Dzień Ziemi: „Zagrożony świat mórz i oceanów”

22 kwietnia o godz. 18.30 zapraszamy na naszego Facebooka na spotkanie online z okazji Dnia Ziemi „Zagrożony świat mórz i oceanów”.

Oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni Ziemi i są siedliskiem dla tysięcy gatunków organizmów. Byt co 10 osoby na świecie zależy od mórz i oceanów. Mimo to znajdują się one w coraz gorszej kondycji. W ciągu ostatnich 50 lat wielkość populacji ryb żyjących w oceanach spadła prawie o połowę. W trakcie spotkania odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące mórz i oceanów: dlaczego są ważne? co im zagraża? czy i w jaki sposób możemy je chronić? Przedstawimy także problemy z jakimi mierzy się nasze Morze Bałtyckie.

O fundacji

MSC (Marine Stewardship Council) jest międzynarodową̨ organizacją pozarządową̨, która powstała ponad 20 lat temu, aby zachować́ dziką naturę̨ oceanów. MSC walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. MSC dba, żeby oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, po to, aby kolejne pokolenia również̇ mogły cieszyć́ się̨ bogactwem ryb i owoców morza. Więcej informacji na stronie Fundacji oraz na Facebooku

Prelegentki

Dr Marta Potocka
Morzami i oceanami pasjonuje się już od liceum, kiedy to zaczęła nurkować i zobaczyła film „Uwolnić orkę”. Naturalnym następstwem tych zainteresowań były studia oceanograficzne, na których zafascynowały ją rejony polarne. Jako pracownik Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, spędziła cztery sezony na Polskiej Stacji Antarktycznej im Henryka Arctowskiego w Antarktyce Zachodniej oraz jeden sezon w Arktyce na Spitsbergenie. Była pierwszą Polką nurkującą i prowadzącą podwodne badania w obu rejonach polarnych. Obecnie w MSC współpracuje z rybakami, przetwórcami i sprzedawcami w tematach zrównoważonego rybołówstwa i pozyskiwania ryb i owoców morza ze zrównoważonych źródeł.

Dr Katarzyna Frankowiak
Z wykształcenia paleobiolog. Jako adiunkt w Instytucie Paleobiologii PAN zajmowała się badaniem współczesnych oraz kopalnych raf koralowych. Uczestniczka projektów naukowych związanych z wpływem zmian klimatu na ekosystemy mórz i oceanów. Z MSC związana od 2019 roku. Obecnie zajmuje się działalnością edukacyjną oraz współpracą MSC z innymi organizacjami pozarządowymi.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status