Maria Podgórska i Marcin Niewęgłowski
28 lipca – 1 września 2024 r.
Wernisaż: 27 lipca 2024 r., godz. 17.00
Marcin Niewęgłowski jest autorem obrazów quasi-portretowych, utrzymanych w nurcie realizmu magicznego. Łączy w nich elementy realne z wytworami swojej wyobraźni, przekształcając je w niesamowite, fantastyczne kombinacje. Inspiracje czerpie z obserwacji codziennej rzeczywistości. W 2018 otrzymał roczne stypendium
Miasta Stołecznego Warszawy na realizację projektu Portret Fantastyczny. Jego obrazy zostały wystawione w Galerii Oranżeria w Radzyniu Podlaskim, Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, Służewskim Domu Kultury, Galerii Żywa w Warszawie, Galerii Maya w Toruniu.
Maria Podgórska od dziecka uwielbia naturę, od zawsze marzyła również o uprawianiu malarstwa. Najpierw ukończyła studia ogrodnicze na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Już po latach, podążając za swoimi marzeniami ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem (2022 r.) w pracowni prof. Piotra Klugowskiego. Zwieńczeniem procesu kształcenia artystycznego był udział w wystawie najlepszych dyplomów w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Dyplomowy cykl obrazów Poranne impresje, inspirowany jest przeżyciami i wzruszeniem związanym z efektami świetlnymi, jakie uzyskał Gaudi w swoim największym życiowym dziele architektonicznym – Sagrada Familia. Cytując artystkę: Ten genialny artysta jest dla mnie wielką inspiracją, ponieważ podobnie jak ja, Gaudi ukochał bardzo okoliczną naturę – roślinność i zwierzęta, z których to form czerpał pomysły przy konstrukcji swoich budowli. Nic więc dziwnego, że ten świat przyrody, często magiczny tak bardzo poruszył i moje serce.
Obrazy Marcina Niewęgłowskiego i Marii Podgórskiej spotkają się na wystawie w konstancińskiej Hugonówce. Nigdy wcześniej się nie widziały, w przestrzeni galerii poznają się ze sobą i zaczną rozmawiać. Relacje te pobudzają widza do własnych interpretacji, wpłyną też na nasz odbiór emocjonalny. Zaczniemy zauważać pewne podobieństwa, ale też zupełnie odmienny powód używania koloru i formy. Obrazy Marcina Niewęgłowskiego są bardzo narracyjne, najpierw widzimy w nich postać wplecioną w surrealistyczną przestrzeń, dopiero później dostrzegamy relacje kolorystyczne. W obrazach Marii Podgórskiej możemy dostrzec dokładnie odwrotną prawidłowość. Artystka inspiruje się dziełami architektonicznymi Gaudiego, ale same obrazy są na wpół abstrakcyjne, plama i kolor zdają się być najważniejszą składową obrazu. Te odmienne natury obrazów poszerzają pole ich interpretacji i pozwalają nam jeszcze pełniej ich doświadczać.
dr Aleksander Ryszka
Kurator wystawy
28 lipca – 1 września 2024 r.
Wernisaż: 27 lipca 2024 r., godz. 17.00
Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15
Wstęp wolny