Imieniny Konstancji

Doroczne święto, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego. W programie, jak zwykle, wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, spotkanie oraz wieńczący obchody imienin, koncert.

Konstancja Skórzewska z Potulickich

Urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska). Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Jej syn Witold w 1897 roku jako egzekutor testamentu siostry Konstancji – Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielki dóbr oborskich postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą nazwał na cześć swojej matki.

18 i 19 lutego, z okazji Imienin Patronki Miasta
odbędą się w KDK Hugonówka ciekawe spotkania, koncert oraz warsztaty

 

PROGRAM:

Sobota 18.02, KDK Hugonówka

15.00-17.00 Warsztaty Szydełkowe Koronki, wiek uczestników 12+ / zapisy 

Lubisz szydełkować albo chcesz zacząć? Koniecznie odwiedź Hugonówkę podczas Imienin Konstancji. Podczas warsztatów samodzielnie zrobisz sobie szydełkową bransoletkę, mitenkę, albo ozdobny koronkowy gotycki chokers. Nauczysz się jak przy odrobinie cierpliwości stworzyć niepowtarzalne i oryginalne rzeczy.

15.00-17.00 Warsztaty Biżuteria Retro, warsztaty rodzinne / zapisy

Zrób sobie ozdobną Kameę. Historia tego rodzaju biżuterii sięga czasów starożytnego Egiptu i Grecji. W drugiej połowie XIX wieku brosza z kameą stała się koniecznym elementem stroju wytwornych dam, które nosiły żaboty lub zapinały suknie wysoko pod szyją. Obecnie też często sięgamy po biżuterię retro, która doskonale wpisuje się w styl vintage. Z okazji imienin Konstancji zapraszamy na warsztaty, na których samodzielnie zrobisz sobie taki retro dodatek do stroju.

17.00-20.00 Spotkanie autorskie prof. dr. hab. Ryszarda Nowickiego

Promocja książki wydanej z okazji 125-lecia powstania Konstancina Wesele Marii Skórzewskiej z Michałem Ogińskim w świetle listu Marii Grzymała-Potulickiej z 1876 roku.

Wstęp wolny

Niedziela 19.02, KDK Hugonówka

14.00-16.00 Warsztaty Moda z Czasów Konstancji, rodzinne warsztaty plastyczne / zapisy 

Zapraszamy na rodzinne warsztaty o modzie z czasów Konstancji. Zainspirowani reprodukcjami z XIX i XX wieku stworzymy na kartkach własne, przestrzenne niepowtarzalne stroje. Kamizelki, fraki, surduty, krynoliny i turniury! Wykonamy je z bibuły, krepiny i innych elementów na specjalnie naszkicowanych na papierze postaciach.

16.00-17.30 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Niezabitowską wokół powieści „Światłość i mrok”

więcej informacji na temat spotkania TUTAJ

18.30-20.00 Koncert Katarzyny Dąbrowskiej Kameralnie” – UWAGA, BRAK WEJŚCIÓWEK!

Recital, podczas którego usłyszeć będzie można utwory mistrzów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, a także piosenki znane z repertuaru Danuty Rinn, Kaliny Jędrusik, Czesława Niemena i kilka autorskich kompozycji Urszuli Borkowskiej.
Wystąpią: Katarzyna Dąbrowska – wokal, Urszula Borkowska – piano

 

Bezpłatne wejściówki na niedzielne spotkanie oraz koncert do odbioru w kasie KDK od 16 lutego od godz. 12.00..

Zapisy na warsztaty: kasa KDK, tel. (22) 484 20 20
mail: biuro@hugonowka.pl

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status