Nasza Ojcowizna

Teodora i Stanisław Kurkowie

Nasza Ojcowizna

wystawa malarstwa

18 marca – 16 kwietnia

 

Małżeństwo Państwa Kurków jest od lat związane z  Konstancinem-Jeziorną.  Pani Teodora pochodzi z Zamojszczyzny, Pan Stanisław z Podlasia. Ich losy splotły się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Następnie związali się z Warszawą, gdzie Pani Teodora z wielkimi sukcesami nauczała plastyki w szkole podstawowej. Pan Stanisław zajmował się poligrafią oraz pracował na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jako nauczyciel zawodu w pracowniach serigrafii i litografii. 30 lat temu artystyczne małżeństwo osiedliło się w Czarnowie. Piękno otaczającej natury, lokalne dziedzictwo kulturowe i architektura Konstancina stały się inspiracją do wielu realizacji. Pan Stanisław jest autorem szeregu cykli poświęconych pejzażowi Konstancina i okolic. Jego nadzwyczaj sprawna ręka akwarelisty zagląda na pola i łąki nadwiślańskiego Urzecza, przygląda się miejskim zaułkom Góry Kalwarii, odwiedza piaseczyński Rynek.  Dla Pani Teodory ważniejszy jest pejzaż, ruch i potęga natury, którą portretuje w technice olejnej, nakładając ekspresyjnie farbę i używając impastów (grubo nałożonego oleju). Na wystawie możemy również zobaczyć realizacje malarskie z licznych plenerów, na które Państwo Kurkowie przez wiele lat wspólnie jeździli. Są to zarówno pejzaże morskie, jak i przedstawienia górskich widoków.  Obrazy te powstałe na przestrzeni wielu lat pozwalają nam zobaczyć całe spektrum artystycznych zainteresowań i inspiracji . Na wystawie znajdziemy również dzieła mniej oczywiste, dotychczas praktycznie nie prezentowane. To bardzo osobiste obrazy poświęcone rodzinnym wspomnieniom, ale również mierzące się z traumatycznymi, wojennymi historiami. Jednak zaraz obok nich pojawia się martwa natura czule namalowana przez Panią Teodorę – bo zarówno Pani Teodora, jak i Pan Stanisław traktują sztukę przede wszystkim jako opowieść o pięknie otaczającego ich świata. Nawet jeśli czasami bywa ono gorzkie, nigdy w nie nie zwątpili, dając temu wyraz w trakcie wielu lat swojej twórczości artystycznej. 

 

Państwo Kurkowie uczestniczyli w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, współtworzyli grupy artystyczne i inicjowali plenery i wydarzenia. Są laureatami wielu nagród i wyróżnień, a w 2020 roku  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Pani Teodorze brązowy medal Gloria Artis.

 

Aleksander Ryszka

Kurator Wystawy

18 marca, godz. 17.00 – wernisaż wystawy

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

wstęp wolny

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status