Ale Kosmos! Pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik
W ramach cyklu „Ale Kosmos! Rok Stanisława Lema w Konstancinie-Jeziornie” Centrum Nauki Kopernik i Konstanciński Dom Kultury zapraszają zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych na plenerowe pokazy naukowe. Będą to krótkie spektakle z udziałem widowni. Zaskakujące doświadczenia, ciekawe obserwacje, emocjonujące wyzwania i wciągająca zabawa. Idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią ambitną i niestandardową rozrywkę. Każdy pokaz składa się z serii połączonych tematycznie eksperymentów angażujących publiczność. Doświadczenia są uzupełnione sporą dawką wiedzy naukowej i obficie okraszone poczuciem humoru. W altanie przy Hugonówce odbędą się trzy pokazy:
Umysł przyłapany
W jaki sposób iluzjoniści wykorzystują niedoskonałości naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na poczucie czasu? Jak specjaliści od reklamy stosują w praktyce wiedzę o funkcjonowaniu umysłu? Na podstawie zmysłów nasz mózg buduje obraz otaczającego świata. Musi poradzić sobie z ogromną ilością bodźców, więc z natłoku informacji selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Ulega jednak wpływowi emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Jeśli myślicie, że wszystko o sobie wiecie – zaskoczymy was. Oglądając pokaz, poeksperymentujecie z sobą – własnymi myślami, siłą sugestii, iluzjami optycznymi. Przekonacie się, że otaczający nas świat nie zawsze jest taki, jakim go postrzegamy. A potem będziecie mogli powtórzyć doświadczenia w domu. Wszystkie są całkowicie bezpieczne i łatwe do odtworzenia.
Morskie opowieści o równowadze
Co powoduje chorobę morską? Jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku? Kluczem do rozwiązania tych tajemnic jest równowaga. Zapraszamy w morską podróż! Poznamy fenomenalną precyzję działania elementów tworzących błędnik i zastanowimy się, w jakich sytuacjach mogą one zawieść. Poszukamy środka ciężkości – własnego, różnych przedmiotów, a nawet całego Morza Bałtyckiego. Nauczymy się także rozlokowywać ładunek na statku. Na koniec odkryjemy kilka tajemnic związanych z balansem. Niestety, niektóre pytania pozostaną bez odpowiedzi – nie znają ich bowiem nawet naukowcy i najbardziej doświadczeni marynarze.
Kopernik na kółkach
To już nie kolejny pokaz. Kopernik na kółkach to mobilne stanowisko z doświadczeniami. Do niewielkiego wózka spakowaliśmy ponad 60 eksperymentów i wyruszyliśmy w świat. Byliśmy w Słowenii, Francji, Niemczech, Włoszech, Gruzji, Chorwacji, Chinach, Korei Płd., Izraelu i na Litwie. Podróżujemy także po Polsce i chętnie przyjedziemy do Was! Możemy „zaparkować” w dowolnej przestrzeni o twardej powierzchni. To okazja do samodzielnego eksperymentowania. Nie ma tu określonego scenariusza ani czasu trwania poszczególnych aktywności. Wystarczy podejść w dowolnym momencie i dołączyć do naukowej zabawy. Można zostać na chwilę, albo na dłużej. Kopernik na kółkach świetnie sprawdza się w trakcie otwartych wydarzeń, które nie mają swojego centralnego punktu (jak np. główna scena). Działaliśmy już w alejkach różnych pikników naukowych, w galeriach handlowych, w trakcie szkolnych przerw i między panelami dyskusyjnymi na konferencjach.
19 czerwca, w godz. 15.00 – 18.00, KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15 (altana), wstęp wolny, reżim sanitarny
WAŻNE‼️ Na wydarzeniach plenerowych, w sekcji wydzielonej dla publiczności, obowiązuje reżim sanitarny: maseczki, odstęp, dezynfekcja i zakaz spożywania. Dziękujemy za zrozumienie.