Kino Festiwalowe zaprasza na pokaz specjalny laureatów VII Festiwalu Filmowego Maklaka i Jego Przyjaciół, który w październiku odbył się w Konstancińskim Domu Kultury. Spośród 98 tytułów nadesłanych z całej Polski jury nominowało 12 najlepszych. 7 z nich otrzymało wyróżnienia i nagrody. Niepowtarzalna okazja, by obejrzeć te wyjątkowe festiwalowe, krótkometrażowe filmy, nakręcone przez młodych, utalentowanych reżyserów.
WYRÓŻNIENIA
„Zadłużeni”, reż. Andrzej Danis (23’33’’)
Jako gest solidarności z matką, syn postanawia zainscenizować scenę filmową, w której wygrywa ona rozprawę sądową o alimenty. W trakcie pracy poznaje ludzi, którzy również zostali pokrzywdzeni przez niepłacących rodziców. Hybrydowy dokument o bolesnych historiach rodzinnych.
„Marzyciel”, reż. Piotr Kaźmierczak (2’33’’)
Prosta, animowana, historia rybaka – opowieść o nadmiernej ambicji i niewykorzystanych szansach. Całość została wykonana na kilkuset kartkach, które zostały sfotografowane i odpowiednio połączone w postprodukcji.
„Autyzm oczami nastolatka”, reż. Tomasz i Gracjan Urbanowie (29’6’’)
Film przedstawia problemy osób w spektrum autyzmu, borykające się z problemami społecznymi i emocjonalnymi. Występuje w nim 16-letni Gracjan Urban, który o tym wszystkim szczegółowo opowiada.
NAGRODY
„Dobry Chłopak”, reż. Mikołaj Piszczan (22’18’’) – III miejsce
Lawirujący między komedią a tragedią mockument opowiadający o samotnym, samozwańczym coachu o „cringe’owej” osobowości, który stara się zbliżyć do ludzi poprzez próbę zmiany ich żyć na lepsze – niekoniecznie za ich zgodą i niekoniecznie metodami powszechnie akceptowalnymi. Czy tak naprawdę zależy mu na pomocy innym, czy samemu sobie?
„Święty spokój”, reż. Jacek Goleniak (10’52’’) – III miejsce
Dwóch skłóconych braci wraz z bliskimi spotykają się w rocznicę śmierci ich ojca. Mężczyźni wracają wspomnieniami do trudnych chwil z przeszłości, szukając wspólnego języka. Czy uda im się pojednać?
„Taniec w narożniku”, reż. Janek Bujnowski (13’43’’) – II miejsce
Po upadku komunizmu w 1989 roku kolorowe telewizory przestają być w Polsce towarem luksusowym. Ekrany w domach Polaków zaczynają wyglądać podobnie do rzeczywistości za oknem. Czy jednak rzeczywistość jest naprawdę kolorowa?
„Końce i Początki”, reż. Klaudia Fortuniak (17’39’’) – I miejsce
Środa. „Nieutuptane” cytryny, rury Anny, skradzione tramwajowe szyny. I piękne jabłka, czempiony. Co się dziś kończy, a co zaczyna?
8 listopada, godz. 19.00
Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15
Wstęp wolny