Świętujemy Niepodległość!

Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały kameralny charakter. Tym razem zapraszamy do wspólnego świętowania. 11 listopada dla mieszkańców i odwiedzających gminę Konstancin-Jeziorna przewidziano mnóstwo atrakcji.

Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci

Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci. Będą to:

  • godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
  • godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
  • godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

Jubileuszowy Bieg Niepodległości

Punktualnie o godz. 12.30 spod Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z finałem w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy prowadzone są online na stronie internetowej: www.dostartu.pl. Do rywalizacji zgłosić się będzie można również w dniu biegu (zapisy w godz. 11.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed UMiG). Na najszybszych na mecie czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Przejazd marszałka i piknik

11 listopada do Konstancina-Jeziorny zawita m.in. marszałek Piłsudski, który przejedzie ulicami miasta na swojej Kasztance (wyruszy o godz. 12.30 spod konstancińskiego magistratu). W drodze do Parku Zdrojowego będą mu towarzyszyć wierni żołnierze. Wcześniej, w samo południe, w pobliżu Hugonówki (ul. Mostowa 15) rozpocznie się piknik historyczny. Tutaj stanie obóz wojsk polskich z 1920 r., a w nim znajdziemy m.in.: arsenał z wystawą broni i umundurowania, namiot dowodzenia, szpital wojskowy, replikę wozu pancernego, stanowiska ogniowe z armatą oraz karabinem maszynowym Maxim oraz padok z koniem do jazdy stępem. Nie zabraknie też pokazów kawalerii konnej i łucznictwa oraz łuczniczych warsztatów strzeleckich (park Ikara).

Gra terenowa i warsztaty

Z kolei Hufiec „Uroczysko” Konstancin zaprosi dzieci i młodzież na harcerską grę terenową (w godz. 12.00–15.00), a Konstanciński Dom Kultury na warsztaty artystyczne „Moja Ojczyzna” (w godz. 12.00–15.00, KDK Hugonówka). Ponadto z Zawodową Orkiestrą Wiatrową pośpiewamy pieśni oraz piosenki patriotyczne i żołnierskie. We wspólnym wykonaniu utworów uczestnikom pomogą śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję. Wszystkich zmarzniętych rozgrzeje tradycyjna grochówka.

Kobiecym Głosem o Niepodległości

Wspólne świętowanie zwieńczy koncert Jeszcze Polska nie zginęła – Kobiecym Głosem o Niepodległości, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury Hugonówka przy ul. Mostowej 15. Podczas widowiska muzycznego zabrzmią patriotyczne utwory, które złożą się na opowieść o teatrze wojny, widzianym z perspektywy kobiet – matek, żon, córek, babć. Na scenie wystąpią trzy kobiety, z trzech pokoleń. Każda z postaci zaśpiewa o swoich wojennych przeżyciach. W repertuarze koncertu znajduje się wiele niepodległościowych utworów, m.in. O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki białych róż.

Trzy przepiękne głosy, wzruszające historie, wyjątkowe aranżacje, ponadczasowe pieśni i bogate instrumentarium gwarantują artystyczne emocje na najwyższym poziomie i sprawią, że koncert na długo zapadnie w pamięci.

Wystąpią:

Julita Kożuszek – scenariusz, reżyseria, śpiew, ukulele, instrumenty perkusyjne
Dorota Wasilewska – aranżacje, fortepian, śpiew
Aleksandra Nykowska – śpiew, akordeon, gitara

Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00. Uwaga! Ich liczba jest ograniczona.

WIĘCEJ O KONCERCIE

Reżim sanitarny

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny – limit osób, dystans, dezynfekcja rąk i maseczki.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status