Koncert Leny Piękniewskiej upamiętniający Bohaterki i Bohaterów Getta Warszawskiego
Projekt muzyczny „Zamiast różowego listu” to przepełnione nadzieją utwory oparte na tekstach młodych poetów z getta, między innymi: Abrahama Koplowicza, Zuzanny Ginczanki, Janki Hescheles, Abrahama Cytryna.
To projekt muzyczny będący owocem spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.
Twórczość młodych poetów z getta okazała się zaskakująco obfita, jej selekcja nie była łatwa. Wyznacznikiem w doborze materiału stał się rytm poezji, ale też – jak podpowiadała moc „Marzenia” Abramka Koplowicza – nadzieja, jaką niesie słowo.
Autorzy projektu, oprócz wspomnianych wcześniej wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki Abrahama Cytryna, i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei. W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.
- Lena Piękniewska – wokal
- Jacek Kita – piano
- Łukasz Czekała – skrzypce
Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wokalistka. W 2010 roku wydała swoją pierwszą debiutancką płytę „Wyspa” (MCA Music), a dwa lata później „Kołysanki Na Wieczny Sen” (Opensources 2012) z kwartetem jazzowym Soundcheck. Obecnie koncertuje z programem „Coś przyjdzie: miłość lub wojna”, na który składają się utwory muzyczne do wierszy młodych poetów z getta (w 2019 roku Polskie Radio wydało płytę z materiałem koncertowym) oraz ze spektaklem „Niewarszawa”. Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, Zdobywczyni wielu nagród i stypendiów.
23 kwietnia, godz. 17.00
KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie KDK od 20 kwietnia, od godz. 12.00.