IX Jazz Zdrój Festiwal

Zapraszamy na święto jazzu!

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne poświęcone pamięci wybitnego jazzmana, Louisa Armstronga.

Festiwal, który od 2013 roku odbywa się latem w konstancińskim Parku Zdrojowym, jest jedną z największych imprez tego typu na Mazowszu. Podczas każdej edycji króluje klasyczny jazz, nawiązujący do czasów powstania letniska. W tym roku wystąpią najlepsze zespoły jazzu tradycyjnego z całej Polski, m.in. North Pole Jazz Band z Suwałk, Leliwa Jazz Band z Tarnowa, Dixi Company z Poznania oraz ulubieńcy konstancińskiej publiczności – The Warsaw Dixielanders.

Oprócz koncertów odbędzie się także wieczorne jam session w altanie przy Hugonówce oraz niezwykle barwny i widowiskowy znak rozpoznawczy Festiwalu – jazzowa parada alejkami Parku Zdrojowego.

PROGRAM FESTIWALU

Sobota 23 lipca

17.00 NORTH POLE JAZZ BAND (SUWAŁKI)

18.30 LELIWA JAZZ BAND (TARNÓW)

20.30 JAM SESSION (altana przy Hugonówce)

AMFITEATR, PARK ZDROJOWY

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Sobota 23 lipca

17.00 NORTH POLE JAZZ BAND

Zespół jazzu tradycyjnego założony w Suwałkach w 1982 roku przez Mariana Szaryńskiego, wybitnego multiinstrumentalistę, doświadczonego muzyka jazzowego, cienionego nauczyciela gry na instrumentach dętych, a także instruktora warsztatów dla dzieci i młodzieży. Grupa była dwukrotnym finalistą Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w 1984 i 1999 roku. Koncertowała w Polsce i za granicą. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych we Francji i Czechach. W kolejnych latach skład zespołu się zmieniał, a stylistyka dojrzewała. W Konstancinie-Jeziornie band z ponad 20-letnim stażem scenicznym zaprezentuje swój swingowy repertuar.
SKŁAD:
Marian Szaryński – piano, sakshorn
Marek Kucharski – saksofon tenorowy
Wojciech Milewski – flugelhorn, harmonijka
Jerzy Stelmaszczuk – gitara basowa
Stanisław Pietrzyk – perkusja

18.30 LELIWA JAZZ BAND

Zespół został założony w 1978 roku przez bandżystę Edwarda Wnęka. Powstał w Tarnowie, stąd nazwa „Leliwa”, nawiązująca do herbu założycieli miasta. Początkowo zespół preferował ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotej Tarki 2005 na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Zespół koncertuje w wielu krajach Europy, niezmiennie zachwycając fanów jazzu. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – w Rueil-Malmaisone pod Paryżem. W 2014 roku zagrał na 44 Internationales Dixieland Festival Dresden (największy festiwal dixielandowy w Europie). Na Old Jazz Meeting 2019 z okazji jubileuszu 40-lecia zespół otrzymał Honorową Złotą Tarkę.
SKŁAD:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – saksofony
Kazimierz Król – klarnet, saksofony
Jerzy Skwarek – perkusja
Roman Starzec – kontrabas, tarka
Iwona Skwarek – wokal
Edward Wnęk – banjo, aranżacje

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status