Konstanciński Dom Kultury swojemu Miastu

Duety Altówkowe Michała Zaborskiego

Z okazji 125-lecia powstania Konstancina zapraszamy na wyjątkowy koncert “Konstanciński Dom Kultury swojemu Miastu”. Odbędzie się prawykonanie cyklu pięciu duetów na altówkę skomponowanych przez Michała Zaborskiego. Kompozycja powstała na zamówienia Konstancińskiego Domu Kultury z okazji rocznicy założenia naszego miasta. W drugiej części koncertu usłyszymy utwory z autorskiej płyty Michała Zaborskiego “Feeling Earth”.

Wystąpią:

Michał Zaborski – altówka

Lech A. Uszyński – altówka

Michał Zaborski Quartet

6 listopada 2022 r., godz. 17.00
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15
Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasie KDK oraz online KUP BILET

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 Duety Altówkowe w wykonaniu Michała Zaborskiego i Lecha A. Uszyńskiego

Skomponowany specjalnie z okazji 125-lecia Konstancina cykl duetów na dwie altówki będzie propozycją dla wszystkich tych melomanów, którzy poszukują nietypowych zestawień we współczesnej kameralistyce instrumentalnej. Altówka jawi się najczęściej jako element składowy większych zespołów kameralnych takich jak kwartety, kwintety czy sekstety i odgrywa raczej drugoplanową rolę, niekiedy tylko ukazując swoje bardziej wirtuozowskie możliwości. Niejako przełamaniem tej konwencji będzie cykl duetów, w którym obie partie instrumentalne altówek będą równorzędne, ukazujący też bardziej solistyczne możliwości instrumentów. Bazą do skomponowanych utworów będzie muzyka klasyczna XIX i XX wieku, jednak będą one oscylowały  wokół różnych gatunków. Utwory będą również zawierały elementy tradycyjnej, polskiej muzyki ludowej oraz współczesnej muzyki improwizowanej. Sama improwizacja będzie pełniła niekiedy bardzo ważną funkcję, co będzie ważnym czynnikiem, praktycznie niespotykanym w tak niecodziennym zestawieniu instrumentalnym. W utworach będą zastosowane różnorodne środki i techniki kompozytorsko-wykonawcze, co będzie stanowiło o wielobarwności tego projektu. Kompozycje mają w swej idei pokazać całą gamę możliwości brzmieniowych, jakie daje altówka. Ważnym aspektem będzie uzyskany nowy rodzaj brzmienia i barwy, jaki da zestawienie ze sobą dwóch tych samych instrumentów. Będzie to punkt wyjścia do stworzenia nowej konstrukcji, która może być inspirująca dla poszukujących nietypowych rozwiązań na gruncie małych zespołów instrumentalnych. Artyści „zabiorą” słuchaczy w wyjątkową muzyczną podróż pełną zaskakujących, stylistycznych niespodzianek, których puntem kulminacyjnym będzie melodyka i śpiewność.

LECH ANTONIO USZYŃSKI (ur. 04.07.1986 ) Charakterystyczny, ciepły dźwięk wydobywany z instrumentu oraz wrażliwość interpretacji to cechy gry, które sprawiają, że młody polski artysta Lech Antonio Uszyński jest jednym z najbardziej obiecujących altowiolistów swojego pokolenia. Jako solista i kameralista występował w tak wspaniałych salach koncertowych, jak Konzerthaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Herkulessaal w Monachium, Laeiszhalle w Hamburgu, Filharmonia w Szczecinie, Liederhalle w Stuttgarcie, Tonhalle w Zurychu, Victoria Hall w Genewie, Wigmore Hall w Londynie, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu oraz Kioi Hall w Tokio. Lech Antonio Uszyński jest również gościem prestiżowych festiwali, takich jak Schleswig-Holstein Musik Festival, Rheingau Musik Festival, Kissinger Sommer, Oslo Kammermusikfestival oraz Stradivari Festival w Cremonie. Współpracował z takimi wybitnymi artystami, jak Vilde Frang, Julian Rachlin, Antoine Tamestit, Lars Vogt, Ingolf Turban, Janusz Wawrowski, Mayuko Kamio, Maximilian Hornung, Soyoung Yoon, Yulianna Avdeeva, Anna Fedorova, Thomas Demenga, Danjulo Ishizaka oraz Dmitri Sitkovetsky. Lech Antonio Uszyński jest członkiem Stradivari-Quartett, z którym koncertuje na całym świecie. Jest zapraszany jako profesor gościnny na festiwale w Szwajcarii, Chinach, Austrii i Luksemburgu. W roku 2016 ukazała się płyta Stradivari-Quartett zawierająca Kwartety Pruskie Mozarta. W 2017 r. nakładem Sony Classical zostanie wydana płyta z kwartetami Schumanna. Również w tym roku zostanie opublikowana solowa płyta artysty, Progetto Gibson, która została nagrana w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Urodzony w 1986 r. Lech Antonio Uszyński ukończył studia w klasie prof. Any Chumachenco i prof. Zakhara Brona. W wieku 13 lat odkrył swoją miłość do altówki i w tym zakresie kształcił się pod okiem Rudolfa Barszaja i Michela Rouilly. Dzięki Fundacji Habisreutinger Lech Antonio Uszyński grał na altówce Antonio Stradivariusa o nazwie „Gibson” z 1734 r. Gra również na instrumencie H. Willemsa z roku 1690.

MICHAŁ ZABORSKI (ur. 16.06.1978 r. w Warszawie) altowiolista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Działalność w różnych obszarach, zarówno muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, pozwala mu na kreowanie swojego indywidualnego stylu dzięki czemu muzyk wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Artysta stale poszukuje nowych środków wyrazu eksplorując jednocześnie nieznane dotąd możliwości jakie daje altówka – dotąd śladowo wykorzystywana we współczesnym języku jazzowym. Próba definicji i umiejscowienia tego instrumentu w nowym kontekście jest jednym z bardziej interesujących przedsięwzięć na polskiej scenie muzycznej. Michał Zaborski jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Portschach (Austria), Międzynarodowego Konkursu Altówkowego w Bled (Słowenia). Jest członkiem zespołu Atom String Quartet, z którym zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz czterokrotnie sięgnął po nagrodę Fryderyk. Jako muzyk gościnny, wielokrotnie zapraszany do udziału w projektach jazzowych i etno co zaowocowało m.in. Złotą Płytą za album Moniki Borzym – ”Back To The Garden”, współpracą z Cezarym Konradem czy Kapelą ze Wsi Warszawa – płyta „Święto Słońca”. W latach 2008-2015 był członkiem Orkiestry Sinfonia Varsovia a obecnie pełni funkcję prowadzącego grupy altówek w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. Na gruncie muzyki klasycznej, jako kameralista współpracował z czołowymi, polskimi muzykami takimi jak: Stefan Kamasa, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran, Rafał Kwiatkowski, Robert Morawski, Kuba Jakowicz, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik. W kwietniu 2019 roku, nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia, ukazał się debiutancki, autorski album Michała Zaborskiego – „Feeling Earth”. Płyta zebrała wśród krytyków pozytywne recenzje i przynosi rzadkie zestawienie instrumentu jakim jest altówka z tradycyjną sekcją jazzową. To pierwsze tego typu połączenie w polskiej muzyce jazzowej. W 2020 roku formacja Michał Zaborski Quartet otrzymała nominacjęi do nagrody „Fryderyk” w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”.

 

Prawykonaniu będzie towarzyszył koncert : MICHAŁ ZABORSKI QUARTET

W drugiej części koncertu usłyszymy utwory z płyty „Feeling Earth” w wykonaniu Michał Zaborski Quartet. To projekt, w którym prezentowany jest autorski materiał Michała Zaborskiego, współtwórcy uznanego już na polskim i europejskim rynku muzycznym zespołu Atom String Quartet. Jego muzyka to intrygujące połączenie melodyjnego, europejskiego jazzu z domieszką szeroko pojętej muzyki etno. Rzadkie zestawienie instrumentu, jakim jest altówka z tradycyjną sekcją jazzową, przynosi nową i niezwykle ciekawą, muzyczną jakość. To pierwsze tego typu połączenie w polskiej muzyce jazzowej. Jest to tym bardziej wyczekiwane i interesujące wydarzenie muzyczne, że wszyscy artyści tworzący tę grupę należą do czołówki polskiej, jazzowej sceny muzycznej.

Skład zespołu:

 

Nikola Kołodziejczyk-fortepian

Robert Kubiszyn- kontrabas

Michał Bryndal- perkusja

Michał Zaborski- altówka

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status