RózGi kodrY leluJe

W 2011 roku Antoni Śledziewski, kolekcjoner, filolog, kulturoznawca i badacz folkloru przekazał swoje wycinanki Konstancinowi-Jeziornie. Miastu, które badacz uznał za miejsce narodzin tradycyjnej polskiej wycinanki. Publikacja prezentuje nie tylko kolekcję, której właścicielem jest Konstanciński Dom Kultury, lecz także historie i rozwój wycinankarstwa w różnych regionach Polski. 

Wycinanki z Powiśla, prawobrzeża Wisły na wysokości Jeziorny, przedstawiają najprostsze i najstarsze formy polskich wycinanek, takie jak stylizowane drzewka zwane „rózgami”, lalki” czyli uproszczone formy postaci kobiecych lub męskich (zwanych wówczas czasem „chłopakami”), „fryzy z lalek lub kogucików” oraz „gwiazdy okrągłe i rogowe”. Były to wycinanki jednobarwne, choć w różnych kolorach. Ich płaszczyzny były ażurowane drobnymi wycięciami w formie strzałek, oczek, linii, lub ulistnionych gałązek, dzięki którym można było osiągnąć znakomite efekty dekoracyjne. Szczytowym okresem popularności wycinanek we wsiach Powiśla były lata tuż przed pierwszą wojną światową. Na początku lat dwudziestych zaczął się ich zanik. Wycinanka obrodziła się dopiero po II wojnie światowej. W kolekcji Konstancińskiego Domu Kultury, która wkrótce zostanie zaprezentowana w Muzeum Wycinanki, są prace najlepszych artystów w tej dziedzinie, które były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach w kilkudziesięciu miastach w Polsce i zagranicą.

Autorzy: Antoni Śledziewski

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status