22 kwietnia o godz. 18.30 zapraszamy na naszego Facebooka na spotkanie online z okazji Dnia Ziemi „Zagrożony świat mórz i oceanów”.
Oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni Ziemi i są siedliskiem dla tysięcy gatunków organizmów. Byt co 10 osoby na świecie zależy od mórz i oceanów. Mimo to znajdują się one w coraz gorszej kondycji. W ciągu ostatnich 50 lat wielkość populacji ryb żyjących w oceanach spadła prawie o połowę. W trakcie spotkania odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące mórz i oceanów: dlaczego są ważne? co im zagraża? czy i w jaki sposób możemy je chronić? Przedstawimy także problemy z jakimi mierzy się nasze Morze Bałtyckie.
O fundacji
MSC (Marine Stewardship Council) jest międzynarodową̨ organizacją pozarządową̨, która powstała ponad 20 lat temu, aby zachować́ dziką naturę̨ oceanów. MSC walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. MSC dba, żeby oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, po to, aby kolejne pokolenia również̇ mogły cieszyć́ się̨ bogactwem ryb i owoców morza. Więcej informacji na stronie Fundacji oraz na Facebooku
Prelegentki
Dr Marta Potocka
Morzami i oceanami pasjonuje się już od liceum, kiedy to zaczęła nurkować i zobaczyła film „Uwolnić orkę”. Naturalnym następstwem tych zainteresowań były studia oceanograficzne, na których zafascynowały ją rejony polarne. Jako pracownik Zakładu Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, spędziła cztery sezony na Polskiej Stacji Antarktycznej im Henryka Arctowskiego w Antarktyce Zachodniej oraz jeden sezon w Arktyce na Spitsbergenie. Była pierwszą Polką nurkującą i prowadzącą podwodne badania w obu rejonach polarnych. Obecnie w MSC współpracuje z rybakami, przetwórcami i sprzedawcami w tematach zrównoważonego rybołówstwa i pozyskiwania ryb i owoców morza ze zrównoważonych źródeł.
Dr Katarzyna Frankowiak
Z wykształcenia paleobiolog. Jako adiunkt w Instytucie Paleobiologii PAN zajmowała się badaniem współczesnych oraz kopalnych raf koralowych. Uczestniczka projektów naukowych związanych z wpływem zmian klimatu na ekosystemy mórz i oceanów. Z MSC związana od 2019 roku. Obecnie zajmuje się działalnością edukacyjną oraz współpracą MSC z innymi organizacjami pozarządowymi.