Jarmark Kultury Urzecza

Jarmark Kultury Urzecza to idealne miejsce, by poznać historię i kulturę ludową nadwiślańskiego mikroregionu Urzecze, zanikających zawodów, rzemiosła, sztuki, muzyki, tańców, a także unikatowych urzeckich przysmaków, które można skosztować tylko tutaj.

Tegoroczna edycja odbędzie się w samym sercu Konstancina-Jeziorny w Parku Zdrojowym. Wśród licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych m.in. warsztaty dawnych zawodów, pokaz filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” (KDK Hugonówka, sala widowiskowa), fotograficzna wystawa „W naturalnym rytmie Urzecza” oraz spektakl plenerowy dla najmłodszych „Legendy wiślane” w wykonaniu Teatru Baza. Nie zabraknie również, regionalnej i folkowej muzyki, którą na scenie zaprezentują lokalne zespoły m.in.: Grupa 30+, Wilanowska Orkiestra Dęta, Łurzycanki, Urzeczeni, Granda na Urzeczu, Piskorze, Sołtysi.

Gwiazdą będzie „folkOFFowa” grupa OREADA spod Łodzi. Na naszej scenie wykonają autorskie kompozycje, inspirowane przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. W ich repertuarze są utwory, w których można odnaleźć fascynację funkiem, rockiem czy popem, a wszystko doprawione jest nutką folku.

Podczas Jarmarku będzie można kupić wiele regionalnych produktów, lokalne przysmaki i wyjątkowe rękodzieło. Wkrótce szczegółowy program.

15 maja, godz. 13.00

Park Zdrojowy, polana przy KDK Hugonówka, ul. Mostowa 15

Wstęp wolny

PROGRAM

Scena plenerowa
13:00 – występy zespołów: Sołtysi, Łurzycanki, Wilanowska Orkiestra Dęta i Grupa 30 +, URZECZEni, Piskorze, Granda na Urzeczu
16:00 – bajka „Legendy wiślane” Teatr Baza
17:00 – koncert zespołu OREADA
18.30 – pokaz filmu „Zaginione Urzecze” (KDK Hugonówka, sala widowiskowa)

Atrakcje towarzyszące
13:00 – 18:00

binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego
warsztaty ginących zawodów
warsztaty dla dzieci
potrawy regionalne Urzecza
stoiska regionalnych twórców
warsztaty wycinanki i haftu

OREADA

Gwiazdą tegorocznego Jarmarku Kultury Urzecza będzie zespół OREADA spod Łodzi. Wspólnie tworzą muzykę „FolkOFF”, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Ich koncerty to podróże w świat tajemnicy i przygody, a podczas muzycznych wypraw OREADA wyciąga z człowieka to, co głęboko w nim ukryte. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. OREADĘ wyróżniają bogactwo instrumentów, dopracowane, niebanalne aranże i niezwykle szczery przekaz wyrażony w tekstach w języku polskim. W repertuarze grupy są utwory, w których można odnaleźć fascynację funkiem, rockiem czy popem, a wszystko doprawione jest nutką folku. Zespół powstał w 2016 roku, ma w swoim dorobku prawie 150 koncertów oraz wiele prestiżowych nagród ogólnopolskich konkursów, m.in. zwycięzca Soundedit Spotlight 2019 czy Piosenkarnia 2017. Oreada wydała minialbum w 2017 roku oraz płytę pod tytułem „Mówili mi ludzie”, która ukazała 7 marca 2020 roku. Więcej o zespole na: http://oreada-art.pl/

Skład:
Kasia Biesaga – wokal, flety / Adam Marańda – skrzypce, mandolina, wokal / Kacper Bienia –
akordeon, instrumenty klawiszowe, wokal / Mateusz Jędraszczyk – gitara elektryczna
Maciej Kłys – gitara basowa, wokal / Kamil Kaźmierczak – perkusja

„W naturalnym rytmie Urzecza”
Przyroda w obiektywie Renaty Biernackiej (ReniosPhoto)

Zwierzęta Urzecza, na co dzień schowane w zaroślach, zasłonięte kotarami traw, rozmyte w porannych mgłach, uchwycone zostały w kadrach Renaty Biernackiej dzięki pasji i umiejętności obserwacji, z poszanowaniem dla przyrody i jej naturalnego rytmu.

Spektakl dla dzieci „Legendy Wiślane”

Dawno, dawno temu, w nie tak odległej krainie… w naszej krainie. Za siedmioma lasami i siedmioma polami, gdzie ląd spotykał wartko płynącą wodę… Flisacy wyruszali na wyprawy rzeczne. Na szlaku kwitł handel, ale gdy słońce chyliło się ku zachodowi, flisacy siadali przy ognisku i snuli opowieści. Wymieniali się legendami i historiami, które przeplatane muzyką i śpiewem niosły się razem z falami Wisły. Opowiadali jak dobre wodnice pomagały w trudnych chwilach, a złe utopce utrudniały życie, jak syrena nie dała się schwytać. A jak to w ogóle było z tą Wisłą? Zobaczcie sami!

„Zaginione Urzecze”

Pierwszy film dokumentalny o zaginionym regionie. Powstał z zachwytu nad Wisłą widzianą z pokładu drewnianej szkuty „Oskar Kolberg”. Szkuty zbudowanej własnoręcznie, wzorowanej na XVI-wiecznych łodziach, którą pływał Wiktor Strumiłło – operator filmu. Niezwykłe historie opowiedziane przez twórców „Zaginionego Urzecza” ilustruje muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa, skomponowana specjalne do tego dokumentu.

„(…) współczesne, pełne artyzmu zdjęcia, realizowane głownie z drona, przeplatają się z unikalnymi, czarno-białymi materiałami archiwalnymi. W połączeniu z oryginalną muzyką zdjęcia tworzą oryginalny klimat tego dokumentu” – Ewa Ewart.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status