Wielkimi krokami zbliżają się Dni Konstancina. Już 8 i 9 czerwca święto naszej gminy z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych.
Zapraszamy na Piknik Retro czyli swoistą podróż w czasie w niezapomniane lata 20. i 30. minionego stulecia. W programie pikniku wiele atrakcji sprzed stu lat, nawiązujących do początków podwarszawskiego letniska. Otworzy go efektowna Parada Retro – damy w wytwornych sukniach i panowie w eleganckich cylindrach oraz zabytkowe samochody.
Na scenie amfiteatru oprócz lokalnych artystów obejrzymy m.in. występy zespołów Dixie Fellows, Formacji Tango Para Todos, Główny Zawór Jazzu. Gwiazdą sobotniej części obchodów będzie zespół Sorry Boys.
Ponadto w programie m.in. wystawa zabytkowych samochodów, stoiska gastronomiczne, warsztaty artystyczne, animacje, gry i zabawy retro dla dzieci i dorosłych, dmuchańce, mecz retro piłki nożnej i loty balonem. Wyjątkowy dzień zwieńczy Dancing Retro z Michałem Foggiem oraz lekcja tanga i milonga z Formacją Tango Para Todos czyli potańcówka w stylu retro w altanie w Parku Zdrojowym przy Hugonówce. Nie zabraknie również tradycyjnych konkursów na najlepsze stroje z epoki oraz. Przygotowania do wielkiego święta czas zacząć!
SOBOTA, 8 CZERWCA
11.00 Spacer z przewodnikiem „A może do Skolimowa?‘’ – Elżbieta Rydel-Piskorska/ KAMILIN, ul. Piłsudskiego 42
12.00 „Oblicza Niepodległości” – panel dyskusyjny „Bić się czy nie bić” – Witold Rawski / HUGONÓWKA – plener
13.00 Spacer z przewodnikiem „Tajemnice ulicy Sienkiewicza” – Wojciech Guszkowski / KAMILIN, ul. Piłsudskiego 42
17.00 ,,Meritum” otwarcie wystawy rzeźb Aleksandry Mazurkiewicz / HUGONÓWKA – galeria
20.00 Koncert SORRY BOYS / AMFITEATR, Park Zdrojowy
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
PARADA RETRO 13.30 -14.00 / STARA PAPIERNIA – AMFITEATR
AMFITEATR – SCENA
14.00 – 18.00
Dixie Fellows
Na ulicy dobrej wróżki – spektakl muzyczny dla dzieci
Jak za dawnych lat… – Konstanciński Chór Kameralny pod dyrekcją Franciszka Kubickiego, Kataryniarz Jan, Studio Piosenki Konstancińskiego Domu Kultury pod kierunkiem Diany Świder-Siepielskiej, grupa taneczna ER-nesta
Zapraszamy do tanga – Formacji Tango Para Todos
19.00 Główny Zawór Jazzu
AMFITEATR – PLENER
14.00 – 18.00
- Aleja artystyczna
- Dmuchane zabawki i animacje retro
- Gry i konkursy sportowe dla dzieci, krykiet oraz boule
- Kataryniarz Jan
- Atelier fotograficzne
- Artystyczne warsztaty retro (godz. 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00)
- Kawiarenka seniorów
- Miasteczko harcerskie – Uroczysko Konstancin
- Pokaz samochodów retro
Stoiska gastronomiczne i handlowe godz. 13.00-18.00
Konkurs na strój retro – rejestracja od godz. 14.00
HUGONÓWKA – PLENER
14.30-22.00
14.30 Piknik retro
15.30 Mecz Retro Piłki Nożnej
17.00 ,,Malowane poniedziałki” – wystawa pracowni plastycznej Katarzyny Żółtek / SALA MULTIMEDIALNA
17.30 Retro Dancing z Michałem Foggiem / ALTANA
18.30 Loty balonem / PARK IKARA
20.00 Lekcja tanga i milonga – Formacja Tango Para Todos / ALTANA
WYSTAWY
,,Meritum” rzeźby Aleksandry Mazurkiewicz
Konstanciński Dom Kultury „Hugonókwa”, ul. Mostowa 15 (galeria)
8 czerwca, godz. 17.00 – otwarcie wystawy / 9 czerwca, godz. 11.00 – 18.00
„Oblicza Niepodległości” – interaktywna, instalacja, przestrzenna
Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15 (plener)
8 czerwca, godz. 12.00 – spotkanie historyczne „Bić się czy nie bić” (Altana)
,,Malowane poniedziałki” – wystawa pracowni plastycznej Katarzyny Żółtek
Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15 (sala multimedialna)
9 czerwca, godz. 17.00 – otwarcie wystawy
„Konstancin-Jeziorna w Fotografii Jerzego Biernackiego 1920 – 1930”
Kamilin, ul. Piłsudskiego 42 (plener)
„Dawne życie zatrzymane w kadrze – Skolimów i Konstancin w fotografii Henryka Poddębskiego”
Ogrodzenie willi Kamilin, ul. Piłsudskiego 42
WYBRANE WYDARZENIA – OPISY
SOBOTA, 8 CZERWCA
Spacery z przewodnikiem
Zbiórka przy willi Kamilin, ul. Piłsudskiego 42
11.00 A może do Skolimowa?
Zapraszamy na spacer cichymi, urokliwymi uliczkami Skolimowa. Ta niezbyt często odwiedzana przez spacerowiczów dzielnica Konstancina-Jeziorny była zamieszkiwana przez znane rodziny Seydlów, Zachertów, Prekerów , Buchnerów , Paulinków. Przedstawiciele tych rodów tworzyli historię naszego miasta. Dokonania tych osób oraz innych interesujących mieszkańców będą tematem spaceru. Proponujemy też spotkanie z różnorodną architekturą. Wille Skolimowa, które powstawały w początkach XX wieku, reprezentują wiele stylów oraz gusty ich właścicieli. Nawiążemy do historii miasta Skolimów-Konstancin i zobaczymy dawną siedzibę władz lokalnych.
Przewodnik: Elżbieta Piskorska
13.00 Tajemnice ulicy Sienkiewicza
Kto i gdzie serwował rewelacyjną zupę rakową? Jakie menu znajdowało się na stacji Konstancin? Jak nazywała się kawiarnia w wieży ciśnień? Na której posesji kręcono pierwsze filmy w Konstancinie? Jak nazywał się piesek właściciela willi Świt? Odpowiedzi na te i inne pytania, uzyskamy w trakcie spaceru.
Przewodnik: Wojciech Guszkowski
SOBOTA, 8 CZERWCA
20.00 Sorry Boys / AMFITEATR
Jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał już sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin Festival oraz na Męskim Graniu.W ciągu ostatnich dwóch lat Sorry Boys zaprezentowali dwa albumy – jesienią 2022 r. ukazał się „Renesans”, nominowany do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii „Album Roku Indie Pop”, z którego pochodzą przebojowe single: „Mapy gwiazd”, „Na spalonym moście” i „Fudżi”, a 21 lipca 2023 r. miała swoją premierę płyta „Moje serce w Warszawie”, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Krążek promuje utwór tytułowy oraz najnowszy singiel „Dzień dobry” z gościnnym udziałem Roberta Gawlińskiego.
W konstancińskim Amfiteatrze grupa wykona głównie utwory z dwóch ostatnich albumów: „Renesans” i „Moje serce w Warszawie”, ale „Absolutnie, absolutnie” nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys!
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
13.30 Parada Retro lata 20. Lata 30. / STARA PAPIERNIA – AMFITEATR
Swoista podróż w czasie w barwne lata 20. i 30 XX wieku. Głównymi ulicami naszego miasta nie tylko przejdą damy we wspaniałych sukniach i panowie w eleganckich garniturach, lecz także przejadą zabytkowe samochody. Parada ruszy spod Starej Papierni, przejdzie ulicą Piłsudskiego, a następnie głównymi alejkami Parku Zdrojowego dotrze do Amfiteatru. Zapraszamy na paradę w przebraniach nawiązujących do epoki.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Konkurs na strój retro w stylu lat 20. i 30. XX wieku
Zachęcamy do udziału w KONKURSIE na strój najlepiej oddający stylistykę lat 20. i 30. XX w. Konkurs zostanie rozegrany w dwóch kategoriach: indywidualnej i rodzinnej. Paniom proponujemy suknie z obniżonym stanem, sznury pereł, rękawiczki i koniecznie kapelusz lub opaskę, a dla panów – garnitur w prążki i buty „Al Capone”. Liczymy na Państwa kreatywność. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Nagrody czekają!
- Parada Retro – start godz. 13.30 przy Starej Papierni
- Rejestracja od godz. 14.00 po paradzie przy Amfiteatrze
- Prezentacja uczestników i obrady jury o godz. 14.30 przy Hugonówce
- Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród ok. godz. 15.50 na scenie Amfiteatru
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Koncert Dixie Fellows / AMFITEATR
Zespół utworzony z muzyków jazzowych środowiska Klubu Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”. Świetnie znany konstancińskiej publiczności. Działa od ponad trzynastu lat, początkowo jako The Warsaw Dixielanders. Od marca 2023 roku koncertuje wyłącznie pod nową nazwą. Podczas Dni Konstancina grupa zaprezentuje utwory polskich kompozytorów (m.in. Szpilmana, Warsa, Petersburskiego, Rosnera, Matuszkiewicza) w dixielandowych aranżacjach. Publiczność usłyszy wiele szlagierów muzyki rozrywkowej, wśród których zabrzmią m.in. „Vabank”, „Na pierwszy znak”, „Ta ostatnia niedziela”, „Cicha woda”, „Tango milonga”, „Sen o Warszawie”.
Wystąpią: Michał Pijewski (klarnet, piano, wokal), Dymitr „Dżimek” Markiewicz (puzon), Wojciech Milewski (trąbka, harmonijka), Marek „Słoma” Słomiński – (bandżo, wokal), Robert „Kajak” Kuduk (kontrabas, wokal), Jerzy Więckowski (perkusja, leader).
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Na ulicy Dobrej Wróżki / AMFITEATR
Spektakl muzyczny dla najmłodszych i nie tylko. Główni bohaterowie przedstawienia – dobra wróżka oraz poszukiwacz piosenek – zabierają widzów w podróż śladami piosenek Jerzego Wasowskiego – kompozytora i współtwórcy Kabaretu Starszych Panów. Na ulicy Dobrej Wróżki każdy odnajdzie coś dla siebie: chwilę zadumy, żart, ale przede wszystkim uśmiech, który jest nieodłączną cechą twórczości Jerzego Wasowskiego. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z piosenkami, które opowiedzą o Warszawie, zasadach ruchu drogowego, psich spacerach – i wielu innych sprawach! Czas trwania spektaklu: około 40 minut.
Wystąpią: Anna Głogowska, Paweł Izdebski, Anna Sandowicz.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Koncert Jak za dawnych lat… / AMFITEATR
W wykonaniu Konstancińskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Franciszka Kubickiego oraz Kataryniarza Jana usłyszymy niezapomniane przeboje lat 20. i 30. minionego stulecia, m.in. „Ada to nie wypada”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Umówiłem się z nią na 9”, „Zimny drań”, „Sex appeal”. Artyści ze Studia Piosenki Konstancińskiego Domu Kultury pod kierunkiem Diany Świder-Siepielskiej zabiorą publiczność w wyjątkową, nostalgiczną, muzyczną podróż, podczas której „Retromelodie” – dźwięki lat 20. i 30. XX wieku ożyją na nowo. Jazzowe rytmy, nostalgiczne francuskie melodie i popularne polskie przeboje przywołają elegancję i czar minionych lat. Natomiast konstancińscy seniorzy z Grupy ER-nesta, którzy już 10 lat uczą się różnorodnych nowych kroków tanecznych w GOSiR-ze, podczas koncertu zaprezentują: blues’a, tango oraz choreografię do cherlestona, ułożoną specjalnie na tę okazję.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Kataryniarz Jan / AMFITEATR – PLENER
Swoją muzyką przenosi w czasie do dawnej Warszawy. Ubrany w strój z epoki, gra na katarynce i śpiewa utwory znane z polskiego przedwojennego kina, rewii i kabaretu. W jego repertuarze znajdują się popularne szlagiery wykonywane przez Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Mieczysława Fogga i inne ikony przedwojennej sceny muzycznej. Na co dzień można spotkać go na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Fotobudka „Kurjer Warszawski„- Państwa zdjęcie na pierwszej stronie przedwojennej gazety / AMFITEATR – PLENER
Zapraszamy do wyjątkowej fotobudki, która przeniesie Państwa w czasie do lat dwudziestych XX wieku! Zdjęcie wykonane retro aparatem zostanie umieszczone na pierwszej stronie „Kurjera Warszawskiego”. Oryginalne artykuły i reklamy prosto z przedwojennej prasy zabiorą nas w sentymentalną podróż do przedwojennej Warszawy. Zdjęcia drukowane są natychmiastowo i są gotowe do zabrania zaraz po ich wykonaniu.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
Zapraszamy do tanga
Formacja Tango Para Todos / AMFITEATR
Koncert tang polskich i argentyńskich w wykonaniu Formacji Tango Para Todos. W Amfiteatrze zostaną zaprezentowane utwory, będące prawdziwymi ikonami muzyki tangowej. Artyści opowiedzą o historii tanga w Polsce, Argentynie i na świecie, a do wybranych utworów zatańczy para tancerzy tanga.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
19.00 Główny Zawór Jazzu / AMFITEATR
Główny Zawór Jazzu to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w swingowych aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30. i 40. Ośmioosobowy skład z Poznania łamie bariery międzygatunkowe w utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Kayah czy Perfect i wielu, wielu innych. Podczas koncertu w Amfiteatrze publiczności będzie serwowana nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu. Zabrzmią współczesne utwory stylizowane na muzykę w klimacie retro – big-band, swing oraz bebop.
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
17.30 Retro Dancing z Michałem Foggiem / ALTANA
W altanie zabrzmią największe szlagiery, przy których bawiono się prawie 100 lat temu. Michał Fogg przypomni czar dancingów, które odbywały się w letnisku w latach 20. I 30. minionego stulecia. Szykowne panie i szanownych panów w strojach z epoki porwiemy do tanga, foxtrota, walczyka czy slowfoxa!
NIEDZIELA, 9 CZERWCA
20.00 Lekcja tanga i milonga – Formacja Tango Para Todos / ALTANA
Instruktorzy tanga Monika Kwiatkowska i Tomasz Sadlakowski z Formacji Tango Para Todos zapraszają na lekcję podstaw tanga argentyńskiego, a następnie o godz. 21.00 na milongę, czyli na potańcówkę w rytmach tanga, która będzie znakomitą okazją do wykorzystania w praktyce poznanych kroków.
WYSTAWY
,,Meritum” rzeźby Aleksandry Mazurkiewicz
Spotkanie z formą rzeźby to jak spotkanie z człowiekiem. Nie tylko tym sportretowanym, ale też z twórcą, który przefiltrowuje przez siebie świat. To spotkanie z wrażliwością, radością tworzenia, ale też czasem z trudem poszukiwania i walki z materią. Artysta jest czuły na otaczający go świat, a twórczość jest nie tylko znakiem czasu, ale też utrwaleniem siebie. To wszystko kryje w sobie forma rzeźby, która zaprasza nas do spotkania… W odniesieniu do sztuk pięknych sięgnąć do meritum znaczy tyle, co dotrzeć do prawdy, dotknąć najważniejszego fundamentu.
W latach 2006-2011 Aleksandra Mazurkiewicz studiowała na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową obroniła z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów pozostała w macierzystej uczelni, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w pracowni medalierstwa. Od 2022 roku jest również zatrudniona na Uniwersytecie w Siedlcach jako wykładowca w Pracowni Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych. Jej prace prezentowane były w wielu wystawach w kraju i za granicą m.in.: Belgii, Kanadzie, Bułgarii, Japonii, Hiszpanii, Włoszech oraz wielokrotnie w Wielkiej Brytanii. Mieszka i tworzy w Warszawie.
- Konstanciński Dom Kultury „Hugonókwa”, ul. Mostowa 15 / GALERIA
- 8 czerwca, godz. 17.00 – otwarcie wystawy / 9 czerwca, godz. 11.00 – 18.00
„Oblicza Niepodległości” – interaktywna, instalacja, przestrzenna
Czy historia Polski wpływa na naszą teraźniejszość? Co dla współczesnych Polaków znaczy „Niepodległość” w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności – od I rozbioru po współczesność. Każdy będzie miał niepowtarzalną okazję odpowiedzieć sobie na te pytania podczas wyjątkowej, plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, która można zwiedzać do 30 czerwca 2024 r. w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie przy Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” (ul. Mostowa 15). Instalacja składa się z ponad 200 różnorodnych, zadrukowanych brył z blachy lustrzanej, które tworzą wrażenie „przeglądania się rzeczywistości w lustrze historii”. Dzięki temu publiczność może nie tylko zwiedzać wystawę, lecz także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. Wystawie będzie towarzyszyło spotkanie z historykami „Bić się czy nie bić” oraz z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”, która zaprezentuje historyczne umundurowanie, broń oraz pojazdy wojskowe.
- Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15 / PLENER
- 8 czerwca, godz. 12.00 – spotkanie historyczne „Bić się czy nie bić” / ALTANA
,,Malowane poniedziałki” – wystawa pracowni plastycznej Katarzyny Żółtek
Wystawa zbiorowa jest efektem artystycznych działań i pracy twórczej uczestników poniedziałkowych zajęć plastycznych dla dorosłych. Prezentuje dzieła wykonane różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi. Tym co łączy uczestników wystawy jest zaangażowanie, radość i pasja twórcza!
- Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15 / SALA MULTIMEDIALNA
- 9 czerwca, godz. 17.00 – otwarcie wystawy
„Konstancin-Jeziorna w Fotografii Jerzego Biernackiego 1920 – 1930”
Zachęcamy do obejrzenia dawnego Konstancina, zatrzymanego w wyjątkowych fotografiach Jerzego Biernackiego. Kilkadziesiąt szklanych negatywów z fotografiami Konstancina, Skolimowa i Warszawy Konstanciński Dom Kultury otrzymał w darze od Elżbiety Biały. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1920 – 1930.
- Kamilin, ul. Piłsudskiego 42 / PLENER
„Dawne życie zatrzymane w kadrze – Skolimów i Konstancin w fotografii Henryka Poddębskiego”
W 2021 roku do zbiorów Konstancińskiego Domu Kultury trafiło kilkadziesiąt fotografii Henryka Poddębskiego. Wystawa prezentuje fragment tych zbiorów. Henryk Poddębski (1890–1945) był jednym z najwybitniejszych fotografów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jego spuścizna, która cudem przetrwała w mieszkaniu na warszawskim Powiślu powstanie warszawskie i przemarsz Armii Czerwonej, liczy blisko 22 tys. fotografii. Dzięki osobistym związkom artysty, który w Skolimowie odwiedzał swoją przyszłą żonę, wiele z nich powstało na terenie Konstancina. Od około 1914 r. artysta sfotografował członków swojej rodziny i różne formy spędzania wolnego czasu na letnisku w Skolimowie, a także architekturę i przyrodę naszego miasta oraz pejzaże okolicznych wsi.
- Ogrodzenie willi Kamilin, ul. Piłsudskiego 42
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WOLNY