Spektakl Zemsta

Komedia Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej.

Zemsta – obok Ślubów panieńskich – najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się podstawą do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść zniszczyła.

Jak to w komedii bywa, tak i w Zemście nie mogło zabraknąć miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knuć tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina i apetycznej Podstoliny. Osobnym motywem jest zamek, gdzie dzieje się akcja komedii. Będąc współbohaterem dzieła, wpisuje się w motyw preromantycznej powieści gotyckiej, gdzie właśnie spór o zamek staje się sprężyną nadającą ruch postaciom. Geneza tego motywu sięga roku 1764, kiedy angielski pisarz Horacy Walpole wydaje Zamek w Otranto znany zapewne Fredrze. W analizach Zemsty zalicza się też Fredrę do kontynuatorów polskiego oświecenia, nie można jednak jednoznacznie (jak to często bywało) uznać go za naśladowcę Moliera. Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas dotyka i tak nas śmieszy. Styl ten jest najwyższą próbą komedii. I właśnie z tak zacnego tworzywa poetyckiego utkał Fredro sztukę, o której nie można zapomnieć. Warto dzięki wyjątkowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej przenieść się do zamku Kamieniec, by samemu przekonać się, dlaczego tak chętnie budujemy mury między nami i co się stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje pokój.

 

 

Reżyseria: Michał Chorosiński

Scenografia i kostiumy: Barbara Wesołowska-Kowalska

Muzyka: Marcin Pospieszalski

 

OBSADA:

Jarosław Gajewski – Cześnik Raptusiewicz

Karolina Piwosz/Monika Pawlicka/Maria Witkowska – Klara

Dariusz Kowalski – Rejent Milczek

Cezary Łukaszewicz/Tomasz Osica – Wacław

Joanna Kwiatkowska-Zduń – Podstolina

Łukasz Lewandowski – Papkin

Leszek Zduń – Dyndalski

Paweł Lipnicki – Śmigalski

Henryk Gołębiewski – Mularz

oraz muzycy

Jerzy Matysiak – klarnet

Łukasz Matusiak – fagot

Agata Wojciechowska – obój

Joanna Krajewska-Matusiak – flet

 

6 kwietnia, godz. 18.00

Konstanciński Dom Kultury, ul. Mostowa 15

Bilet I strefa – 100 zł, II strefa- 80 zł do kupienia w kasie KDK lub online KUP BILET

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status