Druga

DRUGA to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności, co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w cieniu autorytatywnej matki.

DRUGA to monodram, w którym aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra, zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości, niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem, rollercoaster.

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022 zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie?
Pierwotnie DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet, aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny, otwarty.

Autorka: Agnieszka Lis
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska
Reżyseria: Anna Sandowicz
Muzyka: Marek Jakubowicz
Choreografia: Michał Wierzbowski
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

Agnieszka Lis – jedna z najbardziej znanych pisarek polskiej literatury popularnej, autorka blisko trzydziestu powieści w różnych gatunkach, pianistka i dziennikarka. Jej powieści opowiadają o życiowych perypetiach – bólu, rozstaniu, trudnych relacjach, samotności, chorobie i marzeniach. Pozwalają zrozumieć, że z każdej – nawet najcięższej – sytuacji zawsze jest jakieś wyjście. Agnieszka Lis nie kreuje rzeczywistości, w której wszyscy są szczęśliwi i nie napotykają na swojej drodze problemów. Przeciwnie – stawia przed swoimi bohaterami wyzwania, które mogą wydawać się nie do przezwyciężenia. Co ciekawe, każda jej książka jest inna, nie tylko zawiera inne treści, ale ma także inny charakter, nastrój i sposób narracji, a nawet jest inna gatunkowo! Pokazuje to, że autorka, dysponująca szerokim wachlarzem literackich środków warsztatowych, nie na darmo uważana jest za jedną z najbardziej interesujących współczesnych pisarek. W 2021 roku otrzymała honorową odznakę MKDNiS „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Katarzyna Traczyńska – aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa a także lektorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w 1993 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Nowym w Warszawie, Och Teatrem w Warszawie oraz BTD w Koszalinie. Od 2011 działa prężnie w Fundacji im. Darii Trafankowskiej, wspierającej aktorów w walce z ciężkimi chorobami, pomagającej w leczeniu oraz rehabilitacji. W 2022 roku, jako lektorka otrzymała brązową statuetkę Best Audio Empik Go. Jej pasją jest stepowanie czyli tap dance. Jest jedną z Tip Tap Ladies, dwukrotnych Mistrzów Świata (w latach 2022 – 2023) w kategorii Small Group Adults 2.

Anna Sandowicz – Aktorka teatralna i filmowa, wokalistka, reżyserka, i pedagożka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Laureatka nagrody na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Plastelina” w reż. M. Bogajewskiej. Ukończyła prestiżowy wydział aktorski metody S. Meisnera w Actors Temple w Londynie. Aktorka Teatru Druga Strefa w Warszawie, etatowa aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu (2010-2016), współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Słowackiego w Krakowie , Teatrem Wielkim w Poznaniu , Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem Scena w Warszawie oraz z Teatrem Polskiego Radia. Współtwórczyni i reżyserka niezależnego Teatru Kultura oraz ambasadorka Fundacji Kulturalne Dzieci, gdzie tworzy sztukę dla najmłodszych.

 

 

24 stycznia, godz. 19.00

Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15

 Bilet 50 zł (I strefa), 30 zł (II strefa) do kupienia w kasie KDK i na hugonowka.pl  KUP BILET

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status