Narodowe Święto Niepodległości

Program gminnych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w liczne atrakcje.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci

Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:

  • godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
  • godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
  • godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

31. Bieg Niepodległości

Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje 31. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z metą w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy w dniu biegu w godz. 10.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed ratuszem. Na najszybszych czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Marsz i piknik

Około godz. 12.35 zapraszamy natomiast do udziału w Marszu Niepodległości. Jego uczestnicy, prowadzeni prze ułanów i orkiestrę dętą, będą nieśli ze sobą 100-metrową flagę, i przejdą ulicami: Piaseczyńską, Warszawską i Józefa Piłsudskiego, aż do Parku Zdrojowego. Tam o godz. 13.30 rozpocznie się piknik niepodległościowy. Na placu przed Konstancińskim Domem Kultury stanie biało-czerwony obóz harcerski „Uroczyska” Konstancin, a w nim: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs rysunkowy, rozgrywki gier planszowych i warsztaty biało-czerwonych serc. Będzie też gra terenowa, a w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpi Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna. Na dzieci i młodzież czekają także biegi na dystansach – 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Nie zabraknie również pokazu jazdy konnej (park Ikara) oraz przejażdżek na kucyku. Z kolei OSP Jeziorna zaprezentuje swój wóz i sprzęt pożarniczy. A do tego darmowa grochówka (od godz. 13.30) i stoiska handlowe.

Rodzinne warsztaty z okazji

Narodowego Święta Niepodległości

Przygotujmy się razem do radosnego świętowania 11 listopada! Zapraszamy na otwarte warsztaty z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się przy Hugonówce od godziny 13:30-16:00. Wspólnie zrobimy piękne wianki na głowę w barwach narodowych. Będzie też okazja do przygotowania wspólnymi siłami godła naszego kraju! Zapraszamy całe rodziny od najmłodszych do najstarszych!

11 listopada, w godz. 13.30 – 16.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15 (plener przy Hugonówce)

Wstęp wolny

 

Koncert na zakończenie

Tegoroczne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym mieście zwieńczy uroczysty koncert w Hugonówce „Wolna i Niepodległa”. Usłyszymy znane pieśni patriotyczne z różnych okresów drogi naszego kraju do wolności, m.in. „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Przybyli ułani”. Wystąpią śpiewacy klasyczni sopranistka Ewelina Chrobak-Hańska (Opera Krakowska, Teatr Roma w Warszawie), bas Ryszard Morka – bas (Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie) oraz baryton Michał Muskat (Teatr na Targówku /Teatr Rampa w Warszawie). Zapraszamy na pełną wzruszeń i radości muzyczną opowieść o niełatwej historii Polski, zwieńczoną upragnioną wolnością i niepodległością.

11 listopada, godz. 17.00

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK od w dniu wydarzenia od godz. 12.00.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status