XIV Festiwal Otwarte Ogrody

Wraz z Gminą Konstancin-Jeziorna oraz Towarzystwem Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego serdecznie zapraszamy Mieszkańców oraz Gości na XIV Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna.

Zachęcamy do zapoznania się z programem dwudniowego wydarzenia

 

SOBOTA 11.09

10.00 Villa la Fleur – Muzeum École de Paris (ul. Szpitalna 14) Park rzeźb (do godz. 17.00)

Muzeum Villa la Fleur po raz pierwszy udostępnia zwiedzającym park rzeźb. Jest to zaprojektowana na nowo przestrzeń łącząca dwa budynki muzealne. Zwiedzający będą mogli podziwiać relację między architekturą budynków muzealnych, bujną zielenią i rzeźbą plenerową. Zaprezentowane zostaną rzeźby znakomitych polskich twórców: Xawerego Dunikowskiego, Bolesława Biegasa, Lamberta Ruckiego i Romana Olszowskiego. Ekspozycję dopełniają rzeźby art déco uznanych zagranicznych mistrzów: Ossipa Zadkine’a, braci Jana i Joëla Martel, Fernanda Parpana oraz Józsefa Csákyego. Uwaga! Ze względu na prace remontowe i zmiany aranżacji ekspozycji, udostępniamy jedynie ogród między budynkami. Same wystawy pozostają niedostępne.

10.00 Park Zdrojowy (obok amfiteatru) Ogród harcerski (do godz. 16.00)

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Uroczysko Konstancin zaprasza do ogrodu harcerskiego. Na naszych gości będą czekały przygody w specjalnie zbudowanym obozie. Będą pokazy pionierki – piłowanie, kopanie i wbijanie gwoździ, wiązanie lin i węzłów, gra terenowa, zabawy, piosenki i pląsy dla najmłodszych, trochę starszych i nastolatków oraz mnóstwo innych harcerskich i zuchowych atrakcji. A dorośli będą mieli okazję, by powspominać swoje harcerskie czasy. Z przyjemnością ugościmy całe rodziny, każdy będzie dobrze się bawił w harcerskim ogrodzie-obozie. Czuwaj!

 

Punkt Informacji Turystycznej (willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)

 

10.00 Wycieczka rowerowa – Na ornitologicznym szlaku (zapisy – 22 484 24 41)

12.00 Oficjalne otwarcie XIV Festiwalu Otwarte Ogrody

12.05 Spacerkiem po dawnym Konstancinie – wykład Tadeusza Władysława Świątka

To będzie niezwykła podróż w czasie do lat świetności Konstancina. O tym podwarszawskim letnisku, a także o ludziach, którzy w nim mieszkali i tworzyli, opowie Tadeusz Władysław Świątek – pisarz, publicysta, varsavianista, autor książek – m.in. „Konstancin. Śladami ludzi i zabytków”, znawca rodów pochodzenia niemieckiego i posesjonatów konstancińskich, Członek Honorowy Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego.

12.45 „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII w. do 1941 r.” – spotkanie autorskie z Pawłem Komosą, Witoldem Rawskim i Adamem Zyszczykiem

13.30 Mały Teatr Ilustracji: Ptasie opowieści – spektakl i warsztaty dla dzieci

Mały Teatr Ilustracji zaprasza na niezwykły spektakl kamishibai (teatrzyk obrazkowy), okraszony pięknymi ilustracjami i muzyką na żywo. Za pomocą barwnych ilustracji i zajmujących opowieści aktorzy zabiorą Was w baśniowy świat ptasich opowieści. Znakomitą zabawę wszystkim pokoleniom zapewnią znane i lubiane wiersze „Ptasie radio” i „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima oraz „Czapla, ryby i rak” Ignacego Krasickiego. Na dzieci czekają także warsztaty artystyczne, podczas których wykonają ptaszki z tektury, a następnie je ozdobią – farbami, flamastrami, papierem samoprzylepnym i kolorowymi piórkami.

14.00 Wycieczka piesza – Artyści dawnego Konstancina (zapisy – 22 484 24 41)

15.00 Koncert smyczkowy kwartetu AMOK

Zapraszamy na prawdziwą ucztę dla fanów muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej – kameralny koncert kwartetu AMOK. W malowniczej scenerii willi Kamilin usłyszymy Eine kleine Nachtmusik Mozarta, Walc a-moll Chopina, część II Zimy Vivaldiego oraz lubiane Besame mucho, How deep is your love, Over the rainbow czy What a wonderful world. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby na żywo usłyszeć skrzypce,
altówkę i wiolonczelę. Kwartet AMOK to zespół złożony z czterech twórczych kobiet: Karoliny Sienkiewicz, Oliwii Orzechowskiej-Gidzińskiej, Marii Sochoń-Błaszczyk i Justyny Osieckiej-Pieron.

 

 

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny (ul. Żeromskiego 4)

16.30 Ogród literacki u Stefana Żeromskiego – wspominają: prof. Alina Kowalczykowa, dr Czesława Gasik, Teresa Herse-Górska i Anna Ożarek

Występ uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Konstancinie-Jeziornie

W 2021 r. mija 20 lat od śmierci Moniki Żeromskiej, córki wybitnego pisarza Stefana Żeromskiego. Z Konstancinem związana była na stałe od 1920 r., gdy w wieku 7 lat zamieszkała z rodzicami w willi Świt, aż do 2001 r., gdy zmarła. To jej życzeniem było utworzenie w rodzinnym domu muzeum poświęconego pamięci ojca, działającego obecnie pod nazwą Dom – Gminne Muzeum Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny. Powyższa rocznica stanowi dobrą okazję do przybliżenia szerokiej publiczności sylwetki artystki malarki i historyka sztuki. Zapraszamy na spotkanie z osobami pamiętającymi Monikę Żeromską: prof. Aliną Kowalczykową, dr Czesławą Gasik, Teresą Herse-Górską i Anną Ożarek, które podzielą się wspomnieniami o tej nieprzeciętnej osobowości. W te opowieści będą wplecione fragmenty wywiadów telewizyjnych udzielanych przez Monikę Żeromską. I najważniejsze – usłyszą Państwo głos samego Stefana Żeromskiego. W ogrodzie willi Świt wystąpią także uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Konstancinie-Jeziornie.

 

NIEDZIELA 12.09

Punkt Informacji Turystycznej (willa Kamilin, ul. Piłsudskiego 42)

 

10.00 Wycieczka rowerowa – Obszary chronione i rezerwaty przyrody (zapisy – 22 484 24 41)

12.00 Wycieczka piesza – Szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów (zapisy – 22 484 24 41)

12:00 Park Zdrojowy (okolice KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15) i skarpa przy Łąkach Oborskich Lotniczy Piknik Historyczny (do godz. 17.00)

Główną atrakcją Lotniczego Pikniku Historycznego będą widowiskowe przeloty zabytkowych statków powietrznych nad Parkiem Zdrojowym oraz nad Łąkami Oborskimi. Na konstancińskim niebie będzie można obserwować samoloty Harvard, Tiger Moth i DHC-1 Chipmunk. Przeloty będą komentowane przez moderatora. Dla amatorów podniebnych fotografii przy ul. Literatów zostanie wyznaczone specjalne miejsce, gdzie będzie można zrobić zdjęcia samolotów. W altanie przy willi Hugonówka odbędzie się spotkanie z jednym z pilotów, kapitanem Jackiem Mainką, który opowie o swojej pasji, o zabytkowych maszynach, które kolekcjonuje oraz o pracy jako pilot rejsowy. W programie znajdą się ponadto pokazy grupy rekonstruktorskiej w strojach lotniczych z lat 1918–1945 oraz warsztaty lotnicze dla dzieci. Piknikowi będzie towarzyszyła również plenerowa wystawa prezentująca niezwykłą i mało znaną historię lotniczą Konstancina-Jeziorny oraz sąsiednich miejscowości.

11.00 Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny (ul. Żeromskiego 4) Zwiedzanie Domu Stefana Żeromskiego (do godz. 18.00)

16.00 Pasaż Henryka Sienkiewicza (al. Miłośników Konstancina) Uroczystość nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi przy alei Miłośników Konstancina – w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci Profesora

Twórca Stołecznego Centrum Rehabilitacji i polskiej szkoły rehabilitacji, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia oraz inicjator sportu niepełnosprawnych i włączenia Polski do igrzysk paraolimpijskich ma swoje miejsce w Konstancinie-Jeziornie. Zapraszamy na uroczystość nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi pomiędzy al. Miłośników Konstancina a ul. Henryka Sienkiewicza. Konstancin to nie tylko Wacław Gąsiorowski i Stefan Żeromski. Działalność prof. Mariana Weissa w okresie powojennym rozsławiła nazwę naszego miasta na świecie. Dzięki jego staraniom zabezpieczono odwiert solanki w Parku Zdrojowym. W 1975 r. wywalczył, po połączeniu administracyjnym Skolimowa z Jeziorną, pozostawienie nazwy dwuczłonowej z Konstancinem na początku. Z jego inicjatywy, na mocy porozumienia z Warszawą, utworzono pierwszą linię podmiejską nr 210, służącą pacjentom i ich rodzinom jako dojazd do szpitala. Prof. Marian Weiss zostanie upamiętniony w 100. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci na wniosek Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego.

 

 Wystawy (sobota i niedziela)

Park Zdrojowy (przy KDK Hugonówka): Konstancin i ludzie pióra

Konstancin od początku swego istnienia był miejscem przyciągającym poetów, pisarzy, publicystów, dziennikarzy, tłumaczy, a także wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki. Na wystawie pt. „Konstancin i ludzie pióra” prezentujemy sylwetki najwybitniejszych i najbardziej znanych osób zajmujących się pisaniem, które los połączył z Konstancinem. Część z nich spędzała tu wakacje we własnych domach, jak Stefan Żeromski, inni korzystali z pensjonatów, a po II wojnie światowej z domów pracy twórczej, w których w ciszy i spokoju mogli tworzyć swoje dzieła. To dzięki nim Konstancin zasłużył na miano „Mekki pisarzy”.

KDK Hugonówka (sala multimedialna, w godz. 11.00–18.00): Wystawa pokonkursowa studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej na najlepszy projekt rewaloryzacji zabytkowej architektury Konstancina-Jeziorny

 

 

Podczas wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny – limit osób, dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.

 

Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”

 

Organizatorzy:

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego

Gmina Konstancin-Jeziorna

Konstanciński Dom Kultury Hugonówka

Koordynator ogólnopolski EDD: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Patronat medialny:

Kurier Południowy

 

www.konstancinjeziorna.pl www.hugonowka.plwww.otwarteogrody.com

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status