„Uwielbiany i podziwiany, ale czy rozumiany – czyli Fryderyk Chopin w oczach Francuzów”
Gościem najbliższego spotkania będzie będzie red. Marcin Majchrowski – muzykolog i dziennikarz
muzyczny.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Historyczny). Od roku 1993 (z niewielką, dziewięciomiesięczną przerwą w 2017 roku) dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia. Prezenter pasm muzycznych i muzyczno-publicystycznych, prowadzący autorskie audycje muzyczne w paśmie przedpołudniowym („Kanon Dwójki”, wcześniej także „Wolna sobota” i „Quodlibet Dwójki”) oraz komentator transmisji i retransmisji koncertów i spektakli operowych („Filharmonia Dwójki”, „Wieczór operowy”, „Letni festiwal muzyczny”). Twórca audycji monograficznych poświęconych muzyce klasycyzmu i romantyzmu (m.in. „104 Symfonie Józefa Haydna”, „Romantyzm znany i nieznany”, „Moje czasy jeszcze nadejdą, czyli symfonika Gustava Mahlera”). Autor wielu wywiadów z artystami, naukowcami, ludźmi nauki i kultury. W 2013 r. stworzył wraz z Joanną Grotkowską cykl audycji „Droga do piękna – przewodnik po twórczości Witolda Lutosławskiego”, w 2018 – współautor (również z Joanną Grotkowską) okolicznościowego cyklu Od Paderewskiego do Zagajewskiego. 100 lat muzyki polskiej. W Roku Moniuszkowskim 2019 przedstawił na antenie Dwójki antologię pieśni ze Śpiewników domowych Moniuszki. Autor monograficznego cyklu „Beethoven 2020”, emitowanego na antenie Dwójki w 250-lecie urodzin kompozytora. Współpracuje z Polskim Radiem Chopin. Jest autorem tekstów publicystycznych, recenzji i wywiadów publikowanych m.in. w Ruchu Muzycznym, MWM Muzyka w Mieście i na stronie www.dwutygodnik.com. Laureat Złotego Mikrofonu 2010 – prestiżowej nagrody Polskiego Radia.
Zapraszamy nie tylko frankofilów, ale przede wszystkim osoby zainteresowane Francją, jej kulturą i społeczeństwem, które chciałyby bliżej poznać literaturę, muzykę, sztukę współczesnej i dawnej Francji lub poszerzyć i podzielić się z innymi swoimi wiadomościami.
Spotkania Klubu będą odbywać się raz w miesiącu i koncentrować wokół wybranego tematu. W każdym spotkaniu przewidujemy udział atrakcyjnych gości – pisarza, tłumacza, reportażysty, fotografa, podróżnika, muzykologa, historyka i wielu innych, z którymi klubowicze będę mieli okazję swobodnie porozmawiać.
Moderatorki:
Ewa Stocka-Kalinowska – filolog romański, dziennikarz radiowy Polskie Radio Dwójka
Joanna Żurowska – filolog romański, wykładowca UW (literatura francuska XIX i XX w.).
Środa, 27 października, godz. 18.30
Konstanciński Dom Kultury GRYF, ul. Sobieskiego 13
Wstęp wolny, reżim sanitarny