Światło i kolor

ŚWIATŁO I KOLOR

MALARSKIE OPOWIEŚCI O LUDZIACH, MIEJSCACH I PRZEDMIOTACH

Wystawa prac Agnieszki Słodkowskiej

 

10 września – 6 października 2023 r.

Wernisaż wystawy 9 września, godz. 17.00

 

Dlaczego taki tytuł wystawy? Wystarczy przyjrzeć się obrazom; każdy z nich kryje w sobie jakąś historię. Maluję rzeczy, widoki i ludzi, wszystko to, co nie jest mi obojętne.

Od zawsze fascynowały mnie obrazy mistrzów epok minionych – genialne dzieła malarskie, ich wrażliwość i perfekcyjne rzemiosło. Umiejętność widzenia koloru w naturze, biegłość mieszania farb i odtwarzania kolorów na palecie to wynik wieloletniej nauki i obserwacji. Nie mniej ważną umiejętnością jest odnajdywanie relacji barwnych pomiędzy „bohaterami” obrazu. Świadomość różnic w nasyceniu koloru, w temperaturze barwy, koncentracja i intensywność tego co w świetle, chłodna tonacja tego co w cieniu, niewyraźne kontury tego co w oddali. W hołdzie starym mistrzom, a także z szacunku dla odbiorcy staram się tworzyć obrazy pełne piękna i harmonii.

Także wspomnienie można ubrać w światło i kolor. To dzięki obrazom pewne zdarzenia powracają i stają się niemal namacalne. To także dzięki obrazom możemy pielęgnować w sercu wspomnienia, przywracać utracone chwile, miejsca i osoby. I to wszystko za sprawą jednego widoku, jednego obrazu. 

Droga malarstwa tradycyjnego jaką obrałam, nie jest drogą łatwą. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wiele konkurencyjnych nowoczesnych technik i technologii  XXI wieku. Całe szczęście nadal wiele osób potrafi docenić fakt, że oryginalny obraz malowany w technice tradycyjnej jest rzeczą unikatową i niepowtarzalną.

 

Agnieszka Słodkowska

 

Głównym tematem obrazów Agnieszki Słodkowskiej jest pejzaż oraz człowiek i jego przestrzeń. Artystka z równą swobodą portretuje naturę, jak i industrialne widoki miasta. Na wystawie możemy zobaczyć kadry z podróży po Japonii, Norwegii, Francji, jak i po rodzimej Polsce. Artystka swobodnie kadruje rzeczywistość, świetny warsztat pozwala jej na mierzenie się ze skomplikowanymi kompozycjami, niuansami światła i koloru.  Zwiedzając ekspozycję, znajdziemy zarówno tradycyjne układy kompozycyjne, jak i oryginalne, nieoczywiste kadrowania. Majestatyczny pejzaż koresponduje ze sportretowaną chwilą z życia miasta, śniadaniem na trawie japońskich pracowników biurowych,  autoportretem przy przydrożnym stole podczas nadmorskich podróży samochodem. 

Aleksander Ryszka

kurator wystawy

 

Agnieszka Słodkowska

W latach 1996-2001 studiowała na Wydziale Artystycznym w Częstochowie. Dyplom z rysunku artystycznego obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. 

Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Tajwan, Hiszpania, Ukraina, Francja, Japonia, Słowacja). Na swoim koncie ma 33 wystawy indywidualne w Polsce. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Słowacji, Norwegii i we Włoszech. 

Tematami jej obrazów są: pejzaż, pejzaż miejski, portret, sceny rodzajowe, martwa natura, malarstwo religijne. Do najbardziej znanych cykli malarskich autorki należą: „Polskie klimaty”, „Francuski temat” i „Japanorama”.

www.slodkowska.pl

 

10 września – 6 października 2023 r

Wernisaż wystawy 9 września, godz. 17.00

Wstęp wolny

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status