Zrób Sobie Święta z Muzeum Wycinanki

W MALOWANYCH SANKACH

Koncert, podczas którego usłyszymy tradycyjne polskie pastorałki i kolędy życzące, popularne dawniej, w czasach kiedy ludzie powszechnie kolędowali po domach i przyjmowali kolędników. Kolędy życzące służyły zgodnie ze swoja nazwą składaniu życzeń w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wierzono, że aby się wiodło w Nowym Roku, wszyscy w rodzinie byli zdrowi i szczęśliwi należy przyjąć życzenia od kolędników, a w zamian za to hojnie ich obdarować świątecznymi przysmakami i napitkami. Kolędowanie w okresie karnawału było więc dawniej ważnym elementem życia, służyło zabawie i ważnemu obyczajowi składania życzeń noworocznych. Ludzie świętowali, śpiewając i tańcząc. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta: kozę, bociana, niedźwiedzia, turonia, a także postaci występujące w historii narodzenia Jezusa: pasterzy, anioły, króla Heroda, trzech króli. Gwiazdor idący na przedzie z gwiazdą, niósł światło i nadzieję, że zima się skończy,  jasność zwycięża ciemność, a dobro pokona zło. I my w to wierzymy…  Zagramy i zaprosimy do wspólnej zabawy wokół zwyczajów kolędniczych.  Wesołe Mazurki z Pragi powstały w 2016 r. w DK Praga Północ i tam mają swój „dom”. Zespół tworzy 5 skrzypaczek, barabanista, flecistka i śpiewaczki. Dzieci poznają pod okiem Pauli  Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej – Radomszczyzny, Mazowsza Północnego, Kurpi i Lubelszczyzny. Kolędują, grają do tańca, uczestniczą w koncertach dla dzieci.  Stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek. Bawią się przy tym, wymyślają własne piosenki i aranżują stare melodie. Dzieci nagrywały dla „Źródełka” – programu radiowego Polskiego Radia Dzieciom, poświęconego tradycji i muzyce tradycyjnej. Ostatnio wraz z Wowakin Trio i śpiewaczką Justyną Piernik Mazurki nagrały płytę z pastorałkami i kolędami „W malowanych sankach”, która znalazła się w finale prestiżowego konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Źródeł.

 

Niedziela, 18 grudnia, godz. 17.00 – 18.00

Muzeum Wycinanki, ul. Anny Walentynowicz 18, Konstancin-Jeziorna

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru trzy dni przed wydarzeniem w Muzeum Wycinanki przy ul. Anny Walentynowicz 18 lub w kasie KDK Hugonowka przy ul. Mostowej 15.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status