Konstancinianki Wszech Czasów – Zofia Müllerówna. Sołtys w spódnicy.

Spacer letniskowymi ulicami mojego Konstancina to prawdziwa przyjemność. Krystaliczne sosnowe powietrze wypełnia płuca, wille stroją się w promienie złocistego słońca, prezentując spacerowiczom jak najlepsze swe oblicza z każdej z czterech stron. Zgodnie z wymogami – płoty są niskie i na mimowolne podglądanie kunsztu architektonicznego budowniczych przyzwalają, których to fantazja i rozmach niejednokrotnie zdumiewa. Ot choćby ta willa oddalona o pięćset metrów od mojej „Ukrainki” ukochanej, przy ulicy Sobieskiego umiejscowiona, nazwę „Zameczek” nie bez kozery nosząca. Bogato zdobione fasady, wysoka, dekoracyjna wieża, arkadowy podcień z kolumnami zaprasza gościnnie do wejścia. Przez otwarte okno niesie się muzyka. Wiem dobrze, kto pięknie fortepianowe nuty kreśli – wszak Zofia Müllerówna na Warszawskiej Szkole Muzycznej klasę profesora Raczkowskiego kończyła! Muzyczne talenty Zofii to jednak tylko przyczynek do jej znakomitych zdolności organizacyjnych. To one – wraz ze znajomością wszelkich zakątków naszej gromady – sprawiły, iż córka Gustawa Adolfa Müllera, właściciela Domu Techniczno-Handlowego w Warszawie została wybrana pierwszą sołtyską w Polsce, nowe porządki na terenie Konstancina wprowadzając. Doceniona za uporządkowanie administracji letniska na wzór zachodnich norm, głośno chwalona za wprowadzenie komisji sanitarnej – choć w spódnicy – sprawnym jest sołtysem, osobą cenioną i popularną wśród naszej lokalnej, konstancińskiej społeczności. Przypominam sobie wywiad z Zofią, który onegdaj w gazecie „Wieczór – Kurier Czerwony” zamieszczony był, a który z zainteresowaniem jako Konstancinianka czytałam. W numerze 138 z 1936 roku sam tytuł był znamienny: „Pierwsza kobieta – sołtys gospodaruje w Konstancinie”! Patrząc na drobną posturę Zofii, błękitne oczy, twarz o wdzięcznych rysach i uśmiech bardzo kobiecy – trudno umysłem pojąć jak udaje jej się tak sprawnie administracją Konstancina zarządzać. Widać nie wygląd świadczy o prawdziwym ducha harcie. Ta kobieta po trosze wszystkim parać się musi – być monterem i adwokatem, ogrodnikiem i buchalterem.  Sprawiedliwość należy oddać, iż Konstancin nad wyraz zawiłą gospodarkę posiada. Sołtys nasz musi zarazem administrować majątkiem osady, składającym się z placów, z parku z kasynem, pasa kolejowego, stacji pomp, wieży ciśnień i długiej sieci wodociągowej. Trzeba utrzymać w czystości aż piętnaście kilometrów ulic, ściągać od paru setek posesji opłaty za wodę czy za elektryczność. Roboty starczyłoby dla wójta i paru sołtysów, a Zofia sprawnie stery zarządzania dzierży, wspomagana przez Radę Gromadzka,  z szesnastu członków spośród miejscowych obywateli złożoną.

Zdradzić Wam jednakowoż muszę, iż choć chwali się Zofię za liczne osiągnięcia, szczególnie natury administracyjnej, odmówi ona w przyszłości wyboru na drugą kadencję sołtysowania. Miejsce sołtysa w spódnicy zajmie wówczas wybitny pisarz mieszkający w Konstancinie – Wacław Gąsiorowski.

Kontynuuję spacer, zostawiając za sobą dźwięki fortepianu z okna willi „Zameczek” dochodzące. Porzucam przecinające się pod kątem prostym aleje, obwiedzione żywopłotami, co miłe dla oka stanowią obramowanie trawników i niskopiennych rabat kwiatowych.. Piękny ten nasz Konstancin, dziękuję Zofio!

=====================

Zofia Müllerówna. Urodzona w roku 1896, zmarła w 1978 roku. Została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

=====================

*Spotkanie tych dwóch Konstancinanek mogło nie mieć miejsca. Ale z pewnością byłoby ciekawe.

Opowieść jest częścią projektu „Konstancinianki Wszech Czasów” realizowanego przez Konstanciński Dom Kultury Hugonówka. W ramach projektu organizowana jest wystawa, przewidziane spotkania warsztatowe w szkołach oraz spektakl teatralny, którego autorami będzie konstancińska młodzież. Projekt realizowany w ramach grantu przyznanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm jutra”.

#konstanciniankiwszechczasów #patriotyzmjutra #konstancinjeziorna #konstancinskidomkultury #muzeumhistoriipolski

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status