Zapraszamy na Piknik Retro czyli swoistą podróż w czasie w niezapomniane lata 20. i 30. minionego stulecia. W programie pikniku wiele atrakcji sprzed stu lat, nawiązujących do początków podwarszawskiego letniska. Otworzy go efektowna Parada Retro – damy w wytwornych sukniach i panowie w eleganckich cylindrach, zabytkowe samochody, riksze, bicykle oraz orkiestra.
Na scenie amfiteatru oprócz lokalnych artystów obejrzymy m.in. występy zespołów The Warsaw Dixielanders, Orkiestry Na Dużym Rowerze oraz pokaz tańca. Gwiazdą wieczoru będzie popularny chór gospel Sound’n’Grace, łączący w swoim repertuarze muzykę pop, soul, R&B i funk.
Ponadto w programie m.in. wystawa zabytkowych rowerów, stoiska gastronomiczne, warsztaty artystyczne, animacje, gry i zabawy retro dla dzieci i dorosłych, dmuchańce, mecz retro piłki nożnej i loty balonem. Wyjątkowy dzień zwieńczy Bal Apaszów czyli potańcówka w stylu retro w altanie w Parku Zdrojowym przy Hugonówce oraz efektowny pokaz ognia. Nie zabraknie również tradycyjnych konkursów na najlepsze stroje z epoki oraz brody i wąsy w stylu retro. Przygotowania do wielkiego święta czas zacząć!
12 czerwca, godz. 13.00 – 22.00, Park Zdrojowy, amfiteatr, plener przy Hugonówce, ul. Mostowa 15, CH Stara Papiernia, Aleja Wojska Polskiego 3 (start parady), wstęp wolny.
PIKNIK RETRO – LATA 20., LATA 30.
Niedziela, 12 czerwca
13.30 PARADA RETRO
(Stara Papiernia – Amfiteatr)
AMFITEATR
14.00 – 18.00
– THE WARSAW DIXIELANDERS
– ORKIESTRA NA DUŻYM ROWERZE
– Piosenka nam nie da zapomnieć – występ Studia Piosenki Diany Świder-Siepielskiej
– Pokaz tańca Zatańczmy jak za dawnych lat. Wystąpią: Monika Kwiatkowska i Tomasz Sadlakowski oraz Katarzyna Chmielewska i Mateusz Kwaterko.
– JULITA KOŻUSZEK Z ZESPOŁEM Każdy w życiu robi głupstwa czyli zatańcz, zanuć, zaśpiewaj!
-Rozstrzygnięcie konkursu Konstancińscy Liderzy Bród i Wąsów
– Rozstrzygnięcie konkursu na Strój Retro
20.00 Koncert SOUND ’N’ GRACE
PARK ZDROJOWY
13.00 – 18.00
– Stoiska artystyczne, gastronomiczne, handlowe, kawiarenka seniorów
– Mobilne muzeum rowerów – wystawa zabytkowych jednośladów i rowerowe animacje dla dzieci
– Retro animacje dla dzieci i dorosłych
– Zabytkowe samochody
– Dmuchańce
– Makijaż retro w wykonaniu Studium Kosmetycznego Barbary Jaroszewskiej
– Warsztaty artystyczne
HUGONÓWKA
14.30 Piknik Retro (plener przy Hugonówce)
14.30 Spotkanie z autorami książki Sztetl Jeziorna (plener przy Hugonówce)
15.00 Mecz retro piłki nożnej (plener przy Hugonówce)
15.30 Kolejka wilanowska i nieznane początki Konstancina – prelekcja Pawła Komosy (sala multimedialna)
16.30 Retro turniej korfballu (plener przy Hugonówce)
18.00 BAL APASZÓW (potańcówka) STYLOWA ORKIESTRA TANECZNA (altana)
19.00 Loty balonem (Park Ikara nad Jeziorką)
21.30 Pokaz Teatru Ognia Etnimus (plener przy Hugonówce)
WYSTAWY
Mistrzowie École de Paris
Muzeum Villa la Fleur, ul. Szpitalna 14/16
11 i 12 czerwca 2022, godz. 10:00 – 17:00
bilety
Świat w moich oczach – Nocny Art Patrol
Uwaga! Tylko dla dorosłych!
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
11 czerwca, godz. 19.00 – otwarcie wystawy
12 czerwca, godz. 10.00 – 18.00
wstęp wolny
Dawne życie zatrzymane w kadrze – Skolimów i Konstancin w fotografii Henryka Poddębskiego
Ogrodzenie willi Kamilin, ul. Piłsudskiego 42 (otwarcie wystawy godz. 16.00)
Artystyczne autoportrety retro – wystawa prac uczestników pracowni arteterapeutycznej seniorów (plener przy Hugonówce)
OPIS WYDARZEŃ
13.30 PARADA RETRO
Swoista podróż w czasie w barwne czasy dwudziestolecia międzywojennego. Głównymi ulicami naszego miasta nie tylko przejdą damy w wytwornych sukniach i panowie w eleganckich kapeluszach, lecz także przejadą zabytkowe automobile i jednoślady. Parada ruszy spod Starej Papierni, przejdzie ulicą Piłsudskiego, a następnie głównymi alejkami Parku Zdrojowego dotrze do amfiteatru. Zapraszamy na paradę w przebraniach nawiązujących do lat 20. I 30.
14.00 – 18.00 KONCERT THE WARSAW DIXIELANDERS
Ulubieńcy konstancińskiej publiczności. Grupa powstała w 2007 roku z inicjatywy puzonisty Mariusza Wnuka. Repertuar zespołu to znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed- i powojennego. Zespół nagrał i wydał m.in. płyty: „Dobre standardy”, „Pociąg do jazzu”, „Narodziny bluesa w Warszawie”. Skład: Jerzy „kusy” Kuszakiewicz – (tp, voc), Michał Pijewsik – (cl,p,voc), Dymitr „dżimek” Markiewicz – (tb), Marek „słoma” Słomiński – (bjo), Robert „kajak” Kuduk – (b), Jerzy Więckowski – (dr, leader).
14.00 – 18.00 ORKIESTRA NA DUŻYM ROWERZE
Przygoda na dwóch kółkach i sześciu siodełkach. Mobilna harmonia dźwięków. Niezwykły performance czesany wiatrem podczas jazdy. Wyjątkowa orkiestra na wyjątkowym rowerze. Sześcioosobowy zespół muzyków, który potrafi zagrać koncert jadąc jednośladem. Półfinaliści XIII edycji programu „Mam Talent”. Sześć muzycznych indywidualności i sześć temperamentów doprowadziły do stworzenia niepowtarzalnego, odrobinę szalonego i niezwykle kreatywnego bandu, który sam toruje sobie drogę przez nieodkryte do tej pory sfery aranżacji muzycznej. Koncerty zespołu to niepowtarzalne wyprawy przez rożne gatunki i style całego muzycznego świata. Publiczność zgromadzona na występach staje się uczestnikiem podróży, której kierunek nadaje spontanicznie załoga bandu. Wynikiem takiej, często improwizowanej, dźwiękowej ekspedycji są żywiołowo tworzone unikatowe aranżacje, które zaskoczyć mogą nawet najbardziej wnikliwych poszukiwaczy nietuzinkowych brzmień. Świetna zabawa gwarantowana!
14.00 18.00 WYSTĘP STUDIA PIOSENKI DIANY ŚWIDER-SIEPIELSKIEJ
Piosenka nam nie da zapomnieć to program muzyczny nawiązujący do lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Artyści zabiorą publiczność do szalonej epoki charlestona, przywołując niezapomniane piosenki kabaretu i filmu. Ta pełna radości i wzruszeń muzyczna podróż to wyjątkowe spotkanie współczesnego pokolenia z historią polskiej piosenki sprzed 100 lat. Opieka wokalna – Diana Świder-Siepielska.
14.00 – 18.00 KONCERT KAŻDY W ŻYCIU ROBI GŁUPSTWA CZYLI ZATAŃCZ, ZANUĆ, ZAŚPIEWAJ !
JULITA KOŻUSZEK / FORTEPIAN: DAWID LUDKIEWICZ / AKORDEON: PATRYK SZTABIŃSKI
Interaktywny koncert, podczas którego tancerka i wokalistka Julita Kożuszek nauczy publiczność podstawowych kroków walca, tanga czy foxtrota i zaprosi do wspólnego śpiewania międzywojennych szlagierów. Publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zatańczyć, zanucić i zaśpiewać przy muzyce przepięknych, melodyjnych piosenek z lat 20. i 30, zaaranżowanych z lekkością, gwarantującą chwilę relaksu, wytchnienia i świetnej zabawy.
20.00 SOUND’ N’ GRACE
Chór łączący w swoim repertuarze muzykę gospel, pop, soul, R&B i funk. Powstał w 2005 roku z inicjatywy Anny Żaczek-Biderman i Kamila Mokrzyckiego. Przez ponad 15 lat istnienia artyści zdobyli serca słuchaczy w całej Polsce. W swoim dorobku mają m.in. tytuł „Najlepszego chóru w Polsce” wg jurorów programu „Mam Talent” oraz liczne współprace z takimi artystami jak Sylwia Grzeszczak, Mrozu, Afromental, Margaret, Zbigniew Wodecki czy Maryla Rodowicz. Piosenki Sound’n’Grace można było usłyszeć również w filmie „Listy do M2” oraz w serialu „Prawo Agaty”. MTV Europe Music Awards okrzyknął S’n’G „Najlepszym Polskim Wykonawcą 2015”, zaś album „Atom” w ciągu niespełna roku pokrył się platyną. Największe przeboje grupy to „Dach”, „Na pewno”, „Idealnie”, utwór „100” z gościnnym udziałem Filipa Lato czy „Nic do stracenia” z Mrozem. Dotychczas zespół wydał trzy autorskie albumy – „Atom”, „Życzenia” oraz najnowszy – „Początek” z 2020 roku. Chór liczy kilkunastu wyjątkowych wokalistów. Koncertuje w składzie 10-osobowym, któremu towarzyszą jedni z najlepszych muzyków w naszym kraju. Koncerty Sound’n’Grace to genialne głosy, niezapomniane dawka pozytywnej energii i muzyki zagranej na najwyższym poziomie.
WARSZTATY ARTYSTYCZNE (wymiennie w godz. 14.00-18.00)
Retro samochodziki – warsztaty rzemieślnicze
Podstawowym materiałem używanym podczas warsztatów będzie skóra. Z niej powstaną kolorowe autka retro. Na warsztatach zapoznamy się także z podstawowymi informacjami o obróbce skóry. Ta wykorzystywana podczas warsztatów pochodzi z odzysku. Prowadzący: Julia Kutra
Tkane broszki – warsztaty artystyczne
Na warsztatach z różnokolorowych włóczek, cekinów, koralików i innych przydasiów zrobimy broszki, a właściwie utkamy. Wykorzystywać będziemy bowiem ramki z kolorową osnową, jak na prawdziwych warsztatach tkackich. Prowadzący: Marta Wieremiejuk-Łęcka
Lalka, czy miś ? – warsztaty rysunku z natury
W każdych czasach lalka i miś to ukochane zabawki dzieci. Nie inaczej było w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Właśnie te zabawki będą głównymi komponentami martwej natury, którą będziemy próbowali podczas warsztatów przenieść na papier. Prowadzący – Marek Łukasik
Retro-kolaż – warsztaty plastyczne dla dzieci (godz. 15.00-17.00)
Wiek 5-13 lat, prowadzenie Joanna Kania. Warsztaty plastyczne dla najmłodszych i młodzieży, podczas których będzie można stworzyć kolaż inspirowany „wycinkami” z czasów dawnych Konstacinianek tj. Haddi Pate, Wanda Herse, Jadwiga Jędrzejowska, Wiktoria Kawecka… Mała lekcja historii stylu lat 20 i 30 w kobiecej i męskiej modzie, a także samochody oraz inne wynalazki z tamtych lat zamknięte w formie kolażu…
15.00 MECZ RETRO PIŁKI NOŻNEJ – plener Hugonówka
W międzywojniu piłka nożna była jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na terenach naszej dzisiejszej gminy. W 1923 roku Zarząd Domu Ludowego w Jeziornie uzyskał od dyrekcji fabryki papieru zgodę na utworzenie drużyny piłkarskiej oraz jej częściowe wyposażenie w sprzęt sportowy. Drużyna rozegrała swój pierwszy mecz w białych koszulkach i czarnych spodenkach na boisku przy tak zwanej drodze „pałacowej” obok kościoła. Boisko rozciągało się między kanałem doprowadzającym wodę do fabryki a drogą wiodącą do dworu w Oborach. Dlatego też tradycją Dni Konstancina jest mecz retro, w którym już od kilku lat w atmosferze fair play i świetnej zabawy rywalizują drużyny mieszkańców oraz samorządowców.
18.00 STYLOWA ORKIESTRA TANECZNA – BAL APASZÓW – altana
Historyczny Bal Apaszów odbył się w Hugonówce 30 lipca 1927 roku. Moda na tego typu bale przebierańców była przejawem fascynacji półświatkiem. Spróbujemy odtworzyć niezapomnianą atmosferę minionej epoki, kiedy w zaułkach Warszawy rządzili legendarni gangsterzy i uliczni cwaniacy. Kostiumy apaszów pożądane. Do tańca wszystkich apaszów porwie Stylowa Orkiestra Taneczna. Jest to projekt muzyczny, założony przez lubelskich muzyków. Specjalnością Orkiestry jest muzyka retro, filmowe przeboje lat 20. i 30. oraz najpiękniejsze melodie tego okresu. Dzięki starannie dobranemu instrumentarium: klarnet, trąbka, akordeon, perkusja, kontrabas wraz z charakterystycznym wokalem oraz dopracowanym aranżacjom orkiestra eksponuje najlepsze cechy wspaniałych kompozycji okresu międzywojennego, jednocześnie porywa do tańca i zachęca do aktywnego słuchania.
19.00 LOTY BALONEM – Park Ikara nad Jeziorką (vis a vis Hugonówki)
21.30 POKAZ TEATRU OGNIA – ETNIMUS – plener Hugonówka
Teatr ognia Etnimus w swoim show łączy elementy teatru tańca, teatru plastycznego żonglerki ogniowej i magii.
Inspiracją do działań są często legendy i mity. Ciągłe doskonalenie warsztatu aktorskiego i żonglerki sprawiają, że każdy pokaz jest jedyny w swoim rodzaju.