Oblicza Niepodległości

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak historia Polski wpływa na naszą teraźniejszość? Teraz masz okazję odkryć to podczas wyjątkowej, plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, która będzie dostępna od 11 maja do 30 czerwca 2024 r. w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie.

Instalacja „Oblicza Niepodległości” jest próbą nie tylko zmierzenia się z burzliwą historią Polski od XVIII do XX wieku, lecz także odpowiedzi na pytanie jak przeszłość naszego narodu wpływa na naszą teraźniejszość. Czym dla współczesnych Polaków jest dzisiaj Niepodległość w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności – od I rozbioru po współczesność. Instalacja składa się z ponad 200 różnorodnych brył z blachy lustrzanej, które tworzą wrażenie „przeglądania się rzeczywistości w lustrze historii”. Dzięki temu publiczność może nie tylko zwiedzać wystawę, lecz także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć. – Niepodległość to nie tylko wielkie święta i parady. Jest z nami na co dzień – to stan ducha, ciała i umysłu, przejawiający się w pracy, w domu i podczas wypoczynku – podkreśla Cezary Żegliński, autor instalacji. – Chciałbym skłonić publiczność do refleksji i do czynnego uczestnictwa we współtworzeniu wystawy. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądała walka o niepodległość Polski, „przejrzeć się w lustrze historii” i odpowiedzieć sobie na pytanie co właściwie znaczy być wolnym i niezależnym, jak my Polacy dziś rozumiemy patriotyzm i niepodległość – dodaje autor. W centralnym punkcie instalacji zaplanowano miejsce do swobodnego wyrażania poglądów, do spotkań i dyskusji.

Wystawie będą towarzyszyły spotkania z historykami przybliżające minione epoki i ich tło historyczne oraz spotkania z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”, która poprowadzi „żywe lekcje historii”, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje historyczne umundurowanie, broń oraz pojazdy wojskowe.
Uroczyste otwarcie wystawy „Oblicza Niepodległości” uświetnią piknik historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną oraz „Koncert Muzyki Polskiej” w wykonaniu znakomitych artystów.

11 maja – 30 czerwca 2024 r.

Otwarcie: 11 maja, godz. 12.00

Park Zdrojowy, Konstancin-Jeziorna

Plener obok Konstancińskiego Domu Kultury „Hugonówka”, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ – 11 maja, godz. 12.00
Podczas koncertu zabrzmią głównie utwory muzyki okresu polskiego romantyzmu. Publiczność usłyszy m.in. kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu ukraińsko-polskiej pianistki Emilii Bernackiej oraz jego piosenkę „Śliczny chłopiec”. Krakowska sopranistka Joanna Trafas i warszawski bas Karol Skwara zaśpiewają słynne pieśni i arie operowe Stanisława Moniuszki, m.in. „Prząśniczkę”, „Ten zegar stary”, „Starego kaprala” oraz „Dziada i babę”. Skrzypaczka Anna Hara-Pióro zagra popisowego Kujawiaka a-moll Henryka Wieniawskiego. Na koniec zaplanowano wspólne śpiewanie z publicznością pieśni polskich żołnierzy: „O mój rozmarynie”, „Białe róże” oraz „Hej, hej ułani”. Wstęp wolny.

PIKNIK HISTORYCZNY – 11 maja, godz. 12.00-16.00
Rekonstruktorzy z Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” zaprezentują historyczne umundurowanie, broń z różnych okresów walki o wolność oraz pojazdy wojskowe z minionych epok. Nie zabraknie również warsztatów oraz animacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wstęp wolny.

W trakcie trwania wystawy odbędą się panele dyskusyjne poświęcone tematyce pojęcia niepodległości wczoraj i dziś:
11 maja – „Oblicza niepodległości”
25 maja – „Niepoprawni marzyciele”
8 czerwca – „Bić się czy nie bić?”
15 czerwca – „Nie tylko trzepot rzęs”
22 czerwca – „Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość?”

Projekt: Cezary Żegliński
Opieka historyczna: Witold Rawski
Organizator: Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
Projekt współfinansowany przez Fundację PGE
Partnerzy: Gmina Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury, Uzdrowisko Konstancin, Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status