Klub Miłośników Kultury Francuskiej

Wielki bard – Georges Brassens

Gośćmi najbliższego spotkania, które uświetni minirecital, będą Justyna Bacz i Jarosław Gugała

Właśnie minęła setna rocznica urodzin (22 października) i 40. rocznica śmierci (29 października) francuskiego barda, poety i kompozytora Georges’a Brassensa. Jego utwory, cieszące się we Francji niesłabnącą popularnością, w Polsce wykonuje je wielu artystów, a wśród nich również Justyna Bacz i Zespół Reprezentacyjny, w skład którego wchodzą m.in. Jarosław Gugała i Filip Łobodziński.

Zapraszamy na spotkanie Justyną Bacz i Jarosławem Gugałą połączone z minirecitalem utworów Georges’a Brassensa.

JUSTYNA BACZ – piosenkarka, lingwistka, autorka polskich i francuskich przekładów piosenek, piosenek z jęz. francuskiego i rosyjskiego oraz na jęz. francuski, a także tekstów i muzyki. Jej repertuar obejmuje klasykę piosenki francuskiej, piosenki polskie po polsku i po francusku. Jest laureatką festiwali piosenki francuskiej i piosenki poetyckiej w Polsce i we Francji, a także Festiwalu Pieśni L. Cohena w Krakowie. W październiku 2013 otrzymała nagrodę publiczności w Paryżu, na Festiwalu Dni Georgesa Brassensa ( Journées Georges Brassens.) W lutym 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadanym przez Ministerstwo Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej za działalność na rzecz kultury francuskiej w Polsce.
Nagrała 5 solowych płyt: polsko –francuską „Tête-à -tête” (2006), „Brassens mon amour”(2008) z , „Empatik” (2013), „Francuska chanson française” (2014), . „Dalida pieśń miłości”. Jej piosenki były emitowane na falach m.in. Radio France Internationale oraz Radio Libertaire.
Justyna Bacz śpiewa w Polsce, we Francji, w Niemczech, ostatnio w ramach międzynarodowego projektu podczas Weimarskich spotkań z historią. Występowała także w Szwajcarii oraz w USA. Parokrotnie była zapraszana z recitalami z okazji Narodowego Święta Francji przez Ambasadą i Konsulat Francji. Współpracuje z Instytutem Francuskim. Ośrodkami Alliance Française,Teatrem Kamienica w Warszawie. Na stałe związana jest ze sceną „ Piwnicy na Wójtowskiej” w Warszawie. Od wielu lat bierze udział wydarzeniach kulturalnych podczas Festiwalu Frankofonii, a także w Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA (Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej) organizowanym przez Stowarzyszenie Literacko-Muzyczne „Ballada”, którego jest członkinią. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w kraju i za granicą.

JAROSŁAW GUGAŁA – dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta, nauczyciel akademicki I dyplomata, iberysta z wykształcenia, a także tłumacz m.in utworów Georges’a Brassensa i ich wykonawca wraz z kolegami, z którymi w 1983 roku powołał do życia Zespół Reprezentacyjny, specjalizujący się w interpretacji poezji śpiewanej. Zespół z przerwami koncertuje do dziś.

Klub powstał z myślą o osobach zainteresowanych Francją, jej kulturą i społeczeństwem, które chciałyby bliżej poznać literaturę, muzykę, sztukę współczesnej i dawnej Francji lub poszerzyć i podzielić się z innymi swoimi wiadomościami.

Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu i koncentrować wokół wybranego tematu. W każdym spotkaniu przewidujemy udział atrakcyjnych gości – pisarza, tłumacza, reportażysty, fotografa, podróżnika, muzykologa, historyka i wielu innych, z którymi klubowicze będę mieli okazję swobodnie porozmawiać.

Moderatorki:

Ewa Stocka-Kalinowska – filolog romański, dziennikarz radiowy Polskie Radio Dwójka

Joanna Żurowska – filolog romański, wykładowca UW (literatura francuska XIX i XX w.).

 

Czwartek, 9 grudnia o godz. 18.30

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny, reżim sanitarny (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk)

Limit miejsc – 50 % widowni

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status