Imieniny Konstancji

Zapraszamy na doroczne święto, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego. W programie, jak zwykle, wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły, m.in. warsztaty, spotkanie oraz wieńczący obchody imienin, koncert.

Konstancja Skórzewska z Potulickich

Urodziła się 10 lipca 1839 roku w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Zmarła 25 lutego 1910 roku w Poznaniu i spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska). Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Jej syn Witold w 1897 roku jako egzekutor testamentu siostry Konstancji – Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielki dóbr oborskich postanowił stworzyć letnisko na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą nazwał na cześć swojej matki.

SOBOTA 19 LUTEGO

KARTKA IMIENINOWA
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI

14.00-15.30 sala plastyczna

15.30-17.00 sala plastyczna

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Zapisy tel. 22 484 20 20

 

MITENKI
WARSZTATY SZYDEŁKOWE

Czy Konstancja nosiła mitenki ? Pewnie tak. Z okazji imienin Konstancji zapraszamy na warsztaty, na których samodzielnie wykonasz na szydełku ciepłe i stylowe wełniane rękawiczki bez palców czyli mitenki. Nazwa pochodzi od starofrancuskiego – mite czyli rękawiczka. Historia tych rękawiczek bez palców sięga XV wieku, a w XVII wieku pojawiły się w modzie francuskiej. Początkowo uszyte były ze skóry i służyły do ochrony dłoni przy różnych pracach. Od XVIII wieku mitenki noszono jako dodatek do eleganckiego stroju. Początkowo były bardzo ozdobne, z jedwabiu lub koronki, mogły być długie lub krótkie. Popularnością cieszyły się także w wieku XIX i XX.

 14.00-15.30 sala multimedialna

15.30-17.00 sala multimedialna

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

Zapisy tel. 22 484 20 20

 

WIRTUALNE MUZEUM KONSTANCINA
HENRYK PODDĘBSKI

Henryk Poddębski (1890-1945) jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej przedwojennej fotografii dokumentalnej. Swoją przygodę z tym medium rozpoczął w 1912 roku, jako członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Od tej pory do wybuchu II wojny światowej dokumentował pejzaż i życie codzienne Polski podczas licznych podróży realizowanych m.in. we współpracy z Ministerstwem Komunikacji. W przeciwieństwie do innych wybitnych fotografów z okresu dwudziestolecia międzywojennego – Zofii Chomętowskiej,  Leonarda Sempolińskiego czy Jana Bułhaka Poddębski koncentrował się nie tylko na pięknie krajobrazu i architektury odrodzonej Polski ale także na ludziach – mieszkańcach wsi, małych miasteczek i dużych miast tworząc zatrzymany w kadrze, naznaczony autentyzmem i realiami epoki obraz przedwojennej Polski. W 1917 roku Henryk Poddębski ożenił się ze Stanisławą Mrozowską, córką Stanisława Mrozowskiego, warszawskiego lekarza a jednocześnie obywatela Skolimowa i właściciela tutejszej willi Sapieżanka. Wówczas tematem jego fotografii stały się również Konstancin, Skolimów i ich okolice. Spuścizna fotografa, licząca ponad 22 000 zdjęć, ocalona niemal cudem z wojennej pożogi, w mieszkaniu na warszawskim Powiślu, przechowywana jest głównie w zbiorach Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Niewielka część tego olbrzymiego zbioru, ta dotycząca Skolimowa i Konstancina, znajduje się również w zbiorach Konstancińskiego Domu Kultury. Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Kukiełą, wnukiem fotografa oraz opiekunem i propagatorem jego artystycznego dorobku.

17.00 sala widowiskowa

Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status