Święto Wody

Zapraszamy na 2. edycję Święta Wody w Konstancinie!

Woda ma moc tworzenia. Kształtuje i zmienia krajobraz. Łączy, choć też dzieli. Daje życie ale też je zabiera. Ma pamięć, która zapisana jest w krajobrazie. Urzecze, kraina w której leży Konstancin-Jeziorna zostało ukształtowane przez wodę. Od wieków żyjemy z tym krajobrazem, zmienialiśmy i zmieniamy go na ludzką modłę. Ujarzmiliśmy Wisłę odcinając jej starorzecza i ograniczając rzekę wałami. Przebudowaliśmy Jeziorkę, Wilanówkę i Wierzbną/Małą. Wyznaczamy granice.. Tworzymy plany zagospodarowania. Betonujemy, przegradzamy, osuszamy. Co na to woda? Co na to krajobraz? Co na to Kraina?
Kraina nie uznaje ludzkich granic. Krainę wyznaczają koryta rzek, wydmy, linie śródpolnych zadrzewień, podmokłe łąki, torfowiska – i człowiek jako jej część. “Na tym polega Kraina – na czułym styku ludzkiego z nieludzkim. Jakby ktoś dłonią pogładził pejzaż.” Tak o Krainie pisze jeden z gości tegorocznego Święta Wody – Filip Springer. Z okazji wydania jego najnowszej książki “Mein Gott, jak pięknie” porozmawia z nim Ewa Pluta. Z kolei z Ewą o jej książce “Rubież” i o czuciu krajobrazu porozmawia Daniel Petryczkiewicz. Posłuchamy także o historii o tożsamości Urzecza z ust niesamowitego gawędziarza – Piotra Rytki. Z kolei Małgosia Owczarska poprowadzi nas przez meandry myślenia o wodzie i rzekach i o tym jak kształtują one naszą świadomość. Na koniec – w czasie koncertu, wsłuchamy się w dźwięki rzek, które przywiezie do nas Michał Zygmunt, który miejmy nadzieję szczęśliwie zakończy swój rejs drewnianą pychówką z Bugu do ujścia Odry. Oprócz spotkań autorskich czekają na was także: spacer przyrodniczy z poetą i ornitologiem Michałem Książkiem oraz warsztaty z bobrowania dla dzieciaków i rodziców z Joanną Kowalczyk-Bednarczyk oraz Stowarzyszeniem Nasz Bóbr.
Za nami kolejny rekordowo ciepły rok, brak zimy, susza. Największe rzeki Europy wysychają. Umiera Odra z powodu kopalnianego zasolenia, wysokich temperatur i w konsekwencji zakwitu złotej algi. Dlatego temat wody powinien być najwyższym priorytetem. Szczególnie w naszej – niezbyt zasobnej w wodę gminie. Z tego powodu powstało Święto Wody – aby stworzyć przestrzeń, gdzie możemy w twórczy sposób rozmawiać, doświadczać, uczyć się, inspirować i prowadzić dialog na najważniejsze tematy. Zapraszamy!

Zadanie wsparte finansowo z budżetu gminy Konstancin-Jeziorna.
Wydarzenie zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

Więcej informacji na stronie: https://naszkonstancin.pl/swieto-wody/.

29 kwietnia, godz. 7:00 – 22:00

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mieszkańców Konstancina-Jeziorny „Nasz Konstancin”,

Partner: Konstanciński Dom Kultury Hugonówka

Patronat medialny: Magazyn Pismo i Krytyka Polityczna

Towarzyszą i wspierają: Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Podcast Zdrowa Rzeka, Centrum Ochrony Mokradeł, Pamiętajmy o mokradłach, Ekowyborca

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status