TYTUS DZIEDUSZYCKI-SAS
W 90. rocznicę urodzin
21.04 – 19.05.2024 r.
Wystawę prac Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa zwieńczy spotkanie poświęcone twórczości artysty z udziałem prof. Marcina Lachowskiego i dr. hab. Piotra Majewskiego.
Dr hab. Marcin Lachowski (ur. 1975), jest profesorem uczelni w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kuratorem w Muzeum Narodowym w Lublinie. Zajmuje się sztuką współczesną i historią krytyki artystycznej. Opublikował szereg książek, m.in. Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL-u (2006) oraz Nowocześni po katastrofie. Sztuka w Polsce w latach 1945-1960 (2013). Jest współredaktorem wielu książek, serii wydawniczych i publikacji w tym dotyczących lubelskiej grupy Zamek, której współtwórcą był Tytus Dzieduszycki-Sas (Grupa Zamek. Historia – krytyka – sztuka; Grupa „Zamek”. Konteksty – wspomnienia – archiwalia). Pracuje również w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz współpracuje z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Był kuratorem wystaw, m.in. „Grzegorz Kowalski i Pracownia. Obiekty i projekcje” (Lublin, 2008), „Andrzej Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” (2023). Publikował teksty m.in. w „Biuletynie Historii Sztuki”, „Rocznikach Humanistycznych”, „Ikonothece”, „Kresach”, „Znaku”, a także w katalogach wystaw. Jest Prezesem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Dr hab. Piotr Majewski (ur. 1970) jest historykiem sztuki, profesorem uczelni w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Specjalizuje się w dziejach sztuki nowoczesnej i współczesnej z naciskiem na tradycję awangardową, migracje artystyczne oraz recepcję sztuki z Europy Środkowo-Wschodniej w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Jego zainteresowania badawcze obejmują również krytykę artystyczną, relacje pomiędzy sztuką współczesną a kulturą popularną, polityczne uwarunkowania twórczości artystycznej oraz zagadnienia designu i architektury XX i XXI wieku. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji a także kuratorem wystaw i inicjatorem projektów badawczych, w tym dotyczących twórczości Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa. W latach 2007-2009 zrealizował projekt poświęcony dziejom Grupy „Zamek”. W 2011 r. zajmował się opracowaniem i inwentaryzacją archiwum Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa w Paryżu. W 2012 był kuratorem wystawy Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973). Pomiędzy Lublinem a Paryżem w Muzeum Lubelskim w Lublinie.
Na wystawie w Hugonówce do 19 maja włącznie podziwiać można około 60 prac, a także zdjęcia dotyczące życia i twórczości artysty. Kilka prac Tytusa Dzieduszyckiego oraz prace artystów z grupy Phases, z którym był związany jest pokazywanych obecnie również na trwającej do 11 sierpnia wystawie „Surrealizm. Inne mity” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Tytus Dzieduszycki (1934-1973) należy do grona wybitnych choć zapomnianych polskich artystów awangardowych 2 poł. XX wieku. Zajmował się rysunkiem i malarstwem, tworzył kolaże, asamblaże i obiekty kinetyczne, projektował wnętrza i przedmioty użytkowe, zajmował się architekturą. Jego prace, począwszy od wczesnych szkiców o tematyce przyrodniczej, po asamblaże związane z malarstwem materii i surrealizmem, przeniknięte są spontaniczną kreatywnością i otwartością na eksperyment, ale także głęboko ekologicznym podejściem do natury i refleksją na temat obecności człowieka we wszechświecie.
Finisaż 19 maja, o godz. 16.00
Kurator: Hanna Kaniasta
Wstęp wolny.
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15