Bal Apaszów

Bal Apaszów odbył się w Hugonówce 30 lipca 1927 roku. Wiemy to dzięki zachowanemu oryginalnemu plakatowi z tej imprezy. Kim byli apasze? To ktoś należący do przestępczego półświatka, rzezimieszek, ulicznik, zbir, baciar, chuligan i łotr. Nie oznacza to jednak, że w potańcówce brali udział przestępcy. Ogólnokrajowa moda na tego typu bale przebierańców była raczej przejawem fascynacji półświatkiem. Elitę wypoczywającą w Konstancinie intrygował tajemniczy nieznany jej świat. Na początku XX wieku dużym zainteresowaniem cieszyły się bowiem sensacyjne artykuły prasowe, popularne powieści groszowe, filmy kryminalne, szeroko opisywane były także przestępstwa, zabójstwa i sprawy sądowe. Takich tematów opisywanych przez ówczesne „brukowce” nie brakowało również w naszym letnisku. Zachęcamy więc do tanecznej podróży w czasie. Spróbujemy odtworzyć niezapomnianą atmosferę minionej epoki, kiedy w zaułkach Warszawy rządzili legendarni gangsterzy i uliczni cwaniacy. Kostiumy apaszów pożądane.

Do tańca wszystkich apaszów porwie Kapela Spalska. Zespół muzyków kultywujących folklor miejski, powstały z inicjatywy Marcina Saktury. W repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim polskie utwory retro, będące odzwierciedleniem repertuaru sceny kabaretowej, teatralnej i filmowej dwudziestolecia  międzywojennego, a także piosenki nawiązujące do szeroko pojętego muzykowania ulicznego, zagrane w nowych, oryginalnych aranżacjach. Kapela proponuje również sentymentalno-muzyczną podróż po różnych zakątkach świata (od Ameryki Południowej i Północnej aż do Europy), prezentując utwory taneczne charakterystyczne dla danego kraju (tango, samba, swing-jazz, passo doble, walc, czardasz, polka, a nawet tradycyjny polski oberek). W programie zespołu nie brakuje także własnych kompozycji, nawiązujących do nazwy i regionu. Kapela jest zwycięzcą XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Miejskiego – Piotrków Trybunalski 2021 oraz laureatem III miejsca w kolejnej edycji tego festiwalu. Zespół kilkukrotnie prezentował się na antenie TVP 3 i TVP Polonia. W skład kapeli wchodzą doświadczeni muzycy, na co dzień występujący w różnych orkiestrach i zespołach muzycznych: Marcin Saktura – śpiew, gitara basowa, Robert Niewiadomski – śpiew, gitara, banjo, Marcin Ruta – śpiew, akordeon, Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon sopranowy, Dominik Czwartek – instrumenty perkusyjne.

Niedziela, 4 czerwca, godz. 18.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

wstęp wolny

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status