Wystawa Iwony Wojewody

Przestrzeń człowieka. Obrazy i rysunki.

Głównym tematem twórczości Iwony Wojewody jest światło i jego relacja z przestrzenią. Artystka już na dyplomie na warszawskiej ASP analizowała ten wątek w płótnach i instalacjach przedstawiających puste, wyciszone wnętrza uwikłane w grę światła i cienia. Na przestrzeni lat projekt rozwinął się w malarską opowieść o metafizyce miejsca – tworzą go perfekcyjne warsztatowo obrazy na płótnie w technice tempery żółtkowej, jak i oleju. Iwona Wojewoda tworzy uniwersalną narrację o potrzebie duchowości. Perfekcyjny warsztat artystki nigdy nie służy jedynie warstwie plastycznej i jej dekoracyjności, ale przede wszystkim oddaniu napięć i wewnętrznych emocji. W ostatnich latach do przestrzeni obrazu wróciła figura człowieka. Pojawia się ona zarówno we wnętrzach, jaki i otoczona przez naturę na wielkoformatowych płótnach. Obrazom na płótnie towarzyszą prace na papierze rysowane tuszem. Są one pewnego rodzaju przeciwieństwem prac malarskich budowanych za pomocą koloru i plamy, tutaj budulcem jest linia i kontrast pomiędzy bielą i czernią. Wszystkie prace tworzą wizualną opowieść o świetle i miejscach, które nas otaczają, które mijamy – to opowieść o przestrzeni człowieka.

Kurator wystawy

Aleksander Ryszka

 

IWONA WOJEWODA

Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w Warszawie w latach 1997-2002. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem
w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. W. Sadleya, w Pracowni Malarstwa prof. Z. Gostomskiego oraz w Pracowni Struktur Wizualnych prof. J. Dyżyńskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (2001). W 2002 roku wyróżniona za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa przez Ewę Tomaszewską, członkinię Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz nagrodę przyznaną przez firmę Mostostal dla najlepszego dyplomu. W 2004 otrzymała wyróżnienie w konkursie Obraz Roku miesięcznika Art&Business oraz wyróżnienie honorowe Fundacji im. F. Eibisch. Autorka wystaw indywidualnych: Galeria Przystanek (Piaseczno, 2016), Galeria Dzwonnica (Warszawa 2014), Lex Gallery (Warszawa 2014), Galeria Da Vinci (Jastrzębie Zdrój 2013), Galeria Dzwonnica (Warszawa 2013), CK i Sztuki (Połaniec 2013), Galeria Przystanek (Piaseczno, 2013), Galeria Przy Kozach (Warszawa 2013), DK Chwałowice (Rybnik 2012), Galeria Ether (Warszawa 2011), Podziemie Kamedulskie Kościoła p.w. NPNMP (Warszawa 2009), White Stone Gallery (Kazimierz Dolny 2007), Salon Sztuki 49 (Warszawa 2006), Galeria Osobna (Warszawa 2004), Galeria Aspekt (Warszawa 2002), Galeria Działań (Warszawa 2002), ASP Wydział Malarstwa (Warszawa 2001).

 

Konstanciński Dom Kultury Hugonowka, ul. Mostowa 15

Wystawa czynna od 2 października do 20 listopada 2022 r., od wtorku do niedzieli od godz. 11.00 do 18.00.

20 listopada o godz. 17.00 zapraszamy na finisaż wystawy i spotkania z artystką, która opowie o swoim malarstwie, technice i podzieli się ciekawostkami i anegdotami związanymi ze swoją pracą.

Wstęp wolny

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status