Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia ogólnopolskiej akcji. Wezmą w niej udział również mieszkańcy Konstancina-Jeziorny.

Dramat Gabrieli Zapolskiej przeczytają przedstawiciele konstancińskiej Rady Seniorów oraz zaproszeni goście.

Zapraszamy do altany przy Hugonówce.

 

Sobota, 4 września, w godz. 11.00-12.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15 (Altana)

Wstęp wolny, reżim sanitarny

 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status