Ale Kosmos! Pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik

Ale Kosmos! Pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik

W ramach cyklu „Ale Kosmos! Rok Stanisława Lema w Konstancinie-Jeziornie” Centrum Nauki Kopernik i Konstanciński Dom Kultury zapraszają zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych na plenerowe pokazy naukowe. Będą to krótkie spektakle z udziałem widowni. Zaskakujące doświadczenia, ciekawe obserwacje, emocjonujące wyzwania i wciągająca zabawa. Idealna propozycja dla wszystkich, którzy lubią ambitną i niestandardową rozrywkę. Każdy pokaz składa się z serii połączonych tematycznie eksperymentów angażujących publiczność. Doświadczenia są uzupełnione sporą dawką wiedzy naukowej i obficie okraszone poczuciem humoru. W altanie przy Hugonówce odbędą się trzy pokazy:

Umysł przyłapany

W jaki sposób iluzjoniści wykorzystują niedoskonałości naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na poczucie czasu? Jak specjaliści od reklamy stosują w praktyce wiedzę o funkcjonowaniu umysłu? Na podstawie zmysłów nasz mózg buduje obraz otaczającego świata. Musi poradzić sobie z ogromną ilością bodźców, więc z natłoku informacji selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Ulega jednak wpływowi emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Jeśli myślicie, że wszystko o sobie wiecie – zaskoczymy was. Oglądając pokaz, poeksperymentujecie z sobą – własnymi myślami, siłą sugestii, iluzjami optycznymi. Przekonacie się, że otaczający nas świat nie zawsze jest taki, jakim go postrzegamy. A potem będziecie mogli powtórzyć doświadczenia w domu. Wszystkie są całkowicie bezpieczne i łatwe do odtworzenia.

Morskie opowieści o równowadze

Co powoduje chorobę morską? Jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku? Kluczem do rozwiązania tych tajemnic jest równowaga. Zapraszamy w morską podróż! Poznamy fenomenalną precyzję działania elementów tworzących błędnik i zastanowimy się, w jakich sytuacjach mogą one zawieść. Poszukamy środka ciężkości – własnego, różnych przedmiotów, a nawet całego Morza Bałtyckiego. Nauczymy się także rozlokowywać ładunek na statku. Na koniec odkryjemy kilka tajemnic związanych z balansem. Niestety, niektóre pytania pozostaną bez odpowiedzi – nie znają ich bowiem nawet naukowcy i najbardziej doświadczeni marynarze.

Kopernik na kółkach

To już nie kolejny pokaz. Kopernik na kółkach to mobilne stanowisko z doświadczeniami. Do niewielkiego wózka spakowaliśmy ponad 60 eksperymentów i wyruszyliśmy w świat. Byliśmy w Słowenii, Francji, Niemczech, Włoszech, Gruzji, Chorwacji, Chinach, Korei Płd., Izraelu i na Litwie. Podróżujemy także po Polsce i chętnie przyjedziemy do Was! Możemy „zaparkować” w dowolnej przestrzeni o twardej powierzchni. To okazja do samodzielnego eksperymentowania. Nie ma tu określonego scenariusza ani czasu trwania poszczególnych aktywności. Wystarczy podejść w dowolnym momencie i dołączyć do naukowej zabawy. Można zostać na chwilę, albo na dłużej. Kopernik na kółkach świetnie sprawdza się w trakcie otwartych wydarzeń, które nie mają swojego centralnego punktu (jak np. główna scena). Działaliśmy już w alejkach różnych pikników naukowych, w galeriach handlowych, w trakcie szkolnych przerw i między panelami dyskusyjnymi na konferencjach.

19 czerwca, w godz. 15.00 – 18.00, KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15 (altana), wstęp wolny, reżim sanitarny

WAŻNE‼️ Na wydarzeniach plenerowych, w sekcji wydzielonej dla publiczności, obowiązuje reżim sanitarny: maseczki, odstęp, dezynfekcja i zakaz spożywania. Dziękujemy za zrozumienie.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status