Wystawa malarstwa Marcina Hugo-Badera

Marcin Hugo-Bader

„Barwy zawieszonego kalendarza”

13 czerwca – 12 września 2021 roku

Marcin Hugo-Bader, artysta malarz, rzeźbiarz, rysownik, litograf i społecznik, zaprezentuje w „Hugonówce” ponad 40 obrazów i rzeźb, w tym najnowszy cykl „Zawieszone kalendarze”, namalowany specjalnie na wystawę w Hugonówce. Zwiedzających wita obraz otwierający ten cykl „miesiąc – I” a w centralnej części wystawy cztery rzeźby cyklu „Moja rodzina”

Jak pisze kurator wystawy Artur Winiarski:

Twórczość Marcina Hugo-Badera niemalże zawsze inspirowana była naturą. Punktem wyjścia jego œuvre stał się krajobraz – ten rodzimy, Mazowsza, a także ten inny – dopiero poznawany.

Artysta ma zaskakującą zdolność operowania różnymi sposobami patrzenia na świat i przetwarzania go w malarskiej materii. Z jednej strony demonstruje impresyjne postrzeganie aury, z drugiej zaś potrafi konstruować pejzaż i narzucać nań swoje uczucia i emocje – w tym przypadku są to wariacje na temat przechowywanego w pamięci krajobrazu. Jego spojrzenie na świat jest jednak niezmiennie świeże, pełne nieustannego zadziwienia i afirmacji natury.

W swoich pracach często sięga po zminimalizowane, ale jakże ekspresywne środki: syntetyczna forma i czysty kolor. Linie horyzontu i podziały perspektywiczne w obrazie pełnią rolę matrycy, na której zawieszone plamy barwne zaczynają odgrywać rolę pierwszoplanową i wprowadzają widza w świat kontemplacji natury.

W cyklu „Zawieszone kalendarze” Hugo-Bader odnosi się do rytmu naszych działań wobec trwania natury. Tej potężnej natury, która swą moc manifestuje nawet w niewidzialnych gołym okiem drobnoustrojach i na zasadzie efektu motyla uruchamia rzeczy nieprzewidywalne, niszcząc nasze plany i zawieszając nasze kalendarze. Zasadnym staje się tu pytanie: Jak pracuje artysta, któremu ograniczono kontakt z naturą, będącą źródłem jego inspiracji? Otóż, sięga do rezerwuarów pamięci: do miejsc i do wrażeń, rozwijając przy tym grę form i kolorów we wnętrzu pracowni.

                                                                                     Artur Winiarski

 

Marcin Hugo-Bader, rocznik 1976. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia malarskie w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego ukończył z wyróżnieniem i aneksował dyplom w zakresie rzeźby i litografii. Zrealizował wiele wystaw w Polsce i za granicą. Był laureatem konkursu „Grafika Warszawska” Związku Polskich Artystów Plastyków.

Bardzo mocno związany z Mazowszem. Od dwunastu lat prowadzi jako dyrektor artystyczny autorski projekt „Okno sztuki” w Sochaczewie. Swój talent realizuje również jako społecznik i edukator.

Kuratorzy wystawy: Edyta Markiewicz-Brzozowska i Artur Winiarski.

Wystawa będzie czynna od 13 czerwca do 12 września, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-18.00. 

KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna

Wstęp wolny, reżim sanitarny

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status