Barwy światła – barwy ciszy

Katedra Notre Dame w Paryżu

Światło, wszechobecne, ale jakże trudne do uchwycenia. Często niezauważalne i nieokreślone. W swoich poszukiwaniach artystycznych próbowałam zmierzyć się z ową nieuchwytną materią. Szukałam jej w ciszy świątyń. Tam, gdzie mroczną na ogół przestrzeń rozjaśniają wdzierające się promienie światła zasilane energią wiecznego ognia – słońca. Rozedrgane świetliste smugi, cienie, refleksy i barwne mozaiki, wnikające do świątyń poprzez witraże rozszczepiające światło, tworzą niezwykły mistyczny nastrój ciszy i skupienia. Przypominają o obecności Nieobecnego. Może właśnie dlatego, w rozważaniach estetyków sztuki mówi się tak często o sakralności Światła.

Fotografie wykonane we wnętrzu Katedry Notre Dame w Paryżu ukazują odbicia światła przedostającego się poprzez witraże w różne miejsca świątyni m.in. na ściany, filary i rzeźby. Tragedia spalenia się części Katedry w 2019 r. uczyniła moje zdjęcia, zrobione w jej wnętrzu, hołdem dla jej pamięci. Wnętrze takie już nie istnieje. Pozostaję z nadzieją, że Katedra zostanie odbudowana i powróci do swojej świetności.

Prezentowane na wystawie fotografie stanowią część przygotowywanego przeze mnie cyklu pt. „Barwy światła – barwy ciszy” zdjęć świątyń różnych religii, z wielu miejsc Europy, wykonanych w okresie ostatniego dziesięciolecia.

Wanda Małkowska
Wanda Małkowska z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fotografuje i maluje z zamiłowania. Jest również miłośniczką przyrody, podróżuje, interesuje się sztuką i filozofią. Swoją twórczością, przybliża niepostrzegany w pośpiechu świat otoczenia człowieka.

Wystawy fotograficzne:
Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, Zabytkowa Warzelnia Soli w Ciechocinku, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce (udział w zbiorowej jako wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Barwy Soli Europy”) oraz galerie w Zamku Gotyckim w Ostródzie, Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach, Centrum Francusko-Polskim w Olsztynie i inne.

 

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Wystawa czynna od 3 czerwca do 30 sierpnia 2022 r., w godz. 11.00 – 18.00.

Wstęp wolny

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status