Wirtualne Muzeum Konstancina

Fotograf Henryk Poddębski

Henryk Poddębski (1890-1945) jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej przedwojennej fotografii dokumentalnej. Swoją przygodę z aparatem rozpoczął w 1912 roku, jako członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Do wybuchu II wojny światowej dokumentował pejzaż i życie codzienne Polski.

W 1917 roku Henryk Poddębski ożenił się ze Stanisławą Mrozowską, córką Stanisława Mrozowskiego, warszawskiego lekarza, a jednocześnie obywatela Skolimowa i właściciela tutejszej willi Sapieżanka. Wówczas tematem jego fotografii stały się również Konstancin, Skolimów i ich okolice. Spuścizna fotografa, licząca ponad 22 000 zdjęć, cudem ocalała podczas wojny w mieszkaniu na warszawskim Powiślu. Przechowywana jest głównie w zbiorach Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Część fotografii, dotyczących Skolimowa i Konstancina, znajduje się w zbiorach Konstancińskiego Domu Kultury. Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Kukiełą, wnukiem fotografa oraz opiekunem i propagatorem jego artystycznego dorobku.

 

19 lutego, godz. 17.00

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, ul. Mostowa 15

Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00

Reżim sanitarny, liczba miejsc ograniczona

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status