XV Festiwal Otwarte Ogrody – sobota

Ogród harcerski, spotkania autorskie, spacery z przewodnikami, koncerty, warsztaty dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej 15. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. Wydarzenie po dwuletniej przerwie wraca do swojej przedpandemicznej formuły. Zapraszamy 10 i 11 września do Konstancina-Jeziorny. 

W tym roku, od 10 do 11 września, znów będzie okazja, by odwiedzić najpiękniejsze miejsca i poznać wyjątkowe osoby związane z jedynym uzdrowiskiem na Mazowszu. Po dwuletniej przerwie Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie wraca do swojej przedpandemicznej formuły.

30 różnych wydarzeń

Podczas festiwalu ponownie uchylą się bramy i drzwi do zamkniętych na co dzień, często zabytkowych ogrodów i domów. W bogatym i różnorodnym programie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. Czeka blisko 30 różnych wydarzeń, wstęp na wszystkie jest bezpłatny, w tym m.in.: wystawy malarstwa i archiwalnych fotografii, warsztaty, spotkania autorskie, spacery śladami przeszłości i koncerty, a wszystkie one, odbywające się wśród przepięknej, malowniczej przyrody, pozwolą na twórcze spędzenie czasu.

Ogrody Konstancińskiego Domu Kultury

SOBOTA

11.00–18.00
willa Świt, ul. S. Żeromskiego 4, Konstancin-Jeziorna

Ogród Stefana Żeromskiego
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum – Domu Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny w Konstancinie-Jeziornie oraz zwiedzania ogrodu otaczającego willę Świt. Jest to spotkanie z pisarzem, który projektował i sadził w nim drzewa oraz kwiaty, a do prac ogrodowych wciągał
swoją córkę Monikę. Od czasów kieleckiego dzieciństwa Żeromski wielbił przyrodę. To tutaj pisarz stworzył swoją wyjątkową powieść „Przedwiośnie”.

Organizator: 312 agencja kreatywna
Partnerzy: Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, Gmina Konstancin-Jeziorna, Polska Organizacja Turystyczna, Polski Bon Turystyczny, Lotniczy Magazyn Historyczny Gapa, Gretza

15.00–16.30
sala multimedialna, KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15

Ogród nauki

Spotkanie z dr. n. humanistycznych Janem Gustawem Rokitą, autorem rozprawy doktorskiej „Medalierstwo w służbie dworu królewskiego Sobieskich i służbie dworu elektorskiego i królewskiego Augusta II Wettyna. Funkcje propagandowe medali”.

NIEDZIELA

10.00–13.00
Zbiórka: ul. Mostowa 15, KDK Hugonówka (przy głównym wejściu), Konstancin-Jeziorna

Ogród zawsze otwarty
W trakcie spaceru będzie można przekonać się jakim skarbem przyrodniczym jest starorzecze Jeziorki i jakie pełni funkcje – społeczne, historyczne i ekosystemowe. O zbawiennej roli naturalnej retencji, klimatyzowaniu miasta i zasobach wodnych oraz bobrach opowiedzą Roman Głodowski i Daniel Petryczkiewicz ze Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”.

10.00–18.00
ul. Mostowa 15, galeria, KDK Hugonówka, Konstancin-Jeziorna

Kiermasz książki
Szeroka oferta wydawnictw historycznych, popularnonaukowych i beletrystyki. Na stoiskach obecni będą autorzy i rysownicy komiksów Gabriel Maciejewski „Coryllus”, Kamil Staniszek, Hubert Czajkowski i inni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja malarstwa Agnieszki Słodkowskiej.

12.00–20.00
ul. Mostowa 15, sala multimedialna KDK Hugonówka, Konstancin-Jeziorna

Wystawa malarstwa, szkła i rzeźb
WorldartB Gallery zaprasza na wernisaż i wystawę pt. „Giallo”. W trakcie prezentacji malarstwa, szkła i rzeźb z dominacją koloru żółtego zobaczycie Państwo wybitne prace artystów światowej sławy, m.in. prof. Stanisława Kortyki, Józefa Wilkonia, Rafała Olbińskiego, prof. Małgorzaty Dajewskiej, Leny Suboty, Hanny Bakuły, Jana Dubrowina, Jerzego Bieleckiego, Cypriana Noconia, Urszuli Religi Parfianowicz, La Farba oraz rzeźby Stanisława i Michała Wysockich. Kuratorem wystawy jest Anna Katarzyna Borowczak.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 18.00.

Folder i punkt informacyjny

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, które znajdą Państwo w folderze (Festiwal Otwarte Ogrody 2022 – Program). W wersji papierowej będzie on dostępny również w punkcie informacyjnym festiwalu – Punkt Informacji Turystycznej w willi Kamilin (ul. Piłsudskiego 42). Zapraszamy w piątek w godz. 12.00–18.00, sobotę w godz. 12.00–20.00 i w niedzielę w godz. 12.00–18.00.

Organizatorzy

Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, gmina Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury, a koordynatorką Monika Bukowińska. Festiwal Otwarte Ogrody jest finansowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Europejskie Dni Dziedzictwa

Festiwal Otwarte Ogrody w Uzdrowisku Konstancin-Jeziorna jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022: „Połączeni dziedzictwem”.  EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń. Podczas tych dni nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.edd.pl

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status