Od człowieka do czarnej otchłani

Katalog wystawy malarstwa Witolda-K „Od człowieka do czarnej otchłani”. Witold-K, pierwszy polski artysta z retrospektywą w słynnym Sotheby’s w Amsterdamie, prezentuje swoje prace w Galerii Hugonówki w Konstancinie-Jeziornie. Wystawa pokazuje drogę Witolda-K, od znanych już postaci ludzkich, zmierzających w nieznanym kierunku, do próby dotknięcia absolutu, zadania pytania „co jest po drugiej stronie wszystkiego?”.

Ekspozycja 50 płócien obejmie najnowsze, nigdy dotąd nie prezentowane publicznie, obrazy z cyklu „Black holes” i obrazy będące kontynuacją serii „Samotność” zestawione z najwcześniejszymi pracami artysty, głównie ze słynnego cyklu „People”. Większość najnowszych płócien powstała w pracowni w Konstancinie-Jeziornie, a  zestawienie ich z wybranymi pracami retrospektywicznymi z lat 50., 60. i 70. pozwala publiczności obserwować ciekawą drogę twórczą artysty.

 

 

Witold Kaczanowski, znany na świecie jako Witold-K, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych pod kierunkiem tak wybitnych twórców jak Henryk Tomaszewski i Wojciech Fangor. Jego bogata, interdyscyplinarna twórczość obejmuje grafikę, malarstwo, rzeźbę, fotografię, murale oraz projekty scenograficzne i plakaty. Jak mówił o sztuce Witolda-K słynny pianista Artur Rubinstein „Skradł bogom płomień ognia”. Tworzył w Paryżu, gdzie odbyła się jego pierwsza monograficzna wystawa za granicą, i Stanach Zjednoczonych. Jego prace, które znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie, prezentowane były na ponad 70 wystawach, w tym 40 indywidualnych m.in. w Otis Art Institute w Los Angeles, galerii Simpliciano w Mediolanie, Pekao Gallery w Toronto, Sotheby’s – najstarszym domu aukcyjnym na świecie (Amsterdam), warszawskiej Zachęcie, Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie.

Partnerami wystawy są sponsorzy: Klinkier-Bud i Simple House, firmy, które aktywnie wspierają kulturę w Konstancinie-Jeziornie.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status