Spotkanie z reżyserem oraz pokaz jego filmów.
Zobaczymy sześć filmów: „Czerwone i czarne”, „Oczekiwanie”, „Koń”, „Pożar”, „SIGNUM”, „Portret konia”, o łącznym czasie projekcji około 60 minut. Ponadto w czasie rozmowy reżyser zapozna widzów z warsztatem filmowym na podstawie kilku fotosów i kamieni z rysunkami wzorowanymi na malarstwie jaskiniowym.
WITOLD GIERSZ reżyser, scenarzysta, scenograf, animator zaliczany do tzw. Polskiej Szkoły Animacji. Urodził się 26 lutego 1927 r. w Poraju k. Częstochowy. Studia – PWSFTv iT w Łodzi, wydział reżyserii.
W latach 1950 – 1956 pracował w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, 1956 -1985r. w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, którego był współzałożycielem. Wyszkolił wielu reżyserów i animatorów jako główny reżyser i kierownik rady artystycznej.
W latach 1985-1992 – w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu jako główny reżyser i kierownik artystyczny.
Zrealizował 60. filmów krótkometrażowych animowanych, za które otrzymał około 100. nagród i wyróżnień na festiwalach m.in. w Cannes, Oberhausen, Londynie, Paryżu, Pradze, Aleksandrii, Cork, Lipsku, Krakowie, Moskwie, Melbourne, Mamai, Necochea, Honolulu, San Francisco, Poznaniu, Sofii, Wiedniu, Teheranie, Rio de Janeiro.
Jest autorem malarskiej techniki animacji.
Wystawy grafiki filmowej i retrospekcje: Sztokholm, Moskwa, Kraków, Gijon, Warna, Sofia, Nowy Jork, Warszawa, Poznań, Paryż, Wiedeń, Wrocław, Lubljana, Legnica, Johannesburg, Dublin, Rimini, Sydney, Bratysława, AbanoTerme, Gdynia, Drezno.
Odznaczenia: Złoty Medal Gloria Artis (2008), Krzyże: Komandorski (2001), Oficerski (1984) i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975). Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001), Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1979, 1981), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za twórczość artystyczną (1971).
Był wieloletnim członkiem Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży, członek Polskiego Związku Artystów Plastyków i ZAIKSu.
12 listopada, godz. 17.00
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, wstęp wolny