Jarmark Kultury Urzecza

12 maja 2024 r., godz. 12.30 – 19.00

AMFITEATR, PARK ZDROJOWY

WSTĘP WOLNY

12.30 występy zespołów ludowych 

Wilanowska orkiestra dęta z zespołem 30 plus, Kuźnia Artystyczna, Łurzycanki, Jedyneczka – chór ze SP nr 1, Sołtysi, Jarzębina Czerwona, Małe Piskorze, Piskorze, Kujawiak z Urzecza

16.00 Bajka dla dzieci „Kukła z wiejskiego podwórza” – Teatr pod Orzełkiem

Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński wyrusza z widzami do Kukiełkowa. W tej tradycyjnej polskiej wsi dzieci zapoznają się z ludowymi obrzędami (topienie Marzanny, noc sobótkowa, dożynki) i bawią się kukłami. Uczestnicy zabawy występują w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, spotykają Stracha Na Wróble, tańczą z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. W spektaklu wykorzystano 20 kukieł, całości dopełniają piosenki skomponowane przez Agnieszkę Glińską.

18.00 Koncert zespołu Czeremszyna

„Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, jak mówi o sobie Czeremszyna, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r., w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory. Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna oraz bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów –  sprawiają, że koncerty grupy są niezwykłym przeżyciem dla publiczności w każdym wieku. Przez ponad 30 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach.

Wydarzenia towarzyszące

  • Binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
  • Warsztaty ginących zawodów (garncarstwo, kowalstwo, zabawkarstwo)

GARNCARSTWO – lepienie naczyń glinianych ręcznie i na kole, z wyborem rodzaju gliny i akcesoriów, urządzone pod klimatyczną wiatą historyczną. Uczestnicy będą mogli zabrać na pamiątkę ulepione dzieło.

KOWALSTWO – wykuwanie podkówek, ostrzenie ostrzy i obróbka metali. Warsztaty urządzone pod historyczną wiatą, pod którą znajdą się również tradycyjny miech, palenisko węglowe, kowadło, wiadra i wybór narzędzi kowalskich.

LALKARSTWO – tworzenie pacynek i zabawek ludowych z gałganów i produktów naturalnych, dla wielu uczestników jednocześnie, urządzone pod wiatą historyczną. Przy stoisku miniteatrzyk kukiełkowy udostępniony dzieciom do zabawy stworzonymi pacynkami. Uczestnicy będą mogli także zabrać własne dzieła na pamiątkę.

  • Warsztaty i zabawy ludowe dla dzieci

Zabawy ludowe prowadzone przez wodzireja dla uczestników imprezy. W ramach zabaw uczestnicy będą mogli m.in. przeciągać linę, rzucać kłodami, ścigać się w workach oraz wykonać różne zadania zręcznościowe.

  • Kuchnia Urzecza
  • Stoiska regionalnych rękodzielników
  • Warsztaty wycinanki

FIRANKI ŚWIDEMAJER to pergaminowe zazdrostki – firanki okienne „chroniące przed zazdrosnym okiem przechodniów” inspirowane stylem świdermajer. Wraz z instruktorami Muzeum Wycinanki będzie można przygotować charakterystyczne wzory i motywy. Uczestnicy będą mogli zabrać do domu swoją niepowtarzalną, użytkową i niezwykle ozdobną firankę/zasłonkę/zazdrostkę w stylu Świdermajer!

  • Przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami
  • Wystawa plenerowa „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…”

Wystawa ma na celu pokazanie szerszej społeczności słabo znanego regionu Urzecza, położonego po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą, którego tradycje związane są z flisakami i osadnictwem olęderskim. Podczas wydarzenia, o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, który opowie o tym regionie etnograficznym nad Wisłą.

12 maja 2024 r., godz. 12:30 – 19:00

AMFITEATR, PARK ZDROJOWY

WSTĘP WOLNY

Jarmark Kultury Urzecza współfinansowany jest ze środków Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status