Wirtualne Muzeum Konstancina

Marychna i jej mieszkańcy

Historia konstancińskiej willi Marychna została po raz pierwszy opisana przez prof. Krystynę Cedro-Ceremużyńską i opublikowana na stronie Wirtualne Muzeum Konstancina w 2013 r. Już wtedy wzbudzała zainteresowanie bogactwem swoich dziejów kształtowanych przez kilku kolejnych właścicieli: Rozmanitów – rodzinę przemysłowców ze Śląska, którzy ją w latach 1906-1912 zbudowali; hrabiów Łubieńskich, którzy mieszkali w niej do 1930 r. i wreszcie państwa Lorskich, a właściwie Goldbergów – przemysłowców żydowskiego pochodzenia, w rękach których pozostała do 1942 r.

W ciągu 10 lat od momentu powstania artykułu nieoczekiwanie odnaleźli się potomkowie niektórych przedwojennych mieszkańców willi, wzbogacając w sposób niezrównany wiedzę o jej historii a tym samym o historii przedwojennego Konstancina.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Krystyną Cedro-Ceremużyńską, która opowie o odkryciach dotyczących Marychny i jej mieszkańców.

Czwartek, 11 maja 2023 r., godz. 18.00

KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status