Miejsca, natura, emocje…
Wystawa akwareli Joanny Winiarskiej
Akwarele to jedna z trudniejszych technik malarskich. Wodne, niekryjące farby wymagają niezwykłej precyzji, ponieważ praktycznie uniemożliwiają korektę podjętych zamysłów i wykonanych w ślad za nimi ruchów pędzla. W tym kontekście dzieła Joanny Winiarskiej zaskakują lekkością i doskonałością w oddaniu form, głębi przestrzeni, a niekiedy nawet lekko wyczuwalnej gęstości powietrza. Czasami artystce udaje się oddać rzeczy w malarstwie niezwykle trudne – świetlistość brzasku, żarzenie się wieczornego nieba czy rozproszenie kształtów i światła w mlecznej mgle. Wówczas jej prace przywodzą na myśl obrazy Williama Turnera.
Joanna Krystyna Winiarska była samoukiem. Urodziła się w 1941 r. w Warszawie, w rodzinie prawniczej. Z liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczała, wyniosła znajomość języka francuskiego oraz miłość do sztuki i kultury Francji. Była absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i niestety – niedoszłą studentką Akademii Sztuk Pięknych. Całe życie, gdziekolwiek mogła, gdy znajdowała chwilę wolnego czasu malowała akwarele, poznając tajniki warsztatu z podręczników malarstwa. Kochała pola, lasy, łąki i morze, i to właśnie natura jest podstawową tematyką jej prac. Malowała miejsca, w których dobrze się czuła – Dębki nad morzem z łąkami i szeroką, piaszczystą plażą oraz podwarszawskie lasy, w tym szczególnie Las Chojnowski, na skraju którego mieszkała przez 19 lat. Nie lubiła miasta z jego gwarem i gęstą zabudową. Lubiła przestrzeń. Mogła godzinami chodzić po plaży i patrzeć w morze. Choć była osobą emocjonalną, w jej akwarelach nie odbijają się skrajne i silne emocje, które nią targały. Znajdujemy w nich spokój i harmonię. Jej prace wystawiane są po raz pierwszy, ponieważ nigdy o ich prezentację nie zabiegała.
Zmarła w 2019 r. Jej wnuczka, Marysia Karnkowska, studiuje obecnie na III roku, na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, realizując tym samym niespełnione marzenie Babci.
Kuratorki wystawy: Edyta Markiewicz-Brzozowska i Hanna Kaniasta
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15 Konstancin-Jeziorna
Wystawa czynna od 12 grudnia do 8 stycznia 2023 r., od wtorku do niedzieli, od 11:00 do 18:00
Wstęp wolny
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status