Klub Miłośników Kultury Francuskiej

„Uwielbiany i podziwiany, ale czy rozumiany – czyli Fryderyk Chopin w oczach Francuzów”

Gościem najbliższego spotkania będzie będzie red. Marcin Majchrowski – muzykolog i dziennikarz
muzyczny.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Historyczny). Od roku 1993 (z niewielką, dziewięciomiesięczną przerwą w 2017 roku) dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia. Prezenter pasm muzycznych i muzyczno-publicystycznych, prowadzący autorskie audycje muzyczne w paśmie przedpołudniowym („Kanon Dwójki”, wcześniej także „Wolna sobota” i „Quodlibet Dwójki”) oraz komentator transmisji i retransmisji koncertów i spektakli operowych („Filharmonia Dwójki”, „Wieczór operowy”, „Letni festiwal muzyczny”). Twórca audycji monograficznych poświęconych muzyce klasycyzmu i romantyzmu (m.in. „104 Symfonie Józefa Haydna”, „Romantyzm znany i nieznany”, „Moje czasy jeszcze nadejdą, czyli symfonika Gustava Mahlera”). Autor wielu wywiadów z artystami, naukowcami, ludźmi nauki i kultury. W 2013 r. stworzył wraz z Joanną Grotkowską cykl audycji „Droga do piękna – przewodnik po twórczości Witolda Lutosławskiego”, w 2018 – współautor (również z Joanną Grotkowską) okolicznościowego cyklu Od Paderewskiego do Zagajewskiego. 100 lat muzyki polskiej. W Roku Moniuszkowskim 2019 przedstawił na antenie Dwójki antologię pieśni ze Śpiewników domowych Moniuszki. Autor monograficznego cyklu „Beethoven 2020”, emitowanego na antenie Dwójki w 250-lecie urodzin kompozytora. Współpracuje z Polskim Radiem Chopin. Jest autorem tekstów publicystycznych, recenzji i wywiadów publikowanych m.in. w Ruchu Muzycznym, MWM Muzyka w Mieście i na stronie www.dwutygodnik.com. Laureat Złotego Mikrofonu 2010 – prestiżowej nagrody Polskiego Radia.

 

Zapraszamy nie tylko frankofilów, ale przede wszystkim osoby zainteresowane Francją, jej kulturą i społeczeństwem, które chciałyby bliżej poznać literaturę, muzykę, sztukę współczesnej i dawnej Francji lub poszerzyć i podzielić się z innymi swoimi wiadomościami.

Spotkania Klubu będą odbywać się raz w miesiącu i koncentrować wokół wybranego tematu. W każdym spotkaniu przewidujemy udział atrakcyjnych gości – pisarza, tłumacza, reportażysty, fotografa, podróżnika, muzykologa, historyka i wielu innych, z którymi klubowicze będę mieli okazję swobodnie porozmawiać.

Moderatorki:

Ewa Stocka-Kalinowska – filolog romański, dziennikarz radiowy Polskie Radio Dwójka

Joanna Żurowska – filolog romański, wykładowca UW (literatura francuska XIX i XX w.).

 

Środa, 27 października, godz. 18.30

Konstanciński Dom Kultury GRYF, ul. Sobieskiego 13

Wstęp wolny, reżim sanitarny

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status