Tubis Trio

Docenione przez krytyków trio jazzowe tworzą od 2008 roku Maciej Tubis (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas) oraz Przemek Pacan (perkusja). Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Jak mówi pianista Maciej Tubis: „Słowo jazz zbyt ogranicza i szufladkuje.” W ten sposób powstają utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami. Klasycyzujące polifonie przechodzą w rockowe ostinata. Trio czerpie inspiracje z szeroko pojętej muzyki, czasami sięgając nawet po tematy muzyki pop, ale przerobione z największym kunsztem artystycznym. W ten sposób nawiązując do zespołów takich jak The Bad Plus czy E.S.T. Tubis Trio zaskakuje publiczność świeżością, z jaką podchodzi do każdego koncertu. Zawsze dając 100% ekspresji, która jest najważniejsza w tym zespole i którą publiczność zawsze w pełni od muzyków odbiera. Cytując jednego ze słuchaczy „Podobało mi się! Ale to chyba nie był jazz? Bo ja jazzu to nie lubię!”. Trio wydało płytę „Live In Luxembourg”, która w 2009 roku została wybrana jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie według brytyjskiego magazynu Jazzwise.

 

31 lipca, godz. 19.00

Konstanciński Dom Kultury Hugonowka, ul. Mostowa 15 (ALTANA)

Wstęp wolny, reżim sanitarny

 

Maciej Tubis – pianista, łodzianin z urodzenia (7 lipca 1983 r.)

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie fortepianu profesor Beaty Cywińskiej. Obecnie jest wykładowcą tejże uczelni w dziedzinie improwizacji (w katedrach fortepianu, edukacji artystycznej, teorii) oraz wydziału jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Za swoje najważniejsze osiągnięcia uznaje wyróżnienie przez Stuarta Nicholsona dla brytyjskiego magazynu Jazzwise oraz nowojorskiego Village Voice płyty Live In Luxembourg na najlepszą płytę jazzową (2009) na świecie; zdobycie II nagrody na Konkursie Pianistów Jazzowych (2004), wyróżnienie przyznane przez TVP2 w programie Dolina Kreatywna za kompozycję Spełnienie (2006), nagrodę specjalną na Konkursie Pianistów Rozrywkowych radiowej Trójki (2007); Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla najlepszego łódzkiego Jazzmana podczas gali Grand Prix Jazz Melomani w Teatrze Wielkim (2008 oraz 2018) oraz nominacji jako Nadzieja Roku (2011). Koncertował na wielu festiwalach w całym kraju i zagranicą oraz na żywo w studio im. A. Osieckiej w radiowej Trójce podczas gali Talenty Trójki (2010), w Polskim Radio Łódź (2010), a jego utwory puszczane były oprócz polskich radiostacji także w brytyjskim Jazz FM przez Mike’a Chadwicka. Na arenie międzynarodowej występował w Robert Krieps Hall w Luksemburgu w 2008 roku, a także w salach koncertowych w Brukseli, Sztokholmie i Moskwie. W maju 2012 reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Jazzowym w Atenach oraz Prevezie.

Paweł Puszczało – kontrabasista ur. 16 sierpnia 1983 w Olsztynie

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu mgr. Macieja Garbowskiego. W chwili obecnej jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Zdobył następujące nagrody: „XXXV Klucz do kariery”(2009), Grand Prix na XI (2008) i XIII (2011) Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, II miejsce z zespołem „Sporysz Polska” na festiwalu „Nowa Tradycja”(2011), II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki jazzowej i Rozrywkowej w Elblągu (2004).

Współpracował z wieloma artystami m.in.: Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Marc Bernstein, Ronnie Cuber, Artur Dutkiewicz, Maciej Strzelczyk, Janusz Skowron, Kuba Badach, Grzegorz Grzyb, Piotr Cieślikowski, Monika Borzym, Marek Dyjak, Janusz Szrom, Zygmunt Kukla, Dino Massa, Magda Umer.
Jako solista wystąpił w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmów: „Piksele”, „Burning Bush” („Płonący Krzew” Agnieszki Holland), „Dom Na Końcu Drogi”, „Kai Apkabinsiu Tave”.
Jest uczestnikiem wielu festiwali zarówno w kraju jak i za granicą .Występował m.in.: we Włoszech, Francji, Niemczech, Finlandii, Gruzji, Armenii, Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Rosji, Hiszpanii, Ukrainie, Słowacji i Austrii.

W dorobku artystycznym posiada również nagrania płyt cd: Zbigniew Namysłowski „Polsih Jazz Yes”, Shannon – „Celtification”, Marcin Styczeń – „Zbieg”, Marek Dyjak – „Teraz”, Przemysław Florczak „Image of My Personality”, Jazz City Choir – „Jazz City Choir”, Andrzej Antolak „Ewi”, Marek Sośnicki Tamerlane „Litle Things”, Sławek Uniatowski „Metamorphosies”. Jest zdobywcą złotej płyty za album „Albo inaczej”.

Przemysław Pacan – perkusista jazzowy urodzony w 1980 w Zawierciu

Zdobył Trzecią Nagrodę na festiwalu Jazz Juniors ’97 oraz wyróżnienia na JJ ’98 wraz z zespołem KaPeLa. Od tego czasu współpracuje z gitarzystą Januszem Yaniną Iwańskim, czego owocem są dwie płyty („2001” Selles Records oraz „The searchers for something” Gowi Records) oraz szereg koncertów w kraju i zagranicą…
Brał udział w projekcie Andrzeja Smolika i Tomasza Stańki – Peyotl, oraz w zespole June. Poza tym współpracował z takimi muzykami jak: Mateusz Pospieszalski, Andrzej Przybielski, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Wojciech Konikiewicz, zespołami: Krzak (nowy skład z Krzysztofem Ścierańskim), Deus Meus, Habakuk. Przy okazji koncertów telewizyjnych produkowanych przez Marcina Pospieszalskiego współpracował z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Ryszard Rynkowski.
Ważniejsze festiwale: Warsaw Summer Jazz Days ’99 Poznań Jazz Fair ‘99, Wawel Jazz Festiwal z gościnnym udziałem Tomasza Stańki, Euro Jazz Festiwal 2007 w Atenach, Euro Jazz Preveza 2007 (Grecja), Free Jazz Festival 2006 w Pradze, Euro Jazz Festival 2007 w Mexico City, Jazztival 2007 Morelia (Meksyk), Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina w Paryżu 2004.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status