Dni Konstancina

Zapraszamy na Dni Konstancina. To doroczne święto naszej gminy, gwarantujące nie tylko różnorodną, rodzinną rozrywkę oraz koncerty znanych artystów, lecz także promujące fascynującą historię, imponujące zabytki i walory turystyczne Konstancina-Jeziorny. To wydarzenie łączące w sobie tradycję z nowoczesnością.

 

SOBOTA, 3 CZERWCA

KDK HUGONÓWKA, ul. Mostowa 15

 

14.00 Pokaz modeli pływających oraz Konkurs na Retro Latawiec (Plener)

15.00 Moja własna historia – otwarcie wystawy fotografii Roberta Czułby (Plener)

16.00 Wojciech Druszcz – Obiektywnie – otwarcie wystawy fotografii (Galeria Hugonówka)

18.00 Spektakl Śluby Panieńskie– Teatr Klasyki Polskiej (Altana)

20.00 Potańcówka (Altana)

 

GRYF, ul. Sobieskiego 13

 

16.00 Rodzinne warsztaty szachowe i spotkanie z Patrykiem Łagowskim – międzynarodowym mistrzem szachowym

Szachowe warsztaty rodzinne to nasza propozycja dla małych i dużych wielbicieli tej niezwykle popularnej gry. Pan Patryk Łagowski opowie o korzyściach jakie niesie ze sobą gra w szachy oraz zaprezentuje różne szachowe triki i opowie wiele ciekawostek . Zapraszamy zarówno osoby, które już miały okazję spróbować swoich sił w rozgrywkach na szachownicy, jak i te, które dopiero chciałyby się dowiedzieć co nieco o takiej formie rozrywki.

Ze względów organizacyjnych – na spotkanie (warsztaty) obowiązują zapisy! edukacja@hugonowka.pl

 

17.30 Symultana szachowa z mistrzem – zapisy

Wszystkich miłośników szachów, zaznajomionych już z podstawami rozgrywek zapraszamy na Symultanę szachową z Mistrzem! Wyjątkowy mecz z kilkoma lub kilkunastoma przeciwnikami jednocześnie to spore wyzwanie, ale też dużo emocji. Kto chętny na rozgrywkę i sprawdzenie swoich umiejętności? Zapraszamy!

Ze względów organizacyjnych – na spotkanie (warsztaty) obowiązują zapisy! edukacja@hugonowka.pl

 

GOSIR, ul. Żeromskiego 15

18.00 Nightskating – warsztaty nauki jazdy na rolkach

20.00 Przejazd rolkarzy, wrotkarzy oraz rowerzystów ulicami Konstancina

 

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

 

12.30 Parada Retro (Stara Papiernia – Amfiteatr)

 

PARK ZDROJOWY

 

AMFITEATR

13.00-18.00

 • Kwartet TheTonacja
 • Iluzjonista Maciej Piskorz
 • Młodzi Artyści Konstancina
 • Hugonetki znad Jeziorki – piosenka kabaretowa – studio piosenki KDK
 • Cafe Cabaret Trio
 • Opera jest kobietą – zespół Bellcanti
 • Rozstrzygnięcia konkursów:

Strój Retro oraz Broda i Wąsy Retro

 

20.30 Koncert LemON

 

 

PLENER – Park Zdrojowy

13.00-18.00 atrakcje plenerowe

 • Prezentacja zabytkowych samochodów
 • Dmuchane zabawki
 • Zabawy i animacje retro dla dzieci
 • Gry i konkursy sportowe dla dzieci, krykiet oraz boule
 • Fotoplastikon
 • Belle Époque – sztuka makijażu
 • Warsztaty retro: Pocztówka z epoki 13.30 – 15.30, Zrób swoją zazdrostkę 16.00 – 18.00
 • Atelier Fotograficzne

Spacery z przewodnikiem (Kamilin, ul. Piłsudskiego 4)

11.00 Służyli Polsce – zapomniani mieszkańcy Konstancina pierwszych dekad XX wieku

prowadzenie: Elżbieta Rydel-Piskorska

14.00 Tajemnice Królewskiej Góry

prowadzenie: Wojciech Guszkowski

 

HUGONÓWKA, ul. Mostowa 15

13.30 Piknik Retro oraz tworzenie żywego obrazu (Plener)

14.00 Spotkanie z Tomaszem Lachowskim, autorem

albumu Konstancin-Jeziorna – obrazy z przeszłości (Altana)

15.00 Mecz Retro Piłki Nożnej (Plener)

16.30 Walce, walczyki… – pokaz i warsztaty tańca z epoki w wykonaniu Weroniki Olczyk i Przemysława Czarneckiego (Altana)

18.00 Bal Apaszów – potańcówka z Kapelą Spalską (Altana)

18.30 Loty Balonem (Park Ikara)

 

WYSTAWY 3-4 CZERWCA

 

Moja własna historia – fotografie Roberta Czułby

(Plener, Hugonówka)

 

Wojciech Druszcz – Obiektywnie – wystawa fotografii (Galeria Hugonówka)

 

Miniatury konstancińskich willi – prace Andrzeja Makulskiego

(4 czerwca, Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)

 

Konstancin-Jeziorna w fotografii Jerzego Biernackiego 1920 – 1930

Otwarcie wystawy 4 czerwca, godz. 15.00 (Plener, Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)

 

Mistrzowie École de Paris i Tamara Łempicka (Villa la Fleur, ul. Szpitalna 14) – wstęp biletowany

 

 

 

WYBRANE WYDARZENIA (opisy)

 

SOBOTA, 3 CZERWCA

18.00 Spektakl Śluby Panieńskie– Teatr Klasyki Polskiej (Altana)

 

Ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Miłość u Fredry na pierwszy rzut oka wydaje się dziecinna, przekorna i trzpiotowata, gdy zerknie się na młode Anielę i Klarę. Jawi się jako fircykowata, naiwna i łzawa, kiedy obserwuje się buńczucznego Gustawa czy sentymentalnego Albina. Ostatecznie jednak, po wielu zaskakujących i śmiesznych zwrotach akcji, okazuje się wielka, szczera i wzruszająca, a co najważniejsze – szczęśliwa, bo odwzajemniona. Fredro opowiada o miłości po swojemu, czyli serio, nie stroniąc od dowcipu. Wsłuchajmy się w jego historię, bo pisze porywająco i mądrze.

 

SOBOTA, 3 CZERWCA

16.00 Wojciech Druszcz – Obiektywnie – otwarcie wystawy fotografii (Galeria Hugonówka)

Wystawa jest małą retrospektywą twórczości Wojciecha Druszcza, wyborem spośród kilkunastu tysięcy zdjęć wykonanych w okresie ponad 50 lat pracy fotoreporterskiej i fotograficznej. Spośród 30 prezentowanych fotografii na szczególną uwagę zasługują zdjęcia portretowe najważniejszych postaci z kręgu kultury i sztuki polskiej, a także wydarzenia polityczno-społeczne lat 80. i 90. XX w. w Polsce i na świecie.

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

12.30 Parada Retro (Stara Papiernia – Amfiteatr)

Swoista podróż w czasie w barwne lata belle epoque (przełom XIX i XX wieku). Głównymi ulicami naszego miasta nie tylko przejdą damy w wytwornych sukniach i panowie w eleganckich kapeluszach, lecz także przejadą zabytkowe automobile i jednoślady. Parada ruszy spod Starej Papierni, przejdzie ulicą Piłsudskiego, a następnie głównymi alejkami Parku Zdrojowego dotrze do amfiteatru. Zapraszamy na paradę w przebraniach nawiązujących do epoki.

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Spacery z przewodnikiem (Willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)

11.00 Służyli Polsce – zapomniani mieszkańcy Konstancina pierwszych dekad XX wieku
Prowadzenie: Elżbieta Rydel-Piskorska

Spacer uliczkami Konstancina poświęcony będzie mieszkańcom miasta, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości lub budowali pierwsze zręby jej młodej państwowości. Poznamy m.in. działalność Leontyny Rudzkiej, Józefy Jaxa-Bąkowskiej i Zofii Chomętowskiej. Dowiemy się gdzie mieszkał pierwszy prezydent Warszawy, Piotr Drzewiecki; jakim ministerstwem kierował Stefan Dziewulski, właściciel willi „Aniela” i jakie funkcje w Kancelarii Naczelnika Państwa sprawował Stanisław Car, mieszkaniec willi „Stokrotka”. Przywrócimy pamięć o wielu innych, fascynujących postaciach związanych z historią Konstancina i przedwojennej Polski.

14.00 Tajemnice Królewskiej Góry
Prowadzenie: Wojciech Guszkowski

Spacer uliczkami Królewskiej Góry, dzielnicy Konstancina-Jeziorny, poświęcony będzie historii dzielnicy rządowej utworzonej tam dla przedstawicieli władz komunistycznych powojennej Polski z Bolesławem Bierutem na czele. Zobaczymy obiekty, w których mieszkali najważniejsi dygnitarze PRL ale także przykłady architektury modernistycznej z okresu II RP i miejsca po dawnych wydmach.

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Kwartet TheTonacja (Amfiteatr)

TheTonacja to przede wszystkim grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – muzyka. Zespół tworzą absolwenci wyższych uczelni muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Każdy z osobna przeszedł indywidualną ścieżkę edukacyjną i wniósł do grupy coś innego. Stworzyło to istną mieszankę wybuchową. Dzięki otwartości na różne style muzyczne Kwartet Smyczkowy TheTonacja posiada bogaty repertuar koncertowy. Z powodzeniem łączy swobodę popkultury z harmonią klasyki. Odważne aranżacje sprzyjają odkrywaniu nowych horyzontów brzmieniowych.

W ramach licznych przedsięwzięć artystycznych Zespół współpracował z Warszawską Operą Kameralną, m.in. w prawykonaniu opery Leszka Możdżera „Immanuel Kant” (2015), premierze musicalu „Przerwana Cisza” (2019) oraz biorąc udział w koncertach MozartOFF w ramach corocznego Festiwalu Mozartowskiego (2015, 2016). Zaproszony przez Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kwartet uczestniczył w cyklu koncertów „200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego” (2014).

Podczas występu Artyści zaprezentują utwory skomponowane w latach 1871-1914 przez twórców zaliczanych do muzycznego Impresjonizmu, jak Claude Debussy, Maurice Ravel, czy Karol Szymanowski, pasujące stylistycznie do tematyki La belle époque.

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Iluzjonista Maciej Piskorz (Amfiteatr)

Maciej Piskorz to iluzjonista i performer z 12 letnim stażem rozbawiania widowni! Jego doświadczenie pozwoliło mu wypracować show, którym zabawił już ponad 30 000 widzów! Jego pokazy to wyjątek na skalę Polski- jako jedyny nie tylko pokazuje widzom zadziwiające triki, ale również tłumaczy i odkrywa rąbka tajemnicy z magicznego świata iluzji. Dzięki temu, widownia niejednokrotnie nie dawała mu zejść ze sceny bez bisowania!

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Młodzi Artyści Konstancina (Amfiteatr)

Podczas Dni Konstancina na naszej scenie w Amfiteatrze wystąpią młodzi artyści z Konstancina-Jeziorny. W ich wykonaniu będzie można posłuchać koncertów muzycznych, wokalnych, zobaczyć choreografie taneczne.  Będą z nami  między innymi uczniowie: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego; Szkoła  Podstawowa nr 6 im. Macieja Rataja; No Bell Szkoła Podstawowa Montessori Szkoła Muzyczna I Stopnia w Konstancinie-Jeziornie; Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego; Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej Batalionów „Krawiec” i NSZ „Mączyński”.

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Hugonetki znad Jeziorki – piosenka kabaretowa – studio piosenki KDK (Amfiteatr)

W programie utwory znakomitych twórców kabaretowych XX wieku. Sięgamy po gatunek, który w Belle Époque miał swoje początki. Zabawne, niebanalne teksty okraszone doskonale skomponowanymi melodiami, bawią i wzruszają.

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Cafe Cabaret Trio (Amfiteatr)

Podczas koncertu zespół zagra znane i lubiane melodie z kultowych filmów polskiej kinematografii w swingowym, brzmieniu. Zespół współtworzą muzycy grający na co dzień różne gatunki, od muzyki klasycznej po rozrywkową. Mieszanie różnych gatunków i stylistyk tworzy ciekawą muzyczną podróż przez różne epoki z motywem przewodnim, którym będą znane tematy z filmów, seriali i przedwojennych piosenek.

Ygor Przebindowski – piano
Aleksander Kabaciński – gitara akustyczna
Dominik Jabłoński – kontrabas

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

Opera jest kobietą – zespół Bellcanti (Amfiteatr)

Zespół Bellcanti to Karolina Sołomin, Joanna Nawrot, Maria Malinowska i Mateusz Lipiński. Łączy ich przyjaźń, nieustanne zakochiwanie się w dźwiękach, pasja do muzyki, a także wspólne marzenie… Bellcanti chce udowodnić, że muzyka operowa jest dla wszystkich i nie zna żadnych granic. Koncerty zespołu Bellcanti to niezapomniane, muzyczne podróże w nowej, nieoczywistej, operowej wersji. Bellcanti to śpiew, muzyka, sztuka, harmonia i… chwile wytchnienia od codzienności. Karolina, Iwona i Maria to śpiewaczki operowe, które występowały na niejednej muzycznej scenie w Polsce i zagranicą. W 2017 roku połączyły swoje trzy sopranowe głosy, którym oryginalne aranżacje Mateusza i jego wyjątkowa gra na fortepianie nadają nietypowe brzmienie. Bellcanti do tej pory miało przyjemność współpracować z m.in.: The Film Harmony Orchestra, Orkiestra Kameralna Progress, Capella Gedanensis, Kwartet Opera, Odet. Ich arie oraz operowe wersje znanych utworów rozbrzmiewały na scenach filharmonii, oper, teatrów, ośrodków muzycznych i kulturalnych, a także w ogrodach, parkach i wszystkich miejscach, w których spotykają się miłośnicy muzyki.

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

godz. 20:30 Koncert LemON (Amfiteatr)

LemON to grupa założona w 2011 roku przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta. Zespół ma na koncie 4 albumy studyjne, które pokryły się złotem, platyną i podwójną platyną, a dwa z nich były nominowane do Fryderyków. O najbardziej alternatywnej w dyskografii zespołu płycie pt. ,,Tu”  Marek Niedźwiecki napisał: „wcisnęło mnie w fotel i słucham tej muzyki od kilku godzin”. Utwory takie jak ,,Napraw”, ,,Nice”, ,,Jutro”, ,,Scarlett” znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów. Łącznie teledyski zespołu wyświetlono niemal 100 milionów razy.

LemON zagrał prawie tysiąc koncertów, zarówno na kameralnych scenach klubowych, jak i przed kilkudziesięciotysięczną publicznością (Woodstock, Wembley Arena, Europejski Stadion Kultury) i był wielokrotnie nagradzany na najważniejszych festiwalach telewizyjnych (Sopot, Opole, EMA, Must Be The Music).

Igor Herbut – zarówno solowo, jak i z zespołem – gościnnie współpracował z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Kayah, Agnieszka Chylińska, Kasia Nosowska, Adam Sztaba, Jacek Cygan, Jan Borysewicz, Maryla Rodowicz, Grzegorz Markowski, Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Sebastian Karpiel-Bułecka, ma także na koncie wspólne projekty z młodymi artystami sceny niezależnej: Ralphem Kamińskim, Hanią Rani (Tęskno), Sorry Boys, a także światowej sławy gruzińskim zespołem Rustavi.

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

13.30 – 15.30 Warsztaty retro: Pocztówka z epoki (KDK Hugonówka)

Mówi się, że coraz mniej osób pisze listy i wysyła kartki. Podczas Dni Konstancina przekonamy się, że wcale tak nie jest i przygotujemy retro pocztówki w technice kolażu. Znajdą się na nich reprodukcje konstancińskich willi, wizerunki osób związanych z naszym miastem oraz klimatyczne, retro dekoracje. Wszelkie własne pomysły mile widziane!

 

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

16.00 – 18.00 Warsztaty retro: Zrób swoją zazdrostkę (KDK Hugonówka)

Warsztaty tworzenia zazdrostek okiennych, czyli firanek z pergaminowych arkuszy białego papieru. Dużo lekkości, szybki, łatwy efekt robiący ogromne wrażenie. Uczestnicy otrzymują arkusze białego papieru półpergaminowego i po złożeniu ich w harmonijkę projektują ażury, które pod okiem instruktora wycinają, tworząc w ten sposób unikalne, lekkie zasłony chroniące przed zazdrosnym okiem przechodniów, tzw. ZAZDROSTKI.

NIEDZIELA, 4 CZERWCA

18.00 Bal Apaszów – potańcówka z Kapelą Spalską (Altana)

Bal Apaszów odbył się w Hugonówce 30 lipca 1927 roku. Wiemy to dzięki zachowanemu oryginalnemu plakatowi z tej imprezy. Kim byli apasze? To ktoś należący do przestępczego półświatka, rzezimieszek, ulicznik, zbir, baciar, chuligan i łotr. Nie oznacza to jednak, że w potańcówce brali udział przestępcy. Ogólnokrajowa moda na tego typu bale przebierańców była raczej przejawem fascynacji półświatkiem. Elitę wypoczywającą w Konstancinie intrygował tajemniczy nieznany jej świat. Na początku XX wieku dużym zainteresowaniem cieszyły się bowiem sensacyjne artykuły prasowe, popularne powieści groszowe, filmy kryminalne, szeroko opisywane były także przestępstwa, zabójstwa i sprawy sądowe. Takich tematów opisywanych przez ówczesne „brukowce” nie brakowało również w naszym letnisku. Zachęcamy więc do tanecznej podróży w czasie. Spróbujemy odtworzyć niezapomnianą atmosferę minionej epoki, kiedy w zaułkach Warszawy rządzili legendarni gangsterzy i uliczni cwaniacy. Kostiumy apaszów pożądane.

Do tańca wszystkich apaszów porwie Kapela Spalska. Zespół muzyków kultywujących folklor miejski, powstały z inicjatywy Marcina Saktury. W repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim polskie utwory retro, będące odzwierciedleniem repertuaru sceny kabaretowej, teatralnej i filmowej dwudziestolecia  międzywojennego, a także piosenki nawiązujące do szeroko pojętego muzykowania ulicznego, zagrane w nowych, oryginalnych aranżacjach. Kapela proponuje również sentymentalno-muzyczną podróż po różnych zakątkach świata (od Ameryki Południowej i Północnej aż do Europy), prezentując utwory taneczne charakterystyczne dla danego kraju (tango, samba, swing-jazz, passo doble, walc, czardasz, polka, a nawet tradycyjny polski oberek). W programie zespołu nie brakuje także własnych kompozycji, nawiązujących do nazwy i regionu. Kapela jest zwycięzcą XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Miejskiego – Piotrków Trybunalski 2021 oraz laureatem III miejsca w kolejnej edycji tego festiwalu. Zespół kilkukrotnie prezentował się na antenie TVP 3 i TVP Polonia. W skład kapeli wchodzą doświadczeni muzycy, na co dzień występujący w różnych orkiestrach i zespołach muzycznych: Marcin Saktura – śpiew, gitara basowa, Robert Niewiadomski – śpiew, gitara, banjo, Marcin Ruta – śpiew, akordeon, Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon sopranowy, Dominik Czwartek – instrumenty perkusyjne.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status