„Nie tylko trzepot rzęs”

Nie od dzisiaj wiadomo, że powiedzenie „słaba płeć” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Podczas najbliższego spotkania poznamy kobiety, bohaterki zaangażowane na przestrzeni wieków w ruchy niepodległościowe i walkę o wolność.  Panel dyskusyjny poświęcony kobietom, które pięknymi zgłoskami trwale zapisały się w historii Polski odbędzie się 18 czerwca o godz. 11.30 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie, obok Konstancińskiego Domu Kultury przy ul. Mostowej w ramach plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości”.

Sylwetki wybitnych bohaterek przedstawią historycy – prowadzący Witold Rawski oraz jego gość dr Wiktor Cygan. Spotkaniu będzie towarzyszył piknik historyczny, podczas którego Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” zaprezentuje umundurowanie, uzbrojenie oraz pojazdy wojskowe z minionych epok. To świetna okazja, by poczuć klimat minionych epok i dowiedzieć się więcej o codziennym życiu żołnierzy.

Podczas panelu poznamy nieustraszone bohaterki, przedstawicielki płci pięknej, które na równi z mężczyznami walczyły o wolność. Prześledzimy ich dokonania od czasów Emilii Platter po przedstawicielki „Solidarnosci”. Poznamy wspaniałe bohaterki Powstania Warszawskiego – żołnierki, sanitariuszki, łączniczki, minierki, peżetki, które walczyły o wolność Polski. Było ich około 7 tysięcy, co stanowiło prawie 30 procent wszystkich powstańców. Wśród nich były znane aktorki, pisarki, poetki i piosenkarki, których relacje świadczą o ich odwadze i poświęceniu.

Panel jest częścią cyklu historycznych spotkań towarzyszących interaktywnej, plenerowej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, którą można oglądać w konstancińskim Parku Zdrojowym do 30 czerwca. Wstęp wolny.

 

Uwaga! Spotkanie przeniesione z 15 czerwca z godz. 12.00.

 

18 czerwca, godz. 11.30

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15 – plener

wstęp wolny

 

 

 

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status