю з 9.00–16.00.

WIĘCEJ

Uchodźcom z Ukrainy przysługuje jednorazowe świadczenie / Біженці з України мають право на одноразову допомогу

WIĘCEJ

Zbiórka pieniędzy zorganizowana na rzecz Ukrainy przez Hufiec ZHP Uroczysko Konstancin

Szczegóły: https://www.facebook.com/UroczyskoKonstancin/posts/3134755060101854

 

Informacja o miejscach noclegowych – dla potrzebujących i oferujących nocleg

798 896 307 – pod tym numerem telefonu można zaoferować nocleg lub uzyskać informacje o miejscach zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu piaseczyńskiego.

Szczegóły:
https://www.facebook.com/gminakonstancinjeziorna/photos/a.1574581819538927/3017227381941023/

Infolinia

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię dla osób potrzebujących pomocy. Znajdziecie tam m.in. informacje o punktach recepcyjnych, ogólnych warunkach oraz zasadach wjazdu i pobytu w Polsce.

Szczegóły: informacje w języku ukraińskim

Bezpłatna pomoc medyczna oraz edukacja dzieci i młodzieży

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już ponad 600 tys. osób. Uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, mają zapewnioną pomoc na różnych płaszczyznach.

>>Informacje na temat bezpłatnej opieki medycznej oraz powszechnej edukacji dzieci i młodzieży<<

Bezpłatna pomoc psychologiczna

•    Centrum Psychoterapii HELP – numer 720 826 806 oraz 790 626 806 (pomoc w języku polskim i angielskim).
•    Polskie Forum Migracyjne – tel. 669 981 038 (pomoc w języku ukraińskim i rosyjskim), telefon działa działa w poniedziałki od 16 do 20, w środy od 10 do 14 i w piątki od 14 do 18.
•    Centrum Medyczne Damiana – 22 566 22 27 (pomoc w języku ukraińskim), od 1 marca telefon dostępny przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8-20.
•    Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem – bezpłatna pomoc psychologiczna będzie świadczona w ramach telefonu zaufania. Aktualnie telefon zaufania jest obsługiwany w języku polskim, fundacja szuka specjalistów, którzy biegle posługują się językiem ukraińskim. Zapisy telefoniczne: +48 733 563 311 i mailowe: twojpsycholog2@gmail.com.
•    Przystań Psychologiczna – tel. 533 300 999, recepcja@przystan-psychologiczna.pl, spotkania online lub stacjonarne w Warszawie, w j.ukraińskim, polskim lub angielskim.
•    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 12 12 12 – od środy 2 marca rozpocznie się dyżur psychologa biegle posługującego się językiem ukraińskim, możliwe również wsparcie w języku rosyjskim.

Wypłata świadczeń dla Polaków goszczących uchodźców

WIĘCEJ

Internetowa platforma pomocy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło internetową platformę pomagamukrainie.gov.pl – dla organizacji i osób indywidualnych, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy lub udzielić pomocy tym, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju. Witryna dostępna jest w języku polskim i ukraińskim.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status