Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół

W ramach Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół przypominamy ponadczasowe filmy z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz poszukujemy – wśród współczesnych twórców – właściwego Mu dystansu, ironii oraz humoru i nawiązań do współczesnego życia. W części konkursowej zapraszamy młodych twórców do zgłaszania swoich filmów, spośród których Jury wybierze te z największą dozą „ducha”  Patrona naszego Festiwalu.

W tegorocznej edycji jurorzy zobaczą i nagrodzą filmy zgłoszone do konkursu. Oprócz sekcji konkursowej na ekranie Hugonówki pojawią się znane i mniej znane klasyki, organizowane będą spotkania i rozmowy z twórcami oraz inne wydarzenia towarzyszące, a wszystko to do śmiechu, ale i do zastanowienia…

Zatem z radością zapraszamy serdecznie w tą wyjątkową festiwalową podróż, po ironii, historii i współczesności, bo jak wiadomo: „człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać…”!

PROGRAM

PIĄTEK, 23 WRZEŚNIA

19.30 Spotkanie z Markiem Piwowskim 

SALA WIDOWISKOWA

20.00 Maraton Filmowy Maklaka

SALA WIDOWISKOWA

Jak to się robi

Wniebowzięci

Rejs

SOBOTA, 24 WRZEŚNIA

12.00 Pokazy filmów konkursowych

SALA WIDOWISKOWA

Droga do marzeń – Wawrzyniec Turowski, 15 min.

Nowa symfonia – Mateusz Żegliński, 22 min.

Odyseusz – Daniej Le Hai, 8 min.

Opus magnum – Filip Bojarski, 30 min.

Podział – Kuba Dolny, 8 min.

The Hero – Milena Dutkowska, 25 min.

U babci – Milena Mądra, 10 min.

Zróbmy sobie kredyt – Maciej Pawłowski, 15 min.

Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych – Adrian Janisio, 15 min.

 

14.00 Warsztaty filmowe dla młodzieży (ZAPISY)

KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, SALA MULTIMEDIALNA

14.40 Filmy Sudia Munka

SALA WIDOWISKOWA

Jakoś to będzie – Sylwester Jakimow, 89 min.

Czy potwory jedzą kiwi – Paweł Podolski, 28 min.

Kamień – Bartosz Kozera, 25 min.

Solar Voyage – Adam Żądło, 18 min.

Turbo Love – Alicja Jasina, 7 min.

Własne śmieci – Daria Kopiec, 6 min.

Stancja – Adian Apanel, 30 min.

Relax – Agnieszka Elbanowska, 26 min.

 

17.00 Spacer „Filmowy Konstancin” (ZAPISY)

Zbiórka przy Hugonówce

19.00 Potańcówka w klimacie PRL-u (ALTANA)

KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15 GALERIA

 

NIEDZIELA, 25 WRZEŚNIA

12:00 Pokazy filmów konkursowych

SALA WIDOWISKOWA

Droga do marzeń – Wawrzyniec Turowski, 15 min.

Odyseusz – Daniej Le Hai, 8 min.

Opus magnum – Filip Bojarski, 30 min.

Podział – Kuba Dolny, 8 min.

The Hero – Milena Dutkowska, 25 min.

Zróbmy sobie kredyt – Maciej Pawłowski, 15 min.

Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych – Adrian Janisio, 15 min.

 

14.00 Filmy Sudia Munka

SALA WIDOWISKOWA

Synthol – Piotr Trojan, 24 min.

Alicja i żabka – Olga Bołądź, 29 min.

 

15.00 Spotkanie z Olgą Bołądź i Piotrem Trojanem

KDK Hugonowka, ul. Mostowa 15 GALERIA (I piętro)

 15.10 Pokazy filmów konkursowych

SALA WIDOWISKOWA

U babci – Milena Mądra, 10 min.

Nowa symfonia – Mateusz Żegliński, 22 min.

 

16:00 Rozmowy wokół polskiej komedii z udziałem Kingi Dębskiej, Jerzego Kapuścińskiego, Stanisława Pieniaka i Agnieszki Elbanowskiej, prowadzenie Tomasz Raczek

SALA WIDOWISKOWA

19:00 Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo „Małe piwko z korzeniami” KUP BILET

SALA WIDOWISKOWA

21:00 Pokaz zwycięskiego filmu V edycji Festiwalu

SALA WIDOWISKOWA

Zapisy telefoniczne: KDK, tel. 22 484 20 20, w godz. 10.00 – 18.00.
Bilety na Galę Finałową oraz koncert Czesława Mozila online i w kasie KDK KUP BILET
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Starannie wykształcony „Filozof z ludu”, pełen dystansu i humoru. Wnikliwy obserwator i życzliwy ironista. Tadeusz Konwicki powiedział kiedyś o nim, że „Nikt nie potrafi grać postaci pozornie pospolitych i nieciekawych tak przenikliwie jak Maklakiewicz”. Ta cecha i ogromna wrażliwość aktorska sprawiły, że Jego kreacje aktorskie na stałe weszły do kanonu, nie tylko polskiej kinematografii, ale stały się również ikonami popkultury.

Inżynier Mamoń z Rejsu, który nie chodzi na filmy polskie, doktor Plama z Hydrozagadki, aranżujący „mord w remizie”, czy Arkaszka Kozłowski z Wniebowziętych, który musi lecieć, bo mu samoloty uciekną, to tylko niektóre z postaci, które dobrze znamy, a cytaty z nich nie raz pojawiają się w potocznym języku, opisując absurdalne sytuacje i celnie ironizując codzienne życie.

Jednak nie wiele osób wie, że Zdzisław Maklakiewicz wystąpił w ponad stu filmach, a oprócz tego  także w teatrze i telewizji zagrał ponad 150 postaci. Był głównie aktorem drugiego planu, jednak jego propozycje zawsze były niezwykle wyraziste, barwne i pełne treści, dzięki znakomitej umiejętności wnikliwej obserwacji życia codziennego, którą aktor posiadał i wykorzystywał do tworzenia swoich aktorskich kreacji. Jego z pozoru proste role, zarówno te komiczne, jaki dramatyczne, charakteryzuje wyjątkowa naturalność, a zwłaszcza paleta cech, które możemy w mniejszym lub większym stopniu odnaleźć wśród otaczających nas osób czy nawet w nas samych.

To w naturalny sposób zbliża nas do granych przez Niego bohaterów, prezentujących „swojskość”, czasem przaśną, czasem śmieszną, ale zawsze prawdziwą, a do tego pełną humoru, dystansu, sarkazmu i ironii, nie pozbawionych sensu, trafnych komentarzy i odniesień do rzeczywistości.

 

Gala Finałowa i koncert Czesław Mozil Solo
bilety

Czesław Mozil – wykształcony muzyk, absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, w Klasie Akordeonu. Laureat czterech Fryderyków i potrójnej platyny. Autor tekstów, kompozytor, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Jego ostatnia płyta „#ideologiamozila” znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia najlepszych płyt roku 2021 wg m.in. onet.pl i magazynu Polityka. Czesław Mozil Solo to jedyne w Polsce, unikatowe połączenie koncertu muzycznego ze stand-upem, okraszonego błyskotliwymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości. Charyzmatyczny artysta w zręczny i przenikliwy sposób lawiruje między emocjami odbiorców, żadnego z nich nie pozostawiając obojętnym. Swoimi błyskotliwymi komentarzami doskonale wpisuje się w „maklakową”, pełną satyry, ironii i absurdu atmosferę. To sztuka, która porusza, elektryzuje, dotyka i przejmuje. Aktualnie artysta kończy pracę nad nowym albumem Grajkowie Przyszłości „Inwazja Nerdów”.

Warsztaty tworzenia krótkich filmów na smartfonach
Dla młodzieży 12 +
zapisy

Podstawą każdego dobrego filmu jest dobra historia. Zatem w pierwszej części warsztatów nauczymy się, jak właściwie skonstruować filmową opowieść. Odpowiemy sobie także na pytanie – czy hasała takie jak scenariusz, reżyser, kamera, montaż oraz akcja! – mają swoje zastosowanie w realizacji filmów na smartfonie? W drugiej części warsztatów zacznie się kręcić! Będziemy nagrywać, ciąć, montować, łączyć obraz z dźwiękiem – inaczej mówiąc zrobimy film.

Jak się przygotować do warsztatów?

Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą smartfon z naładowaną baterią (warto mieć również ładowarkę lub powerbank). Na naładowanym smartfonie należy mieć zainstalowaną aplikację InShot (wersja darmowa) – będziemy z niej korzystać w czasie warsztatów.

Warsztaty poprowadzi Amina Księżopolska, zawodowo zajmująca się fotografią, ale posiada także
doświadczenie w tworzeniu treści na potrzeby mediów społecznościowych. Współprowadzi Klub Fotograficzny przy Centrum Kultury Wilanów oraz współpracuje z magazynem Teraz Wilanów.

Spacer „Filmowy Konstancin”
zapisy

Konstancin-Jeziorna od dziesięcioleci przyciąga ludzi związanych z małym i dużym ekranem. Temat filmu w tej podwarszawskiej gminie przewija się niemal na każdym etapie powstawania. W Oborach napisano niejeden scenariusz, na Królewskiej Górze ówczesna ekipa rządowa zatwierdzała do dystrybucji pierwsze filmy Andrzeja Wajdy, na obszarze gminy nagrywano plenery kolonialnej Azji, polskiego Bałtyku, kresowych Juryszek, Żuław Wiślanych, Kazimierza Dolnego czy nawet warszawskiego Ursynowa, zaś w Domu Aktora w Skolimowie spokojną starość spędzają emerytowani ludzie sceny. Na skromnej skolimowskiej nekropolii część z nich została również pochowana. W Konstancinie-Jeziornie mieszkali także znani aktorzy, reżyserzy oraz operatorzy filmowi. Co wpływa na taką atrakcyjność gminy wśród filmowców? Odpowiedź na to pytanie postaramy się znaleźć podczas naszego spaceru filmowego, który prowadzi Adam Zyszczyk.

Domówka u Maklaka – potańcówka w stylu PRL-u

Potańcówka odbędzie się w Galerii w Hugonówce. Zatańczymy do największych przebojów lat 70. i 80. Mile widziane stylizacje nawiązujące do filmów lub czasów Maklaka. Najciekawsze przebrania zostaną nagrodzone. Nagroda główna – podwójne zaproszenie na Galę Finałową i Koncert Czesław Mozil Solo.

 

Więcej informacji na festiwalmaklaka.pl

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status