Artyści dawnego Konstancina

Piękny Konstancin ze wspaniałym balsamicznym powietrzem nie mógł nie przyciągać artystów – ludzi wrażliwych i na piękno szczególnie wyczulonych. Mieszkali tu lub bywali, malowali pełne uroku otoczenie lub znajomych, członków rodziny lub przyjaciół. Dzieła niektórych do dziś zdobią konstancińskie wille, ogrody i kościoły. Mimo iż za życia cieszyli się sławą i należeli do elity artystycznej Lwowa, Krakowa i Warszawy, w większości są obecnie zapomniani.

 

Album przypomina 20 wybitnych artystów, którzy byli związani z letniskiem, a także prezentuje ich wybrane prace oraz miejsca, które odwiedzali. Z publikacji można się dowiedzieć, jakie były związki z Konstancinem Stanisława Lenza, Józefa Pankiewicza, Tadeusza i Adama Styków. Przypomina gdzie w Konstancinie znajdują się rzeźby Stanisława Jackowskiego i gdzie do dziś można spotkać prace tego artysty w Warszawie. Z książki można się dowiedzieć także o rzeźbiarzu Józefie Gabowiczu i malarzu Zdzisławie Jasińskim – pierwszym właścicielu willi Świt. Prezentujemy odmienność stylistyczną malarstwa Anny i Moniki Żeromskich – żony i córki Stefana Żeromskiego. Album przypomina sylwetkę Franciszka Ejsmonda – jednego z dyrektorów Zachęty i jego synów Stanisława i Juliana a także postacie Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Krzysztofa Henisza i Zygmunta Madejskiego – profesorów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Henisza i Zygmunta Madejskiego – profesorów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Autorka: Hanna Kaniasta

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status