Bić się czy nie bić
Czy w XIX wieku warto było przelewać krew za niepodległość czy może trzeba było poczekać na sprzyjający moment? Na to pytanie postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź podczas spotkania historycznego „Bić się czy nie bić?”, które odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca o godz. 17.00 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej w ramach plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Nieodległości”.

Wezmą w nim udział historycy – prowadzący Witold Rawski oraz jego gość dr Krzysztof Bąkała z Muzeum Niepodległości. Spotkaniu będzie towarzyszył piknik historyczny, podczas którego Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy wojskowe z minionych epok. To świetna okazja, by poczuć klimat minionych epok i dowiedzieć się więcej o codziennym życiu żołnierzy. Na piknik zapraszamy w godz. 13.00 – 18.00.

Historycy zabiorą uczestników w swoistą podróż w czasie – do XIX wieku, w którym „rodziła” się niepodległość. Zapisał się on na kartach historii jako jeden z najistotniejszych i najbardziej burzliwych okresów w dziejach polskiego narodu. Miliony Polaków oddały życie w walce o wolność. Miliony poddano represjom, zamordowano bądź przesiedlono. Zapewne większość z nich była świadoma tego, co spotka ich po wystąpieniu przeciwko zaborcom. Jednak ich serca rozpalała nadzieja, że mogą wywalczyć wolność dla potomnych. Wierzyli, że ich cierpienie, a nawet śmierć umożliwią odzyskanie upragnionej niepodległości, którą im zabrano. – Przez cały ten czas zadawano sobie pytanie: czy warto było przelewać krew i bić się o niepodległość, czy może trzeba było wybrać opcję lojalności wobec zaborcy i spokojnie czekać na zmniejszenie nacisku i dogodną sytuację do ogłoszenia niepodległości – mówi prowadzący Witold Rawski. – Właśnie o tym porozmawiamy podczas najbliższego pikniku historycznego. Gorąco zachęcam do udziału – zaprasza gospodarz spotkania. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię i podyskutować z ekspertami.

Panel „Bić się czy nie bić” jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących interaktywnej, plenerowej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, którą można oglądać w konstancińskim Parku Zdrojowym do 30 czerwca. Wstęp wolny.

Uwaga! Spotkanie przeniesione z 8 czerwca z godz. 12.00.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status