Święto Wody
Wydarzenie zainspirowane jest nurtem rzeki Małej. Narodziło się z wędrówek jej brzegiem, z poznawania jej bagien i rozlewisk, z obserwacji jej zniszczenia i odrodzenia, z podglądania powracających bobrów oraz ze wspomnień ludzi, którzy dawniej pływali albo łowili w Małej ryby.
Razem z zaprzyjaźnionymi twórczyniami i twórcami chcemy sięgnąć do poezji, pisarstwa, fotografii i inspiracji aktywistycznych aby zaprosić Was do namysłu nad naszą relacją z rzekami i ich ekosystemami oraz do wspólnego działania dla lepszej przyszłości – zasobnej w wodę i pełną biologicznej różnorodności.
PROGRAM ŚWIĘTA WODY:
11.00 – 11:15 Otwarcie spotkania – polana nad Jeziorką przy Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
11.15 – 12.30 – „Mały bobrowniczy” warsztaty dla dzieci i spotkanie z Joanną Kowalczyk – Bednarczyk inspirowane książką „Mały Bóbr”
12:30- 14:00 – spacer przyrodniczo-edukacyjny po starorzeczu Jeziorki – Roman Głodowski – Stowarzyszenie NASZ BÓBR
15:00 – rozpoczęcie części pokazowej i spotkań autorskich – sala multimedialna w Konstancińskim Domu Kultury Hugonówka
15:00 – 16:00 – „Mała. Ukryty skarb Konstancina” – spotkanie i pokaz fotografii Daniela Petryczkiewicza z udziałem Magdaleny Siemaszko z Centrum Ochrony Mokradeł CMOK
16.00 – 18:00 „Jak zostać Siostrą Rzeką” – spotkanie autorskie z Cecylią Malik oraz pokaz filmu „Siostry Rzeki”
18.00 – 19:30 „Bobry wieczór w Konstancinie” – spotkanie autorskie z Adamem Robińskim
19.30 – 21:00 „Czytanie Wody: Wisła” – spotkanie autorskie i fotograficzne z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim
Do refleksji i rozmowy zaprosiliśmy:
Magdalenę Siemaszko – działaczkę społeczną i badaczkę, biolożkę i antropolożkę, koordynatorkę projektu „Pamiętajmy o Mokradłach” w Centrum Ochrony Mokradeł (CMoK).
Joannę Kowalczyk-Bednarczyk – pisarkę, biegaczkę i blogerkę (bieganizm.pl), autorkę książki dla dzieci „Mały bóbr”.
Cecylię Malik & Siostry Rzeki – twórczynie, aktywistki i performerki, autorki głośnych aktywistycznych performance jak „Matki Polki na wyrębie” czy „Warkocze Białki” oraz filmu „Siostry rzeki”.
Małgorzatę Lebdę – poetkę, naukowczynię, ultramaratonkę, która w 2021 roku w ramach projektu „Czytanie wody: Wisła”, przebiegła ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia.
Rafała Siderskiego – twórcę wizualnego, fotografa, który był partnerem Małgosi w przygodzie wzdłuż Wisły.
Adama Robińskiego – pisarza, felietonistę, krajoznawcę, autora książek: „Hajstry”, „Kiczery” i najnowszej – „Palace na wodzie. Historia polskich bobrów”.
Romana Głodowskiego – obrońcę bobrów i przyrody, aktywistę, prezesa Stowarzyszenia Nasz Bóbr.
Wszystkich nas połączyła w pewnym momencie rzeka Mała i odtwarzanie jej tożsamości – dlatego patronuje nam Stara Wierzba z Rozlewiska, narratorka, strażniczka i symbol rzeki Małej. Plakat wydarzenia zaprojektowała Agnieszkę Soboń (The Rewilders).
Odtwarzanie tożsamości rzeki Małej nie miałoby miejsca bez Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera oraz Magazynu Pismo. Szkoła wywróciła sposób myślenia o więcej-niż-ludzkiej przyrodzie i relacji z nią, zaś na łamach Magazynu Pismo opisana została pierwszy raz historia destrukcji rzeki. Od tego zaczęło się formowanie społeczności wokół Małej i Rozlewiska i walka o ich renaturyzację. Słowa, literatura i poezja mają prawdziwą moc – zmieniają rzeczywistość! Magazyn Pismo jest partnerem medialnym wydarzenia.
29 maja, godz. 13.00 – 21.00
Konstanciński Dom Kultury Hugonówka
ul. Mostowa 15.
Organizatorzy: Daniel Petryczkiewicz oraz Konstanciński Dom Kultury
Partnerzy wydarzenia: Magazyn Pismo, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Centrum Ochrony Mokradeł, Stowarzyszenie Nasz Konstancin
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status